Lehota pod Vtáčnikom/Bojnice 24. novembra (TASR) Na kliešťovú encefalitídu, zápal mozgových blán, pravdepodobne po konzumácii kozieho mlieka, ochorelo v minulých dňoch v hornonitrianskej obci Lehota pod Vtáčnikom sedem ľudí.
Podľa informácie riaditeľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bojniciach Gabriela Šimku, chorí sú dospelí ľudia vo veku od 30 do 60 rokov, je však medzi nimi aj jedno 12-ročné dieťa. Všetkých hospitalizovali na neurologickom oddelení, respektíve na detskom oddelení bojnickej nemocnice. Spoločným menovateľom je skutočne konzumácia surového kozieho mlieka a čerstvého kozieho syra, jedného z miestnych chovateľov, ktorý v chove kôz nepodniká, iba občas prebytky ponúka ľuďom z dediny. Chov však nemá pod veterinárnym dohľadom.
U väčšiny chorých prvá fáza ochorenia prebehla už začiatkom tohto mesiaca v podobe bolestí hlavy, slabosti, závratov a zvýšenej teploty. Druhá fáza sa začala po siedmich až 11 dňoch. Prvých dvoch pacientov do nemocnice prijali v utorok. Ďalších hospitalizovali v stredu a vo štvrtok tohto týždňa. RÚVZ urobil opatrenia proti šíreniu ochorenia v mieste hromadného výskytu encefalitídy a požiadal o spoluprácu veterinárnu správu, ktorá vyšetrí celých chov.
Podobný výskyt kliešťovej encefalitídy na hornej Nitre zaznamenali v auguste tohto roka aj v obci Horné Vestenice. Takisto po konzumácii surového kozieho mlieka ochoreli štyria ľudia, ktorí sa však vyliečili a ako informoval Šimko, choroba nezanechala u nich trvalé následky. Podobný priebeh choroby sa očakáva aj u terajších chorých, pretože podľa informácie lekárov ich stav je stabilizovaný. Táto choroba, však môže byť pre človeka, pri prudkom priebehu, aj smrteľná, alebo zanechať trvalé následky. Vírus rozširuje drobný kliešť (ixodes ricinus) žijúci v lesoch a miestach, kde sa zdržiava lesná zver a dobytok a môže prežívať aj v mlieku. Napáda teplokrvné živočíchy a neraz aj človeka, prisaje sa na kožu a cicia krv. Kozy pravdepodobne napadli kliešte počas pasenia.
Na hornom Ponitrí sa doteraz kliešťová encefalitída vyskytovala iba zriedkavo. Posledné dva prípady však ukazujú, že ohnisko výskytu tohto ochorenia, ktoré doteraz bolo v okolí Nitry a Topoľčian, sa rozširuje na východ. Prevenciou môže byť očkovanie. Ale ľudia, ktorí sa radi pohybujú v prírode, turisti či hubári, by si mali po každej vychádzke skontrolovať celé telo, či sa im na koži neprichytil kliešť. Rýchlym odstránením príživníka, jeho opatrným vykývaním, aby nezostala v rane jeho hlavička, sa výrazne znižuje riziko nákazy. Na základe posledného prípadu neodporúča sa ani konzumovať tepelne neupravené kozie, ale aj kravské mlieko, konštatoval Šimko.