Bratislava 25. novembra (TASR) - O týždeň, v sobotu 2. decembra sa uskutočnia na Slovensku už piate voľby do orgánov samosprávy obcí od roku 1989. Volebné miestnosti budú otvorené od 07.00 do 20.00 h. Obce môžu určiť začiatok hlasovania aj na skoršiu hodinu. Voliť sa budú starostovia a primátori v 2926 obciach a pre voľby sa vzniklo 5933 okrskových komisií.
Právo voliť majú obyvatelia SR, ktorí majú v obci trvalý pobyt a najneskôr v deň konania volieb dovŕšia vek 18 rokov. "Môžu to byť aj cudzinci, ktorí majú takýto pobyt povolený. Rovnako môžu byť aj volení. Zákon nehovorí o tom, ako dlho musia mať trvalý pobyt," vysvetlila pre TASR zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová. Podľa zákona prekážkou volebného práva je výkon trestu odňatia slobody, nespôsobilosť na právne úkony a zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany zdravia ľudí.
Voliť musia ísť občania s platným občianskym preukazom, pretože je v ňom uvedený trvalý pobyt. "Volič hlasuje osobne. Preukáže svoju totožnosť. Od komisie dostane obálku a hlasovacie lístky. Osobitne hlasovací lístok pre voľbu starostu alebo primátora a osobitne pre voľbu poslancov zastupiteľstva. Za zástenou upraví hlasovací lístok. U starostu sú kandidáti uvedení v abecednom poradí a môže zakrúžkovať jedného z nich. Pri voľbe poslancov bude v záhlaví hlasovacieho lístku uvedené koľko poslancov sa volí do zastupiteľstva. Len taký počet môže zakrúžkovať," uviedla Škultétyová. Občania môžu zakrúžkovať aj menší počet, nesmie to byť viac ako je určený počet poslancov pre ten-ktorý volebný obvod. "Bolo by to v rozpore so zákonom. Ak by sa však pomýlil, môže požiadať okrskovú komisiu o iné lístky," poznamenala. Zo zdravotných dôvodov môžu občania požiadať aj o prenosnú volebnú urnu. Upozornila, že pre komunálne voľby nie je možné vybaviť si voličský preukaz, pretože občania hlasujú iba v mieste svojho trvalého bydliska.
O dôveru voličov sa v komunálnych voľbách uchádzajú občania SR, ako aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí kandidujú ako nezávislí, či za politickú koalíciu. Na starostu musí mať kandidát minimálne 25 rokov, na poslanca 18 rokov.
Podľa údajov z ministerstva vnútra je na Slovensku 2741 obcí, 138 miest, 39 mestských častí - v Bratislave 17 a v Košiciach 22 a štyri samostatné vojenské obvody - Lešť (pri Zvolene), Javorina (pri Kežmarku), Valaškovce (pri Michalovciach) a Vojenský obvod Záhorie.
V štátnom rozpočte je na tohtoročné komunálne voľby vyčlenených vyše 164 miliónov korún. Náklady súvisiace s ich technickým zabezpečením si rozdelia ministerstvo vnútra, krajské a obvodné úrady, ako aj obce. Z týchto peňazí sa zaplatí predovšetkým tlač a distribúcia hlasovacích lístkov, preukazov pre zapisovateľov a členov volebných komisií, zápisníc a osvedčení, ako aj ostatných tlačovín. To by malo stáť 19 miliónov korún. V celkovej sume sa počíta aj s tromi miliónmi korún na volebné obálky, 5,5 miliónom korún na telekomunikačné služby, 1,5 miliónom korún na volebné schránky a zásteny. Tlač a distribúcia publikácie Voľby do orgánov samosprávy obcí v roku 2006 by mala stáť 4,7 milióna korún.
V komunálnych voľbách v decembri 2002 si občania zvolili 2924 primátorov, starostov obcí a mestských častí v Bratislave a Košiciach, ako aj 21 477 poslancov miestnych samospráv. Na voľbách sa zúčastnilo 49,51 percenta ľudí z celkového počtu vyše 4,1 mil. zapísaných voličov v zoznamoch. Celkovo bolo vyššia účasť v obciach ako mestách.