Bratislava 22. novembra (ČTK) - V zahraničí pracuje v súčasnosti podľa odhadov odborníkov asi 200.000 Slovákov, väčšina z nich sa však vraj vráti do vlasti. Nehrozí preto, že by krajina stratila všetkých vzdelaných a šikovných ľudí, povedal na dnešnej konferencii o migrácii Boris Katuščák z ústredia práce. Horšia situácia je podľa neho v zdravotníctve a technických oblastiach, v ktorých ľudia pravdepodobne budú chýbať.
"Lekári sú asi tou najvypuklejšou skupinou, o ktorej sa hovorí v súvislosti s takzvaným únikom mozgov," povedal ČTK Katuščák zastupujúci systém Eures, cez ktorý môžu záujemcovia nájsť prácu v zahraničí. Veľký dopyt je podľa neho aj po strojárskych a elektrotechnických inžinieroch. Tí začínajú chýbať aj domácim zamestnávateľom, a preto Slovensko vraj bude musieť otvoriť pracovný trh.
Odliv ľudí z iných profesií nepovažuje Katuščák za vážny problém, pretože väčšina z nich sa neplánuje v zahraničí trvalo usadiť. Ľudia so skúsenosťami a kapitálom, ktorí za hranicami získajú, môžu byť podľa neho naopak prínosom. Stalo sa tak napríklad údajne v Írsku. Z krajiny patriacej v súčasnosti k najúspešnejším v EÚ odchádzali v sedemdesiatych rokoch desaťtisíce ľudí hneď po skončení škôl, mnoho z nich sa však neskôr vrátilo a prispelo k ekonomickému rastu, dodal Katuščák.
Skôr pesimisticky sa na aktuálnu situáciu pozerá prezident Slovenskej lekárskej kmomory Milan Dragula. Pochybuje, že by odchádzajúcich slovenských lekárov mohli nahradiť zdravotníci z východnej Európy, či ázijských krajín. "Keď sa k nim dostanú informácie, aké sú na Slovensku ťažké podmienky, určite neprídu," povedal Dragula. Presvedčený nie je ani o dostatočnej kvalifikácií lekárov a zdravotníkov spoza hraníc, a preto v migrácii nevidí východisko.
Do zahraničia odchádzajú podľa prieskumov nielen lekári, ale aj ostatní zamestnanci predovšetkým za vyššími zárobkami. Napríklad vo Veľkej Británii totiž môžu zarobiť asi štvornásobne viac ako na Slovensku. Najčastejšie si prácu za hranicami hľadajú tridsiatnici s maturitným vzdelaním bez záväzkov. Okrem Británie smerujú najmä do Nemecka a Írska, povedala odborníčka Zuzana Kostolná.
Podobná situácia je aj v Česku, odkiaľ ľudia hľadajú prácu najmä na V Británii a v Nemecku. V zahraničí vraj pracuje asi 30.000 Čechov.
Najpočetnejšie zastúpenie zamestnancov z nových štátov EÚ majú za hranicami vlastnej krajiny pravdepodobne Poliaci. Len vo Veľkej Británii pracuje podľa odhadov takmer 200.000 ľudí zo štyridsaťmiliónového Poľska.
grm boa