Bratislava 24. novembra (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva SR v prípade zníženia DPH z 19 na 10 percent u liekov a vybraných zdravotníckych pomôcok očakáva, že to bude mať pozitívny vplyv nielen na pacientov, ale aj zdravotné poisťovne.
Pacient to podľa štátneho tajomníka MZ SR Daniela Klačka pocíti pri cene liekov čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia a aj u voľnopredajných. Pri liekoch, ktoré sú plne hradené zo zdravotného poistenia, ušetria predovšetkým zdravotné poisťovne (ZP). Predpokladaná úspora by mala byť spolu 1,8 až 2 miliardy korún ročne u všetkých ZP, povedal Klačko na dnešnom stretnutí s predstaviteľmi Asociácie dodávateľov liekov (ADL).
Plánované zníženie DPH sa podľa člena prezídia ADL Alexandra Černáka výrobcov nedotkne. V konečnom dôsledku môžu usporiť pacienti, ktorí za lieky musia doplácať alebo si kupujú voľnopredajné lieky a usporia tiež ZP. Týmto krokom zostane viac zdrojov pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
V súvislosti s plánovaným znížením DPH za lieky a vybrané zdravotné pomôcky výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč pre TASR potvrdil, že podľa kvalifikovaných odhadov všetky zdravotné poisťovne spolu by mohli získať do 1, 8 miliardy korún. Upozornil však, že toto opatrenie treba vidieť v širšom kontexte celého objemu zdrojov. Zo systému zdravotníctva vypadnú zdroje, s ktorými sa počítalo pred zrušením 20 a 50 korunových poplatkov. Navyše stále prirodzene narastajú dlhy v systéme. Po celkových kalkuláciách na jednej strane do systému zdravotníctva príde 7,6 miliardy korún, ale zároveň taký vysoký bude aj dlh v budúcom roku.
Plánované zníženie DPH za lieky je na jednej strane dobrá správa pre pacientov, povedala Anna Reháková z Asociácie na ochranu práv pacientov. Tieto peniaze však boli prínosom pre štát. Otázne je z akých peňazí budú chýbajúce zdroje nahradené.