Bratislava 26. novembra (TASR) - V súčasnosti nie je podľa podpredsedu SMK Pála Csákyho jasné, kto riadi Slovenskú republiku. Ide podľa neho o ekonomické pozadie tejto vládnej koalície, ktoré diktuje premiérovi Robertovi Ficovi.
"Sú tu vplyvy, ktoré sú neviditeľné, ale ovplyvňujú rozhodnutia politikov," povedal dnes Csáky v diskusnej reláci TA3 V politike. Dôkazom je podľa neho neúspešná snaha zastaviť nomináciu bývalého člena vedenia VSŽ Júliusa Rezeša do dozornej rady Transpetrolu, alebo aj nominácie ďalších ľudí, ako Sergeja Zápotockého či Vladimíra Balaníka, ktorých spochybnili médiá.
Fico chcel podľa Csákyho nesúhlasom voči nominácií Rezeša zahrať divadlo pred verejnosťou. "Vedel, že nemá na zmenu tejto nominácie pred pánom Mečiarom a zahral divadlo," dodal. To, že premiér o nominácií nevedel znamená podľa Csákyho, že Fico "robí zle svoju prácu, neriadi koalíciu a nemá pod dohľadom čo sa deje v dôležitých oblastiach".
Podľa člena predsedníctva Smeru-SD Borisa Zalu nie je podstatné, či predseda vlády vedel alebo nevedel o nominácii Júliusa Rezeša. "Dôležité je, že Smer s ňou nesúhlasí. Je to zodpovednosť ĽS-HZDS a ona berie svoju zodpovednosť," konštatoval. Nie je však podľa neho dobré, ak sa ĽS-HZDS vracia v symbolickej alebo reálnej rovine do obdobia rokov 1994 až 1998.
Na margo kritiky médií voči nominantom Smeru-SD do vedenia Transpetrolu Sergejovi Zápotockému či Vladimírovi Balaníkovi, ale vyhlásil, že ak sa na niekoho z nich "objaví niečo, čo ho diskvalifikuje, bude musieť odísť". "Ak sú obvinenia vymyslené, svojich ľudí podržíme. Ak je to pravda, týchto ľudí vyhodíme," dodal.
Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni považuje Júliusa Rezeša za mladého človeka s dobrým vzdelaním. To, či viedol VSŽ úspešne alebo ich doviedol takmer ku krachu, nehodnotí. Potvrdil však, že Rezešova nominácia najprv prešla krajskými štruktúrami, potom vedením strany a ĽS-HZDS ju následne doručilo na Úrad vlády SR.