Bratislava 29. novembra (TASR) Trovy neúspešnej exekúcie pri vymáhaní výživného bude za rodiča platiť štát. Vyplýva to z novely zákona o súdnych exekútoroch a exekučnom poriadku, ktorá začne platiť 1. decembra.
Novela občianskeho súdneho poriadku a exekučného poriadku minulý rok zrušila možnosť vymáhať výživné prostredníctvom súdu, rodič sa môže obrátiť iba na exekútora.
Predkladateľ zmeny zákona Róbert Madej (Smer-SD) tvrdí, že týmto sa pre mnohých rodičov vymáhanie výživného stalo nedostupné a nevykonateľné, keďže preddavky a trovy v prípade neúspešnej exekúcie hradí navrhovateľ, teda rodič žiadajúci o exekúciu. Náklady exekútora pritom predstavujú 10 až 15 tisíc korún. Ak teda exekútor nenájde majetok, z ktorého by mohla byť splatená pohľadávka, niekoľkotisícové trovy platí navrhovateľ rodič, pričom náhradné výživné predstavuje napríklad iba 600 až 1000 Sk mesačne. Madej preto navrhol, aby preddavky a trovy neúspešnej exekúcie hradil štát, a to prostredníctvom príslušných súdov. Inštitút náhradného výživného by sa potom opäť mohol začať efektívne využívať.
Policajní a vojenskí dôchodcovia budú mať od decembra vyššie výsluhové dôchodky
Od decembra sa zvýšia výsluhové dôchodky 7 000 vojenských a 6 200 policajných dôchodcov.
Dôchodky priznané pred 1. júlom 2002 sa zvýšia o 0,1 až 0,15 percenta za každý rok trvania služobného pomeru. Týka sa to penzií, ktoré neprevyšujú 15 300 korún. Vyplýva to zo zákona o zvýšení výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov, ktorý vstúpi do platnosti 1. decembra.
Okrem toho porastú dôchodky v ozbrojených zložkách aj o pevnú sumu od 100 do 1000 korún. Vdovské výsluhové dôchodky sa zvyšujú o percento a pevnú sumu 900 korún.
Náklady spojené s valorizáciou sa budú uhrádzať z osobitných účtov jednotlivých rezortov, celková suma za mesiac je 9,1 milióna korún. Priemer priznaných výsluhových dôchodkov podľa predpisov platných pred účinnosťou zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov bol ku koncu minulého roka vo výške 12 454 korún. Podľa zákona z roku 2002 je priemerná výška výsluhových dôchodkov v rozhodnom období 15 334 korún. Dôchodky by sa mali zákonom valorizovať až do času, kým sa ich priemerná výška nezosúladí.
Zákon sa týka okrem príslušníkov Policajného zboru a ozbrojených síl aj Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície.