BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Slovensko bude podporovať snahu Nemecka o dokončenie ratifikácie európskej ústavnej zmluvy vo všetkých členských štátoch. Zároveň je pripravené nechať si otvorené dvere k návrhom zmien a nebude sa vyhýbať diskusii o opätovnom prerokovaní časti zmluvy v záujme inštitucionálnej reformy EÚ. Uviedol to na Národnom konvente o inštitucionálnej reforme EÚ v Bratislave poradca ministra zahraničných vecí Pavol Hamžík. Ústavná zmluva podľa neho nie je ideálna a obsahuje viacero ideologického balastu, na druhej strane tento kompromis plne vyhovuje záujmom Slovenska. Hamžík je preto za zachovanie väčšiny textu, s ktorým sa stotožňujú dve tretiny členov únie. Ak by sa ústavu nepodarilo prijať a únia by sa vydala cestou viacrýchlostnej Európy, bol by to podľa Hamžíka pravdepodobne koniec myšlienky zjednotenej Európy.
V záujme prijatia európskej ústavy by malo Slovensko spolu so štátmi Visegrádskej štvorky (V4) oveľa intenzívnejšie komunikovať s Francúzskom, ktoré je momentálne hlavnou problémovou krajinou pri prijatí európskej ústavy, upozornil politológ Ivo Štefunko. V4 by si mala jasne povedať, kde je ochotná ustúpiť najmä v ekonomicko-sociálnych otázkach. Práve obavy v tejto oblasti viedli podľa Štefunka k odmietnutiu ústavy vo francúzskom referende. Domnieva sa, že dokument je takmer mŕtvy, a preto si treba odpovedať aj na otázku, čo urobíme, keď začne únia fungovať dvojrýchlostne - či pôjdeme do posilnenej spolupráce a v akých oblastiach. Štefunko je preto proti prijímaniu deklarácie o suverenite v parlamente, ako to napríklad v oblasti daní navrhovalo KDH a SDKÚ-DS.
Politológ Erik Láštic pripomenul, že medzi problémové krajiny treba zaradiť aj Slovensko. Ústavnú zmluvu síce schválil parlament, ale prezident ju nepodpísal a Ústavný súd SR stále nerozhodol o podaní skupiny občanov, okrem iného by mal povedať, či ústava dáva únii prvky štátu, a či je preto nutné, aby ju schválili občania v referende. Národný konvent sa zhodol, že EÚ sa s ústavnou zmluvou posúva k federalizácii. Ústavný právnik Radoslav Procházka zdôraznil, že ambíciu federalizovať inštitúcie netreba zakrývať. Podľa neho je však nutné zrušenie monopolu Európskej komisie na legislatívnu iniciatívu a zabezpečenie účasti Európskeho parlamentu na tvorbe spoločného práva. Jasné vymedzenie kompetencií, ktoré neumožní prekračovať mantinely, je potrebné aj pre súdny dvor.
es;jj;nr