BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Koordinácia stanovísk Slovenska a Českej republiky v rámci európskych spoločenstiev a dohovorov na neformálnych stretnutiach ministrov oboch krajín, prípadne krajín V-4 bola jednou z tém dnešného rokovania ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a jeho českého rezortného kolegu Petra Jana Kalaša.
Diskutovalo sa aj o využívaní obnoviteľných zdrojov energie, kde ide Česká republika cestou podpory väčšej samostatnosti obcí a miest pri výrobe tepla a elektrickej energie. Ich pozornosť smeruje do oblasti vodnej energie, ale najmä biomasy. Táto téma je prioritou súčasného vedenia rezortu životného prostredia aj na Slovensku, ktoré má však v tomto smere rezervy. V roku 2007 sa preto prioritne zameria na zmenu palivovej základne a využívanie obnoviteľných zdrojov energie vo väčšej miere ako doteraz. Ešte do konca tohto roku by mala vláda prijať Stratégiu vyššieho využívania obnoviteľných zdrojov energie. Jej podstatou je zosumarizovať možnosti a navrhnúť cesty, ako efektívnejšie využívať tieto zdroje. Tieto úvahy sa odvíjajú okrem iného aj od snáh v Európskej únii, uzákoniť v priebehu budúceho roka dlhodobý program energetických úspor.
Nedávno sa v Nairobi skončila konferencia o Kjótskom protokole a stretnutie strán Rámcového dohovoru o zmene klímy. Obaja ministri sa dohodli na tom, že v súlade so závermi oboch stretnutí budú rokovať o iniciatíve krajín V-4, ktorou by podporili tlak na USA, Austráliu, aby uvedené dokumenty ratifikovali. Apelovať chcú aj na zmenu prístupu Číny a Indie.
Česká republika aj Slovenská republika potvrdili záujem na spolupráci pri odhaľovaní nelegálnej medzinárodnej prepravy odpadov pod zámienkou spracovania v iných krajinách. Obe strany sa zhodli na tom, že v rámci EÚ budú podporovať sebestačnosť a nezávislosť jednotlivých krajín pri spaľovaní komunálneho odpadu tak, aby nemuselo dochádzať k jeho medzinárodnej preprave. Aj vďaka uvedenej spolupráci bola od vstupu Slovenska do EÚ zistená zatiaľ jediná nelegálna preprava odpadu – do Partizánskeho zo susedného Rakúska v roku 2005.
Predstavitelia rezortov životného prostredia SR a ČR si vymenili skúsenosti aj v oblasti majetkovej ujmy súkromným vlastníkom lesov a pôdy z titulu ochrany v rámci chránených vtáčích území a NATURY 2000. Slovensko tento problém vyriešený nemá, aktuálne je predmetom sporov so súkromnými vlastníkmi pôdy. „V Českej republike máme tieto povinnosti štátu finančne pokryté,“ konštatoval Kalaš. Zdrojom je štátny rozpočet ČR a platby Európskeho poľnohospodárskeho fondu na rozvoj vidieka. Slovensko naopak čaká prehodnotenie rozsahu chránených území, ktoré by boli v súlade s jeho finančnými možnosťami na jednej strane a súčasne príprava legislatívnych nástrojov na úhradu ujmy. Ako východisko sa ukazuje dlhodobý nájom týchto území.
Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva životného prostredia SR Peter Višváder.