Bratislava 28. novembra (ČTK) - Slovensko vraj zanedbáva ľudí s autizmom. Deťom chýbajú najmä škôlky a voľnočasové zariadenia, dospelým napríklad chránené bývanie, povedala dnes novinárom odborníčka z bratislavského centra pre autistov Andreas Andrea Šedibová. Preto sa podľa nej ťažšie tlmí napríklad agresívne správanie, ktoré nie je prejavom autizmu, ale nedostatočnej starostlivosti. Na Slovensku žije podľa odhadov asi 13.000 autistov.
"Pre dospelých autistov sú možnosti skoro nulové. Ak sú aspoň zariadenia, kde títo ľudia môžu byť počas dňa, absolútne absentujú tie, kde by mohli bývať," povedala ČTK Šedibová, ktorá vedie centrum. Preto podľa nej mnohí z nich končia svoj život v domovoch sociálnych služieb pre mentálne hendikepovaných, hoci veľká časť autistov týmto postihom netrpí. "Jednoducho pre nich neexistuje zmysluplný program, začnú sa nudiť a správať nezvládnuteľne," dodala. Rodinám s autistami pomáha centrum už päť rokov.
Pre mnohých rodičov je otázka, čo sa stane s ich autistickým dieťaťom po tom, ako sa oň už nedokážu postarať, celoživotnou traumou, povedala Šedibová. Preto v centre Andreas plánujú v budúcnosti otvoriť nielen škôlku a školu, ale aj miesta na trvalé bývanie pre dospelých. Táto snaha však podľa Šedibovej nestačí, pretože najmä mimo väčších miest chýbajú na Slovensku pre autistov akékoľvek služby. "Je pre mňa veľmi ťažké povedať rodičom napríklad zo vzdialenej obce, že ich dieťa trpí autizmom a ešte ťažšie, že v okolí ich bydliska pomoc neexistuje," dodala.
Pokrokom je podľa odborníkov aspoň to, že autisti sa môžu vzdelávať na špeciálnych základných školách. "Deti bez zníženého intelektu sa dokážu naučiť mnoho a časť z nich je v niektorých oblastiach priam geniálna. Žiakov s mentálnym postihom sa snažíme naučiť základné sociálne návyky, napríklad chodiť na toalety," hovorí učiteľka z bratislavskej školy na Hálkovej ulici Erika Skovayová. V škole sa podľa nej učí 23 autistických detí.
Pomôcť rodičom, ktorí majú autistické dieťa, by mala aj kniha Michaely Martinkovej Chlapec, ktorý myslí v obrazoch. Matka deväťročného Mateja v nej zachytáva denníkovou formou všetky ťažkosti, ktoré súvisia so starostlivosťou o autistu. "Všimli sme si, že už ako približne jednoročný sa zvykol hrať tak, že celé hodiny ukladal systematicky niektoré predmety," povedala o prvých prejavoch autizmu Martinková. V súčasnosti však podľa nej Matej dokáže komunikovať s okolím, má aj niekoľkých kamarátov a s obľubou sa venuje organickej chémii. "Má neuveriteľné vizuálne vnímanie, takže si dokáže modely molekúl nielen predstaviť, ale ich v mysli aj rôzne otáčať a podobne," dodala Martinková.
Autizmus, ktorý širšej verejnosti priblížil známy film s Dustinom Hoffmanom a Tomom Cruisom Rainman, je podľa odborníkov diagnóza na celý život. Kľúčom k lepšiemu životu rodín s autistami je podľa Šedibovej jeho včasné odhalenie a hľadanie ciest, ako autistom porozumieť. Oni totiž chápať iných takmer vôbec nedokážu, dodala.
grm fab