Banská Bystrica 26. novembra (TASR) - Najstarší asi storočný drevený telefón, rádio z USA o veľkosti zápalkovej škatuľky spred 30 rokov, či reproduktor lievikovitého tvaru a s gobelínom sú raritami v zbierke vynálezcu Štefana Holakovského z Bratislavy. S ďalšími vzácnymi historickými technickými predmetmi ich prezentuje na unikátnej výstave v banskobystrickom Úrade priemyselného vlastníctva SR.
Expozícia mapuje vývoj technológie telefónov a rádioprijímačov. Tento rok si totiž pripomíname 130. výročie udelenia patentu na elektrický hovoriaci telefón a 80 rokov rádiového vysielania na Slovensku. Telefón skonštruoval v roku 1876 Američan Alexander Graham Bell. O dva roky bolo dostať kúpiť prvý telefón Ericsson. V roku 1877 Nemec Siemens technicky zdokonalil Bellov aparát a uviedol ho do prevádzky. Keď Bell v roku 1922 zomrel, bolo na svete 22 miliónov telefónov. Prvá telefonická linka v Európe spojila roku 1877 berlínsku poštu s telegrafom. O štyri roky v Paríži začali fungovať prvé manuálne telefonické ústredne, ktoré začiatkom 20. storočia nahradili automatické. Na Slovensku vznikla prvá telefónna sieť v Bratislave v roku 1884. Prvý telefonický prístroj sa objavil v roku 1956 iba v podobe slúchadla. Druhé narodenie telefón prežil v 80. rokoch minulého storočia po zavedení bezdrôtovej formy spojenia.
Bratislava začala pravidelne vysielať v roku 1926 z provizórneho rozhlasového štúdia. Neskôr postavili budovu, prvú na európskom kontinente, vyprojektovanú špeciálne pre potreby rozhlasu. Začiatok výroby rádioprijímačov na Slovensku nie je dosiaľ presne známy, vie sa iba toľko, že v roku 1926 pôsobili dvaja koncesní výrobcovia.
Jedinečnú výstavu, ktorá potrvá do konca tohto roku, zostavili z vybraných exponátov zo zbierky starých technických predmetov Holakovského. Patentový zástupca sa môže pochváliť 150 starými telefónmi a rovnakým počtom rádioprijímačov. Okrem nich zbiera už vyše 30 rokov gramofóny, kamery, fotografické aparáty či písacie stroje.