Bratislava 27. novembra (ČTK) - Šesť popredných stavebných firiem, ktoré pre kartelovú dohodu v tendri na výstavbu diaľnice pod Tatrami potrestal Protimonopolný úrad (PMÚ) pokutou 1,35 miliardy korún, sa päť rokov nebude môcť uchádzať o štátne a verejné zákazky. Vyplýva to z dnešného stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Medzi potrestanými firmami je aj Doprastav a česká spoločnosť Skanska DS, ktoré sa v krajine aktívne podieľajú na výstavbe dopravnej infraštruktúry.
"Proti tomuto stanovisku úradu sa nie je možné odvolať," povedala ČTK hovorkyňa ÚVO Helena Fialová. Usmernenie by úrad odvolal len v prípade, že by verdikt PMÚ zrušil súd, dodala.
Zákonom o verejnom obstarávaní sa musia riadiť okrem iného štát, obce a vyššie územné celky, ak chcú udeliť zákazku na stavebné práce s hodnotou aspoň štyri milióny Sk.
Doprastav, jednotka na slovenskom stavebnom trhu, rozhodnutie ÚVO zatiaľ podrobnejšie nekomentoval. "Nevidel som ešte toto rozhodnutie, a preto sa k nemu nevyjadrujem," povedal ČTK predseda predstavenstva Doprastavu Ivan Šesták. Spoločnosť, ktorá spolu s českým Metrostavom patrí do skupiny DDM Group, vlani odovzdala do užívania napríklad dva nové diaľničné úseky na diaľnici D1 Ladce - Sverepec a Viedenská cesta - Prístavný most v Bratislave.
Skanska v reakcii uviedla, že postoj ÚVO rešpektuje. "Fakt, že sa spoločnosť Skanska DS momentálne nemôže na Slovensku zúčastňovať verejných súťaží rešpektujeme. Sme však presvedčení, že sme sa nezákonného jednania nedopustili a proti rozhodnutiu Protimonopolného úradu sme podali žalobu," informovala ČTK hovorkyňa skupiny Skanska na Slovensku Magdaléna Dobišová.
Reakciu ďalších potrestaných spoločností sa ČTK zatiaľ nepodarilo získať.
Štát v posledných rokoch aj s finančnou pomocou z fondov Európskej únie výraznejšie podporuje investície do budovania diaľnic, ako aj rekonštrukciu železničnej infraštruktúry. Medzi priority patrí dokončenie diaľnice z Bratislavy cez Žilinu do Košíc. Do roku 2012 by štátom ovládané železnice mali ukončiť modernizáciu asi 200 kilometrového úseku medzi Bratislavou a Žilinou.
"Podľa zákona o verejnom obstarávaní je jedným z predpokladov účasti vo verejnom obstarávaní aj skutočnosť, že záujemca alebo uchádzač sa nedopustil závažného porušenia odborných povinností v predchádzajúcich piatich rokoch. (...) Rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu SR je možné považovať v tejto veci za dôkaz," odôvodnil ÚVO svoje stanovisko s tým, že kartelovou dohodou sa zaoberala aj Európska komisia.
Podľa Fialovej však zatiaľ nie je jasné, kedy začala plynúť päťročná lehota, počas ktorej šestica firiem bude vylúčená zo štátnych tendrov. Detaily by mal úrad zverejniť koncom týždňa po tom, čo jeho pracovníci budú prípad konzultovať v Bruseli. Hovorkyňa nespresnila ani to, či by sa potrestané firmy mohli uchádzať vo verejných súťažiach napríklad prostredníctvom svojich dcérskych spoločnosti. "Toto je otázka ďalších rokovaní, sú tam detaily, ktoré nie sú jasné," dodala.
Okrem Doprastavu a spoločnosti Skanska DS Rada PMÚ skôr v tomto mesiaci potvrdila pokutu aj pre dvojku na slovenskom stavebnom trhu Inžinierske stavby Košice, ďalej pre trojku na českom trhu Strabag, ako aj firmu Betamont a portugalskú spoločnosť Mota-Engil. Firmy v roku 2004 vraj koordinovali svoje cenové ponuky v súťaži na stavbu diaľničného úseku Mengusovce-Jánovce. Celkovú peňažnú sankciu však úrad nakoniec mierne znížil; podľa prvostupňového rozhodnutia PMÚ mala pokuta dosiahnuť 1,47 miliardy Sk.
boa fab prl
Aktualizované 18:00