BRATISLAVA 22. novembra (SITA, TASR, ČTK) - Ministerstvo obrany po nástupe Františka Kašického podalo desať trestných oznámení. Jedno z nich zamietli, v prípade fakturácie oplotenia istého muničného skladu sa začalo trestné konanie.
Či sa takto skončí aj kauza muničného skladu neďaleko Brezna, je otázne. Pätnásť rokov nedokončená stavba mala pôvodne stáť 56,7 milióna korún, dodatkami k zmluve sa však suma vyšplhala o zhruba 300 miliónov korún. Z toho o 200 mil. Sk za posledných 8 rokov. Vyšetrovanie MO SR pokračuje. Opozícia ministrovi a premiérovi Robertovi Ficovi vytkla, že prípad účelovo zveličili.
Fico obviňuje SDKÚ
Premiér Fico trvá na tom, že z navýšenia prostriedkov mohli mať prospech politické strany. "Tento sklad je klasický príklad, ako sa navyšujú objednávky, z týchto objednávok sú provízie, z tých provízií sa financujú strany," povedal dnes Fico televízii TA3. Premiér tvrdí, že z týchto peňazí mala ísť časť SDKÚ. Kašický dnes dodal, že sa stačí pozrieť do obchodného registra, aby bolo jasné, komu bola blízka firma Project One, dnes Bau3Mex, ktorá sklad stavia. Ukazuje sa však, že obe strany postupovali zákonne. Preto za vinníka označil Kašický systém. "Odhalili sme systém, ktorý nepovažujeme za čistý a nebudeme v ňom pokračovať. Ide o systém, kde sa predlžovaním stavby navyšujú finančné prostriedky," uviedol na tlačovej besede.
Podľa Lišku vytvára súčasná vláda klamlivý obraz
Podľa exministra obrany Juraja Lišku (SDKÚ-DS) vláda klamlivo vytvárala obraz rozkrádania. Pripomenul, že sklad sa stavia už od roku 1991. Predraženie podľa neho spôsobila aj zmena účelu stavby. Pôvodne totiž malo ísť o obyčajný posádkový sklad, neskôr sa však rozhodlo, že v Rohožnej by mal byť sklad pre celé Slovensko. Tvrdil, že jeho niektoré argumenty potvrdila aj inšpekcia ministerstva obrany.
Robert Fico podľa neho klamal, že sa v súvislosti s výstavbou muničného skladu niečo ukradlo, nič nehovoriaca rozsiahla tlačová beseda na ministerstve obrany slúžila iba na zakrytie kauzy Transpetrol, povedal dnes na brífingu novinárom exminister obrany, podpredseda SDKÚ-DS Juraj Liška. "Na ministerstve dostali úlohu niečo nájsť, je to trápna tieňohra," dodal Liška. Exminister poukázal na to, že minister obrany František Kašický sa od roku 1992 pohyboval v blízkosti ministrov obrany a bol aj riaditeľom Vojenského obranného spravodajstva. Ak by teda chcel pracovať systémovo, mohol už vtedy upozorňovať na systémové chyby, povedal Liška.
Kašický sa podľa neho navyše chváli cudzím perím, keďže smernicu o centrálnom systéme verejného obstarávania na ministerstve dal počas svojho účinkovania pripraviť práve Liška. "Urobil som tak práve preto, aby sa verejné obstarávania robili transparentne," dodal Liška. Konštatoval, že po nástupe do funkcie zistil existenciu nejasných zmlúv, ktoré sa však nedali vypovedať, ale len dokončiť, "len som s tým nechodil na bubon," povedal Liška. Rozhodnutie o výstavbe inkriminovaného muničného skladu v aktuálnych rozmeroch padlo podľa Lišku v roku 2001 za ministrovania Jozefa Stanka v rámci strategických dokumentov prístupu Slovenska do NATO.
Stavba muničného skladu nie je doposiaľ dokončená
Výstavba muničného skladu v Brezne sa začala v roku 1991, dokončený mal byť v roku 1995. Pôvodná zmluva o výstavbe skladu znela na 56,7 milióna Sk. Od roku 1991 bola zmluva rozšírená o 52 dodatkov a cena stavby sa zvýšila na 344,8 milióna korún. O dvesto miliónov korún sa navýšila zmluva o výstavbe v ostatných ôsmich rokoch, uviedol Kašický. V tom období boli ministrami obrany vo vláde Mikuláša Dzurindu postupne Jozef Stank, Ivan Šimko, Juraj Liška a Martin Fedor. Stavba doposiaľ nie je odovzdaná ani funkčná a jej dokončenie si údajne vyžiada ďalších zhruba 70 miliónov korún.
Na predraženú stavbu prišlo ministerstvo pri kontrole zmlúv, ktorú nariadil Kašický v júli. Najpodozrivejšie boli zmluvy s dodatkami. Zmluva o výstavbe muničného skladu mala 52 dodatkov. Z pôvodných 56 mil. Sk sa náklady vyšplhali na 344 mil. Sk a ďalších 70 mil. na dostavbu. Prečo nenapadol takéto zmluvy v čase, keď bol riaditeľom Vojenského obranného spravodajstva (VOS), Kašický komentoval vyhlásením, že je viazaný mlčanlivosťou. Zároveň však naznačil, že práve preto, že vedel o nekalých praktikách, musel odísť. "Ako riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva som sa nenechal zlomiť a vždy som sa mohol manželke a deťom pozrieť do očí," uviedol.
Kašický je v rezorte od začiatku 90-tych rokov. Bol hovorcom aj šéfom kancelárie. Ivan Šimko ho menoval riaditeľom VOS, Juraj Liška ho odvolal. Obaja boli z SDKÚ. Kašický je nestraník, profesionálny vojak. Uvažuje o členstve v Smere-SD.
Aktualizované 18:24
Autor: zh

Beata
Balogová
