Bratislava 27. novembra (ČTK) - Počet Slovákov infikovaných vírusom HIV každoročne stúpa. Situácia zatiaľ nie je dramatická, nakazili sa však už takmer dve stovky ľudí, povedal na dnešnej tlačovej konferencii lekár Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva. Noví nakazení budú podľa neho pravdepodobne pribúdať aj v ďalších rokoch.
Na zatiaľ nevyliečiteľnú chorobu AIDS, ktorá je prejavom vírusu HIV v pokročilom štádiu, zomrelo doposiaľ na Slovensku 27 ľudí. Podľa Mikasa nebolo medzi obeťami doposiaľ žiadne dieťa mladšie ako 15 rokov. "Nezaznamenali sme zatiaľ ani žiadny prenos vírusu HIV z matky na dieťa, hoci niekoľko infikovaných žien už na Slovensku rodilo," dodal lekár.
Od polovice 80. rokov minulého storočia, odkedy sa výskyt HIV na Slovensku podľa Mikasa podrobne monitoruje, sa nakazilo 183 ľudí. "Určite sú však aj ďalší infikovaní, ktorí o svojej nákaze zatiaľ nevedia, alebo sa nedali testovať," upozorňuje Mikas. Nejde síce o stovky ľudí, ale práve tí môžu šíriť nákazu ďalej, dodal. V posledných piatich rokoch počet nákaz neustále narastal. Len počas prvých deviatich mesiacov tohto roka zistili lekári 25 nových prípadov nákazy HIV na Slovensku, dodal odborník.
Veľkým rizikom je vraj aj migrácia ľudí a cestovanie. Vo všetkých okolitých krajinách je totiž ľudí infikovaných HIV viac než na Slovensku. V Česku je ich asi 900, v Maďarsku približne 2000 a Poľsku asi 5000, hovorí Mikas. Najhoršia situácia je na Ukrajine s päťdesiatimi miliónmi obyvateľov, kde je podľa odhadov viac než 100.000 nakazených. "Z približne 100 cudzincov, u ktorých sme zistili nákazu na Slovensku, bolo najviac z africkej Etiópie a na druhom mieste bola Ukrajina s jedenástimi infikovanými," povedal Mikas. Hrozí preto, že sa nákaza môže rozšíriť na Slovensko práve z Ukrajiny.
Na Slovensku navyše podľa Danice Stanekovej z bratislavského Národného referenčného centra pre HIV pretrváva problém, že ľudia si nechajú urobiť testy na HIV až vtedy, keď pociťujú nejaké riziko. Slováci by podľa nej mali byť zodpovednejší a testy by mali podstúpiť napríklad pretým, ako nadviažu nový partnerský vzťah.
Práve včasné odhalenie nákazy je jedným z rozhodujúcich faktorov pri liečbe AIDS, tvrdí lekár z bratislavskej nemocnice Miloš Mokráš. Hoci chorobu nemožno vyliečiť, lieky môžu výrazne predĺžiť život. "Máme pacienta, ktorý sa zatiaľ ako jediný Slovák nakazil transfúziou krvi v Prahe v roku 1984 a stále žije a jeho zdravotný stav je dobrý," povedal. Súčasné lieky však podľa neho potrebujú minimálne tri až štyri mesiace, kým začnú pomáhať imunitnému systému pacientov, na ktorý vírus HIV útočí. "Preto už nedokážeme veľmi pomôcť, ak nás pacienti vyhľadajú v pokročilom štádiu choroby," dodal Mokráš.
Najviac infikovaných je na Slovensku medzi homosexuálnymi mužmi, ktorí tvoria asi 80 percent nakazených, povedal Mikas. Len dvaja ľudia sa zatiaľ nakazili pri užívaní drog, keď použili jednu injekčnú striekačku. Výrazne horšia situácia v šírení sa vírusu striekačkami je napríklad na Ukrajine či Estónsku, dodal.
Vo svete podľa údajov OSN následkami vírusu HIV trpí približne 40 miliónov ľudí. Vlani na AIDS zomrelo takmer tri milióny obyvateľov našej planéty. Najviac je postihnutá Afrika.
grm fil
Aktualizované 13:10