BRATISLAVA 23. november (SITA) - Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied (JÚĽŠ SAV) dnes predstavil prvý zväzok Slovníka súčasného slovenského jazyka od A po G. Nový slovník vydá vydavateľstvo Veda SAV a na pulty by sa mal dostať začiatkom januára. Ako uviedla Klára Buzássyová z JÚĽŠ SAV, ide o výkladový slovník slovenského jazyka väčšieho rozsahu, ktorý má zaplniť medzeru v našej kultúrnej sfére už vyše 35 rokov. "Predchodcom tohto slovníka typovo je Slovník slovenského jazyka, ktorý vychádzal v roku 1959 až 1968. Nový slovník obsahuje na 1 130 stranách 30-tisíc heslových slov a v rámci toho aj výklad významu, dramatickú charakteristiku, normatívne a štylistické hodnotenie, antonymá, synonymá ako aj mnoho ďalších informácií," konštatovala Buzássyová. Ako dodala, obsahuje aj 3 600 frazeologických jednotiek. Slovník ako celok bude podľa nej zahŕňať okolo 200 tisíc slov v približne siedmich zväzkoch.
Ústav rovnako pripravuje nový zväzok Historického slovníka slovenského jazyka. Ako informoval Milan Majtán, zo sedemzväzkového slovníka zatiaľ vyšlo šesť. "Siedmy zväzok práve dokončievame, odovzdáme ho do vydavateľstva pravdepodobne budúci rok. Na prelome rokov 2007 až 2008 by mohol byť k dispozícií," povedal Majtán. Ako dodal, týmto sa zavŕši jedna etapa výskumu dejín slovenčiny spred spisovného obdobia. "Tento slovník zachytáva slovnú zásobu spred kodifikácie Antona Bernoláka. Čitateľ sa tak oboznámi s tým, ako vyzerala slovenčina, keď nebolo jazykovedného ústavu, jazykovednej poradne, či kodifikačných príručiek," konštatoval Majtán. Slovná zásoba kultúrnej slovenčiny z predspisovného obdobia je doložená v rukopisných i tlačených slovenských jazykových pamiatkach z 15. až 18. storočia. "Nielenže pomôže načrieť do histórie, ale čitateľom priblíži dobu, v ktorej Slováci žili, a ako sa vyjadrovali," dodal Majtán.
Ako informovala Adriana Ferenčiková, tento rok vyšiel druhý zväzok Slovníka slovenských nárečí. Obsahuje 1 066 strán a písmená od L po P. "Písmeno P tam však nie je obsiahnuté celé, posledným slovom je poschádzať," konštatovala Ferenčiková. Naplánované sú štyri zväzky, no keďže je materiálu veľa, je možné že ich bude viac. "Poslaním slovníka je zachytiť slovnú zásobu na celom území Slovenska vo všetkých slovenských nárečiach, teda nekodifikovanú, spontánne sa vyvíjajúcu podobu nášho národného jazyka," uviedla.