Bratislava 29. novembra (ČTK) - Na víkendových komunálnych voľbách sa chce zúčastniť len 34 percent voličov. Ďalších 12 percent ešte váha, či príde do volebných miestností. S odvolaním sa na výsledky prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky to dnes napísal denník Pravda.
Najvyššia účasť sa podľa prieskumu očakáva v Nitrianskom a Trnavskom kraji, najnižšia v dvoch najväčších mestách, Bratislave a Košiciach. Vyššia účasť sa podobne ako pred štyrmi rokmi predpokladá v obciach s prevahou obyvateľov maďarskej národnosti.
Najmenší záujem o voľby (zhruba 25 percent) majú podľa sondy ľudia vo veku 18 až 24 rokov. V tejto vekovej kategórii je pritom najviac nerozhodnutých voličov. Naopak zo skupiny starších obyvateľov až 41 percent opýtaných potvrdilo, že k volebným urnám príde.
Prieskum sa uskutočnil tri týždne pred voľbami na vzorke 1300 oslovených.
Kandidáti môžu o hlasy voličov bojovať do štvrtka rána. Odvtedy začne plynúť 48-hodinové moratórium. Obvinenia zo zneužívania moci súčasných primátorov a starostov sa začali množiť krátko pred záverom kampane.
V Bratislave prevažne ľavicové strany, ktoré podporujú Flašíkovú - Beňovú, jej protikandidáta primátora Ďurkovského obvinili zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Tvrdia, že primátor svoje plagáty umiestnil aj na stĺpy verejného osvetlenia, križovatky, či most Apollo bez povolení. Strany tiež uviedli, že počítajú s manipuláciou hlasov, a preto chcú paralelné sčítanie.
Podobné obvinenie sa vyskytlo aj v Žiline. Koalícia pravicovej SDKÚ-DS, KDH, SF a OKS v Žiline chystá počas sobotných komunálnych volieb paralelné sčítavanie hlasov. Koalíciu, ktorej kandidát Ivan Harman je považovaný za najsilnejšieho súpera súčasného primátora Jána Slotu, údajne mnohí občania upozornili na možnú manipuláciu s hlasmi voličov. "Budeme porovnávať výsledky zistené našimi zástupcami v okrskových komisiách so zverejnenými výsledkami mestskou volebnou komisiou," uviedli zástupcovia koalície v tlačovom vyhlásení.
V Košiciach zas jeden z nezávislých kandidátov požiadal súd, aby súčasnému primátorovi Františkovi Knapíkovi nariadil stiahnuť predvolebné bilboardy, ktorými odštartoval svoju kampaň dávno pred jej oficiálnym začatím. Súd sa zatiaľ jeho žalobou nezaoberal, pretože sudca, ktorý ju dostal, uviedol, že sa cíti byť zaujatý.
Kandidáti, ktorých obvinili z neférovej kampane, sa bránia, že neporušujú zákony. Podľa šéfa volebnej kampane Ďurkovského Borisa Švehláka sú pútače na stĺpoch verejného osvetlenia v poriadku. "Našu žiadosť posúdil cestný správny orgán, prerokoval ju v dopravnej komisii s okresným dopravným inšpektorátom Bratislava I. až V. a vydal kladné rozhodnutie podobne ako pri ďalších dvoch alebo troch klientoch, ktorí o to v rovnakom čase požiadali," povedal ČTK. Dodal, že pri umiestnení pútačov boli dodržané prísne podmienky.
Experti sa zhodujú, že súčasní primátori a starostovia majú v súboji s ich protikandidátmi skutočne istú výhodu. Patrí medzi ne možnosť otvárať najrôznejšie stavby, nové priemyselné parky, školy, či byty alebo navštevovať rôzne zariadenia. "Človek, ktorý je v politike, využíva svoje pracovné povinnosti na to, aby prezentoval svoju dokonalosť," povedal ČTK politológ z trnavskej univerzity svätých Cyrila a Metoda Rastislav Tóth.
"Súčasní starostovia sú dostatočne známi, čo niekedy pri nízkej volebnej účasti zvlášť v malých obciach, stačí. Majú k dispozícii miestne médiá, rozpočet," potvrdil Tóthov názor ďalší politológ Ivan Rončák, ktorý sa venuje problémom samosprávy.
V ďalších mestách, ako napríklad Nitra či Banská Bystrica, naopak kampaň prebieha pokojne, prípade protikandidátom neprekážajú menšie prehrešky, ako napríklad vozenie brigádnikov na vylepovanie plagátov služobným autom.