Bratislava 22. novembra (TASR) - Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied (ÚZ SAV) už viac ako tri roky spolupracuje s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (IAEA) na projekte redukcie výskytu múch tse-tse pomocou metódy sterilného hmyzu v afrických krajinách, najmä v Etiópii, Keni, Tanzánii a ďalších. Ide o redukciu výskytu múch prenášajúcich nebezpečné choroby na ľudí i dobytok.
V rámci spomínaného projektu ÚZ SAV v Bratislave vybudoval a prevádzkuje záložnú kolóniu múch tse-tse pre veľké produkčné zariadenia v Afrike, napríklad v Addis Abebe. V súčasnosti je v tomto bratislavskom ústave SAV okolo 100 000 jedincov troch druhov tse-tse a predstavuje najväčšiu chovnú kolóniu tohto hmyzu na svete. V rámci Európskeho týždňa vedy a techniky v SR dnes o tom informoval novinárov vedúci oddelenia entomológie Milan Kozánek a ďalší odborníci ústavu.
Vyprodukované samce múch tse-tse v afrických krajinách sterilizujú a vypúšťajú do prírody. Samice, s ktorými sa pária, však nemajú potomstvo, a tým sa redukuje počet tohto nebezpečného hmyzu. Okrem chovu sa v ÚZ SAV robí aj výskum biológie týchto múch, zisťujú napríklad, či sú chované muchy dostatočne fyzicky vyvinuté, aby mohli samostatne existovať v prírode. Úlohou bratislavského ústavu je aj príprava domáceho personálu pre produkčné zariadenia v afrických krajinách. V súčasnosti sú v ÚZ SAV dvaja stážisti z Kene a jeden z Tanzánie, ich pobyt financuje IAEA.
Metóda sterilného hmyzu (SIT) sa v Ústave zoológie SAV rozvíja aj v rámci 6. Rámcového programu EÚ (projekt CLEANFRUIT) pri ochrane citrusových plodov a iného ovocia proti vrtivke mediteránnej. Na riešení projektu sa zúčastňuje šesť pracovísk z EÚ, medzi nimi zo Španielska, Portugalska, Anglicka, z Izraela.
Ústav rieši mnohé ďalšie dôležité úlohy týkajúce sa napríklad ochrany životného prostredia, ochrany človeka pred chorobami prenášanými kliešťami a iné.
ch tal