Bojnice/Prievidza 27. novembra (TASR) Po niekoľkonásobnej, dôslednej dezinfekcii krytej plavárne v Prievidzi sa v jej bazéne nebezpečné, termotolerantné améby nenachádzajú, a preto v nej môžu obnoviť prevádzku pre verejnosť.
Potvrdil to dnes riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Bojniciach a regionálny hygienik Gabriel Šimko. Všetky vzorky z rôznych úrovní bazéna i celého recyklačného systému a prívodu vody, ktoré opakovane odobrali v minulom týždni, boli po ich kultivácii negatívne.
Výskyt améb zistili 19. októbra pri pravidelnej mesačnej kontrole bazénovej vody. Objavili v nej práve dva druhy améb, ktoré môžu u človeka spôsobiť zápal mozgových blán, či sietnice. Zápal mozgových blán môže byť smrteľný alebo zanechať trvalé následky.
Ihneď upovedomili prevádzkovateľa plavárne firmu Unipa i Stredoslovenské vodárne a kanalizácie Banská Bystrica, pretože bolo podozrenie, že améby môžu pochádzať aj zo zdroja pitnej vody, ktorú používajú na napĺňanie 25-metrového bazéna. Plaváreň okamžite pre verejnosť zatvorili.
Kým tri vzorky pitnej vody z nádrže Turčekovského vodovodu, z ktorého je napájaná Prievidza, a rozvodov vody v meste boli negatívne, opakované odbery vzoriek z plavárne aj po komplexnej dezinfekcii boli opäť pozitívne. Najväčšia koncentrácia améb sa nachádzala na plaveckých pomôckach, ako sú plutvy a polystyrénové dosky. Je teda predpoklad, že práve tieto veci boli zdrojom nákazy, prinesenej kúpajúcimi sa z vonkajšieho prostredia.
Riaditeľ firmy Unipa Igor Detko informoval o opatreniach, ktoré urobili. Zlikvidovali všetky plavecké pomôcky a nahradili ich menej poréznymi materiálmi, aby sa v nich nemohli mikroorganizmy udržať. Opakovane vydezinfikovali celú plaváreň až po prívod vody. Améby sú totiž veľmi odolné voči dezinfekčným prostriedkom.
Hygienické normy sú pre plavárne veľmi prísne, aby mohli slúžiť občanom, voda v bazénoch musí mať nulový výskyt mikroorganizmov. Pritom améb je približne stovka druhov, ale z nich len dva sú pre človeka nebezpečné. Paradoxné je, že prítomnosť améb nemusia hygienici v pitnej vode skúmať. Stálo by za uváženie, aby v oboch prípadoch boli hygienické predpisy zamerané nie na kvantitu, ale na kvalitu, uviedol Šimko.