Bratislava 28. novembra (TASR) - Združenie zdravotných poisťovní SR (ZZP SR) žiada predstaviteľov vládnej koalície rešpektovať princíp rovnosti pred zákonom pre všetky subjekty v zdravotníctve, ako aj právo slobodnej voľby občana. Zároveň žiada, aby návrhom na zásadné zmeny v zdravotníckom systéme vždy predchádzala štandardná odborná a vecná verejná diskusia. ZZP to uvádza v otvorenom liste aj predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi a premiérovi Robertovi Ficovi.
"Sme vážne znepokojení, že poslanci NR SR predložili do výboru pre zdravotníctva balík pozmeňovacích návrhov, ktorý zásadne mení systém zdravotníctva. Hoci tieto návrhy výbor nepodporil, obávame sa, že budú predložené priamo v pléne NR SR a spolu s nimi aj ďalšie zásadné zmeny. Je neakceptovateľné, aby sa tak dialo bez verejnej a odbornej diskusie," citoval z listu ZZP jeho prezident Igor Dorčák.
Občania a odborná verejnosť podľa ZZP nesmú byť vylúčení z možnosti vyjadriť sa k zmenám, ktoré budú mať výrazný dopad na systém a kvalitu zdravotnej starostlivosti, píše sa v liste.
Dorčák vyslovil presvedčenie, že dobre fungujúce zdravotníctvo musí aj naďalej stáť na dvoch základných princípoch, a to na slobodnej voľbe lekára a zdravotnej poisťovne a na rovnoprávnosti štátnych, verejných a súkromných subjektov v zdravotníctve. Len slobodná voľba a rovnoprávnosť prinesú zdravú konkurenciu a tým aj kvalitnejšiu a efektívnejšiu ZS pre občana.
Výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč v súvislosti s pondelkovým rokovaním výboru pre zdravotníctvo spomenul, že jeho poslanci nedovolili odprezentovať prezidentovi ZZP Dorčákovi stanovisko k návrhu, ktorým by sa mal zriadiť spoločný účet na úhradu náročných zdravotných výkonov. K tomuto návrhu o účte Kováč povedal, že sa navrhuje "kockaté koleso".
Šéf rezortu Ivan Valentovič plánuje poslancom vysvetliť zriadenie virtuálneho účtu alebo druhej formy prerozdelenia finančných prostriedkov zdravotného poistenia. Prostredníctvom neho by sa mali zdravotníckym zariadeniam hradiť finančne náročné výkony, povedal po rokovaní výboru pre zdravotníctvo.
Podľa Valentoviča sa ukazuje, že "práve v oblasti finančne náročných zdravotných výkonov nie sú v podstate zo strany zdravotných poisťovní zaplatené všetky náklady, ktoré s takouto liečbou súvisia". Takýto fond alebo účet už existuje, alebo ho zriaďujú vo viacerých krajinách Európy, povedal po pondelkovom rokovaní zdravotníckeho výboru NR SR. Súčasný systém prerozdeľovania nie celkom objektívne nastavuje tieto parametre, pretože ide o prerozdeľovanie podľa vekových skupín, konštatoval minister.
Účet by mal byť na Ministerstve zdravotníctva SR a jeho hospodárenie by mal kontrolovať nielen rezort, ale aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a samotné zdravotné poisťovne.
zah tal