Košice 29. novembra (ČTK, TASR) - Sudkyňa krajského súdu v Bratislave Katarína Stránska môže i naďalej rozhodovať v spore spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) proti českým Union banke a Moravia banke o platnosť takzvaných Duckého zmeniek.
Rozhodol o tom dnes III. senát ÚS ktorý konštatoval, že základné právo akciovej spoločnosti SPP domáhať sa svojich práv na nestrannom súde porušené nebolo. Trojica ústavných sudcov - Juraj Babjak ako predseda senátu, Eduard Bárány a Ľubomír Dobrík však v tomto názore nebola jednotná. Nesúhlasil s ním predseda senátu a k rozhodnutiu i odôvodneniu pripojí svoje odlišné stanovisko. To Ústavný súd zašle v najbližších dňoch obom zúčastneným stranám.
Znamená to, že Stránska zostáva zákonnou sudkyňou v kauze Duckého zmeniek a konanie na Krajskom súde v Bratislave môže pokračovať.
V minulosti však Ústavný súd podobnej sťažnosti SPP už raz vyhovel. Dôvodom vtedy bolo, že Najvyšší súd sa podľa sudcov nevysporiadal dostatočne s námietkou zaujatosti Stránskej.
Dnešným rozhodnutí ÚS však uznal novú argumentáciu NS o nevylúčení sudkyne Stránskej a konštatoval, že NS "relevantne vystihol všetky skutkové zistenia a jasne a podrobne ich vyhodnotil v kontexte s rozhodovacou činnosťou ÚS SR i Európskeho súdu pre ľudské práva v obdobných prípadoch."
Proti rozhodnutiu ÚS nemožno podať opravný prostriedok.
Reakcie sporných strán sa novinárom nepodarilo získať, pretože ani právny zástupca SPP Ernest Valko, ani zástupca Najvyššieho súdu dnes na vynesenie verdiktu do Košíc neprišli. Valka totiž medzičasom obvinili z vydierania. V súčasnosti je vyšetrovaný na slobode.
SPP sa domáhal zrušenia rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý ani po náleze Ústavného súdu z apríla minulého roku nevylúčil z konania sudkyňu Katarínu Stránsku. Dôvodom zaujatosti malo byť to, že Stránska rozhodovala v procese, v ktorom ako obhajca SPP vystupoval Valko, pričom v inom prípade zas Valko zastupoval Jána Langoša v jeho osobnom spore proti Kataríne Stránskej. Tá dnes už nebohého Langoša zažalovala pre ochranu osobnosti po tom, čo ju obvinil z prijatia úplatku práve v súvislosti s určením platnosti Duckého zmeniek. Medzičasom však Langoš tragicky zahynul pri autonehode.
Spor medzi SPP a Najvyšším súdom má spojitosť s prípadom piatich zmeniek v hodnote 350 miliónov českých korún (takmer 450 miliónov Sk), ktoré vystavil ešte pred viac ako siedmimi rokmi vtedajší šéf SPP Ján Ducký pre spoločnosť Sezooz Group vsetínskeho podnikateľa Romana Zubíka. Ten následne dal zmenky Union banke ako záruku za úver.
Duckého však začiatkom roku 1999 zastrelili, pričom jeho vraždu sa polícii doteraz nepodarilo objasniť. Jeho spolupracovníka a bývalého finančného riaditeľa spoločnosti SPP Ivana Maroša pred dvomi rokmi bratislavský krajský súd odsúdil na deväť rokov väzenia za prevod peňazí Zubíkovi. Česká polícia medzitým obvinila Zubíka z podvodov.
Po nástupe prvej vlády Mikuláša Dzurindu v roku 1998 však nové vedenie SPP odmietlo uznať platnosť zmeniek. Union banka sa o zmenky s plynárenskou spoločnosťou súdila na Slovensku viac ako päť rokov, pričom v novembri 2001 Najvyšší súd platnosť zmeniek potvrdil. Po procesných námietkach a dovolaní SPP však Najvyšší súd vrátil spor krajskému súdu v Bratislave. Union banka však medzitým skrachovala a zmenky od konkurznej správkyne Union banky odkúpila aj s inými pohľadávkami spoločnosť Stroden Management Limited so sídlom na Cypre. V podobnom zmenkovom spore so SPP neuspela ani skrachovaná česká Moravia banka, ktorá žiadala preplatiť zmenky za viac ako 209 miliónov slovenských korún.
ker fab
Autor: zh

Beata
Balogová
