Bratislava 23. novembra (TASR) - Tretina Slovákov - 34,2 percenta priznáva, že denne zažíva stresové situácie. Najčastejšími príčinami stresu sú rodina a vzťahy v nej, zdravotný stav, vzťahy s deťmi, ale aj školské alebo pracovné prostredie. Naopak, stres vôbec nepociťuje 13,1 percenta ľudí - najmä muži, ľudia so základným vzdelaním a respondenti vo veku 15-17 rokov.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky spoločnosti TNS SK, ktorý realizovala v októbri 2006 na vzorke 1024 respondentov. Frekvencia subjektívneho prežívania stresu je vysoká u viac ako polovice respondentov. Pätina respondentov priznáva, že stresové situácie zažíva s týždennou frekvenciou. Medzi respondentmi, ktorí takmer denne prežívajú stres, je viac žien ako mužov, nadpriemerne viac sú zastúpení respondenti v strednom veku 30 - 49 rokov a ľudia s vysokoškolským vzdelaním.
Prežívanie stresových situácií sa viaže k rodinnému a k pracovnému, u najmladších respondentov ku školskému prostrediu. Podľa výsledkov sa však ukazuje, že rodinné prostredie predstavuje významnejší zdroj vzniku a prežívania stresových situácií ako prostredie pracovné. Najčastejšie uvádzanou príčinou stresu sú finančné problémy v rodine - takto sa vyslovili dve pätiny opýtaných. Nedostatok financií je príčinou stresu najmä pre respondentov so stredoškolským vzdelaním bez maturity a ľudí patriacich do vekovej kategórie 40 - 49 rokov.
Ďalším, v poradí druhým najčastejším dôvodom, je zdravotný stav respondenta, uviedla ho takmer tretina (31,7 percenta) oslovených. Častejšie sú kvôli tomuto dôvodu v strese ľudia patriaci do starších vekových kategórií (nad 50 rokov), ľudia s najnižším vzdelaním a respondenti žijúci v obciach s najmenším počtom obyvateľov.
Pre 22 percent respondentov sú zdrojom stresov vzťahy s deťmi a z nich vyplývajúce problémy. Pociťujú to najmä ženy a respondenti vo veku 30-49 rokov. Zistilo sa, že prežívanie stresov súvisiacich s problémami s deťmi je predovšetkým u respondentov žijúcich v malých obciach.
V rámci pracovného alebo školského prostredia zapríčiňujú stresové situácie predovšetkým príliš vysoké nároky kladené na jednotlivca, čo prieskum zistil u pätiny respondentov (21 percent). Tlak v tomto smere pociťujú predovšetkým mladí ľudia vo veku do 29 rokov.
Okrem stresov súvisiacich s rodinným alebo pracovným prostredím, resp. so vzťahmi, ktoré sa v nich vytvárajú, vníma pätina respondentov aj nedostatok voľného času ako príčinu stresových zážitkov. Nadpriemerne viac je takto zmýšľajúcich respondentov v skupine 18-29-ročných, medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi, obyvateľmi Bratislavského kraja a respondentmi z najväčších sídel.
Informáciu TASR poskytla Ľubica Szviteková zo spoločnosti TNS SK.