Bratislava 23. novembra (TASR) - Sociálnou fóbiou (strachom) trpia častejšie ženy, ľudia žijúci v menších mestách a na vidieku, ďalej skôr slobodní a študenti. Vyplynulo to z výskumu, ktorého výsledky zverejňuje dnes prezentovaná publikácia EPIA - epidemiológia vybraných úzkostných porúch na Slovensku.
Sociálna fóbia znamená strach z kontaktu s ľuďmi, informoval dnes novinárov profesor Viliam Novotný z 1. psychiatrickej kliniky LF UK v Bratislave, jeden z autorov publikácie.
Knižka rozdeľuje fóbie. Napríklad medzi špecifické sa zaraďuje strach z výšky, o život a zdravie, ktoré má 18,2 percenta participantov. Fóbiu z domácich zvierat zaznamenali u 12,2 percenta opýtaných, strach z prírodných javov (11,2 %), z hmyzu (10,8%), zo znečistenia (8,1%), z uzavretých priestorov (6,1%) a podobne.
Ďalšou sledovanou bola generalizovaná úzkostná porucha (GAD). Charakterizuje ju nadmerné prežívanie úzkosti a obáv týkajúcich sa zdravia, financií, sociálneho prijatia a rodinného života. Aj v tomto prípade príznaky GAD mali viac ženy a veková skupina 40 až 49-ročných.
Terénny výskum, na ktorom sa zúčastnilo 1251 participantov, sa uskutočnil v marci až apríli 2005. Realizovalo ho 51 vycvičených anketárov, poslucháčov psychológie, medicíny a pedagogiky.