Bratislava 22. novembra (ČTK, TASR) - Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo do pripomienkového konania návrh na zrušenie zákona o Špeciálnom súde a o Úrade špeciálnej prokuratúry, ktorý v praxi znamená zánik Špeciálneho súdu. Zatiaľ nie je jasné, či predloha získa podporu vlády a parlamentu.
Všetky obžaloby, ktoré pripadli a pripadnú na Špeciálny súd pred 1. aprílom 2007, by mali prejsť na okresné súdy v sídlach krajských súdov. Vyplýva to z návrhu zákona o zrušení Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dnes do pripomienkového konania predložilo Ministerstvo spravodlivosti SR.
Na základe tohto zákona tak všetky kauzy, ktoré do 1. apríla 2007 Špeciálny súd neskončí, prejdú na okresný súd. Týkať by sa to malo podľa informácií z prostredia justície aj káuz, ktoré súd rozpracuje a budú krátko pred záverom. Na okresné súdy prejdú aj kauzy, ktoré síce Špeciálny súd skončí, ale budú vrátené Najvyšším súdom na základe odvolaní.
Sudcov, ktorí doteraz slúžili na Špeciálnom súde, má podľa návrhu zákona preložiť s ich súhlasom na iný súd Súdna rada SR. Pokiaľ na preloženie nedá súhlas s účinnosťou od 1. apríla, stane sa sudcom "súdu určeného súdnou radou na základe jeho predbežného súhlasu, ktorý udelil súdnej rade v čase pridelenia na Špeciálny súd". Zákon upravuje aj odmeňovanie sudcov.
Návrh zároveň posilní postavenie súčasného špeciálneho prokurátora, ktorý sa stane prvým námestníkom generálneho prokurátora a získal by ešte rozsiahlejšie právomoci ako doposiaľ.
"Vyriešenie otázky Špeciálneho súdu je kľúčové pre nastavenie súdnictva a špecializáciu sudcov. Preto je potrebné túto otázku vyriešiť čo najskôr," uviedla štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Anna Vitteková.
Odmietavým názorom na Špeciálny súd, ktorý presadila minulá vláda Mikuláša Dzurindu najmä pre prípady organizovaného zločinu a korupcie, sa netajil súčasný minister spravodlivosti Štefan Harabin. Dostal sa preto do ostrých sporov s jedným zo svojich predchodcov Danielom Lipšicom a časťou sudcov.
Vláda premiéra Roberta Fica by sa mala návrhom zaoberať v decembri. Zrušenie špeciálnych úradov presadzujú najmä dve menšie koaličné strany, Ľudová strana-Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) a Slovenská národná strana (SNS). Premiér a predseda Smeru-sociálnej demokracie Fico však odkázal, že konečnému rozhodnutiu by mala predchádzať odborná diskusia.
Ministerstvo spravodlivosti chce boj s korupciou zintenzívniť posilnením postavenia špeciálneho prokurátora, špecializovanými policajnými tímami a sériou ďalších zákonov. "Inšpirujúc sa skúsenosťami zo zahraničia, najmä Českou republikou, ťažiskom boja proti korupcii bude najmä prevencia, ktorá sa v minulých rokoch v porovnaní s represiou zanedbávala," vysvetlila.
MS SR v rámci protikorupčných opatrení pracuje na zriadení centrálneho registra zmlúv, ktorý na ministerstve chýba. Takýto stav dával veľký priestor na predražené nákupy služieb a korupciu.
"Inšpirovaný skúsenosťami zo zahraničia, najmä Českou republikou, ťažiskom boja proti korupcii bude najmä prevencia, ktorá sa v minulých rokoch v porovnaní s represiou zanedbávala," poznamenala Vitteková.
Špeciálny súd začal svoju činnosť 1. júla v 2005. V súčasnosti pojednáva kauzy ako tunelovanie Devín Banky v konkurze, kauzu račianskeho starostu Pavla B., košického viceprimátora Eugena Č., kauzu vraždy šéfa kyselinárov Františka Mikera a iné.
Aktualizované 17:50