BRATISLAVA 23. novembra (SITA) - Školský výbor Národnej rady SR dnes nečakane schválil návrh bývalého ministra školstva a poslanca za KDH Martina Fronca, aby sa nepokračovalo v rokovaní o novele zákona, ktorou sa presúva financovanie neštátnych základných umeleckých škôl (ZUŠ) a neštátnych školských zariadení (ŠZ) na obce a vyššie územné celky (VÚC). Je to len odporúčanie, keďže definitívne slovo budú mať poslanci v pléne. Minister školstva Ján Mikolaj povedal, že ide len o technickú záležitosť, keďže na hlasovaní chýbali pre chorobu poslankyňa Monika Smolková zo strany Smer-SD a koaličný poslanec Jozef Tarčák z ĽS-HZDS nebol v miestnosti. „V diskusii zmenu podporil, ale teraz si odbehol na toaletu, a tak sme prehrali o jeden hlas,“ povedal Mikolaj pred novinármi. Ako ďalej uviedol, návrh novely zákona ide ešte na gesčný výbor a tam sa to určite schváli.
Na rokovaní parlamentného výboru pre vzdelanie, mládež, vedu a šport kritizovali novelu zákona najmä bývalí ministri školstva Martin Fronc a Lászlo Szigeti z SMK. Novelu považujú za zlú a podľa nich existenčne ohrozí mnohé súkromné školy a ŠZ. Nepáči sa im ani to, že so zriadením neštátnej ZUŠ musí súhlasiť obec alebo VÚC. Tvrdia, že to negatívne ovplyvní konkurenciu, keďže obce a VÚC v súčasnosti financujú verejné a štátne ZUŠ. Fronc vidí rozpor s ústavou v tom, že novela obciam a VÚC priamo ukladá, ako má použiť peniaze z výnosu dane.
Mikolaj oponoval tým, že keby bol on županom, tak okamžite zruší verejné a obecné školy a uprednostní súkromnú, lebo ju platí štát. Šéf rezortu školstva uviedol, že v súčasnosti má „plnú skriňu návrhov na vznik nových ZUŠ", ktoré nepodpísal.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora povedal, že oni v zásade súhlasia s presunom tejto kompetencie na samosprávu, ale musí to ísť s potrebným finančným balíkom. Najlepším rozhodnutím by podľa ZMOS bolo, keby peniaze dostali adresne tie obce, v ktorých sú neštátne ZUŠ a ŠZ. Podľa Sýkoru Ministerstvo financií (MF) SR chce zmeniť nariadením vlády percentuálne prerozdeľovanie výnosu daní bez ich súhlasu. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan, ktorý súčasne zastupoval Združenie samosprávnych krajov, dodal, že je to „na tenkom ľade“, ak MF nevyrokovalo túto zmenu so zástupcami miest a VÚC.
Mikolaj uviedol, že VÚC by sa mal zmeniť podiel z 15 na 17 % a obciam zo 40 na 41%. Podľa neho ekonomika je výkonná, a preto sa predpokladá, že samosprávy tak získajú o päť až šesť miliárd viac, z ktorých majú vyfinancovať aj neštátne ZUŠ a ŠZ. Ak by tieto peniaze nevybrali, tak podľa Mikolaja vláda prijme rozpočtové opatrenie, ktorým zabezpečí potrebné financie.
Poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová taktiež nesúhlasí s predloženými zmenami. V pozmeňujúcom návrhu chce presadiť, aby neštátne ŠZ špeciálno-pedagogického poradenstva naďalej financovali štát, pretože poskytujú služby regionálneho charakteru a nemala by ich platiť len jedna obec.
Koaliční poslanci Valentín Švidroň zo SNS a Oľga Nachtmannová zo Smeru tvrdia, že schválením novely sa odstráni systémová chyba. „Verejné školy boli znevýhodnené, lebo boli odkázané na milosť alebo nemilosť obcí. A neštátne dostávali peniaze od štátu,“ uviedla Nachtmannová.