Bratislava 25. novembra (TASR) - Slovenské médiá zväčša nemajú jasno v tom, kde sú hranice konfliktu záujmov ich zamestnancov, ktorí kandidujú v komunálnych voľbách. Pre TASR to povedal politológ Ivan Rončák.
"Identifikovali sme dve polohy. Jedna z nich je, že zamestnávatelia nijakým spôsobom tento konflikt záujmov neriešia a druhá je zasa opačný extrém, zakazujú svojim zamestnancom počas volebnej kampane akokoľvek vystupovať na verejnosti," doplnil Rončák. Zaregistroval už aj prípad, keď médium svojmu zamestnancovi zakázalo moderovať predvolebný míting, na ktorom malo diskutovať viacero kandidátov. "Pritom to bola vyslovene nestranícka, občianska záležitosť," upozornil Rončák.
Novinári, ktorí kandidujú v komunálnych voľbách, by podľa Rončáka počas kampane nemali prinášať komunálne spravodajstvo. V prípade zvolenia by si potom mali vybrať, či sa chcú venovať politickej kariére, alebo spravodajstvu. Samotná práca v médiách však podľa neho automaticky konflikt záujmov nevytvára.
Traja pracovníci spravodajstva a publicistiky TV Markíza už stiahli svoju kandidatúru v komunálnych voľbách. "V prípade, že by neboli kandidatúru stiahli, boli by preradení na inú pozíciu, kde by nemohli ovplyvňovať obsah spravodajstva a publicistických reportáží," povedala pre TASR P.R. manažérka TV Markíza Ivana Semjanová.
Z TV Joj kandiduje vo voľbách moderátor spravodajstva Braňo Ondruš. "S tým nemáme žiadny problém, keďže nezasahuje do prípravy spravodajských materiálov," informoval TASR hovorca televízie Ľudovít Tóth. S ďalším spravodajcom, Petrom Sabom sa dohodli, že do volieb nebude na obraze a v prípade zvolenia nebude spracovávať komunálne témy.
"U nás sme takýto konkrétny prípad nezaznamenali," uviedol výkonný riaditeľ Slovenskej televízie Branislav Zahradník. "Ak by nastal, riešili by sme to pohovorom, lebo by to bolo v rozpore s Chartou spravodajstva," uzavrel.