BRATISLAVA 24. novembra (SITA) - Predsedovia parlamentov Regionálneho partnerstva spoločne považujú za kľúčovú otázku prípravu na vstup do schengenského priestoru. Dlhodobo deklarovanou snahou krajín V4 a Slovinska zostáva dosiahnuť úplné začlenenie do schengenského priestoru v októbri 2007. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška deklaroval, že vláda Slovenskej republiky potvrdzuje pripravenosť Slovenska splniť požadované záväzky na vstup do schengenského priestoru v roku 2007. Paška zdôraznil, že Slovenská republika je primárne zameraná na budovanie pripojenia do Schengenského informačného systému druhej generácie (SIS II). Médiá o 7. stretnutí predsedov parlamentov krajín Regionálneho partnerstva, ktoré sa koná v dňoch 23. a 24. novembra vo Viedni, informoval hovorca predsedu parlamentu Jozef Plško.
Predsedovia parlamentov Česka, Maďarska, Poľska, Slovinska, Slovenska a hostiteľského Rakúska tiež spoločne deklarovali postoj k prijatiu eura. Po Slovinsku, ktoré vstupuje do eurozóny od 1. januára 2007, by sa ďalšou krajinou, ktorá splní konvergentné kritériá a prijme euro, malo stať podľa Pašku v roku 2009 Slovensko. Predsedovia parlamentov zhodnotili aj skúsenosti s uplatňovaním nových pravidiel, v ktorých majú národné parlamenty členských štátov na základe princípu subsidiarity možnosť spolupodieľať sa na procese pripomienkovania rozhodnutí týkajúcich sa Európskej únie. Zhodli sa na tom, že sa budú snažiť rozvíjať spoluprácu na prijímaní rozhodnutí posilnením spolupráce v rámci Konferencie výborov pre európske záležitosti národných parlamentov členských krajín EÚ (COSAC), informoval Plško.
Regionálne partnerstvo tvoria Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko a Slovinsko. Iniciatíva na jeho vytvorenie vyšla z Rakúskej republiky v roku 2003. Cieľom fóra je vytvorenie strategického partnerstva a prehĺbenie parlamentnej spolupráce susedských krajín, koordinácia budúcej spolupráce a jednota postupov v inštitúciách EÚ. Predsedovia parlamentov členských krajín sa stretávajú dvakrát ročne vždy po summite Európskej rady.