PREŠOV 29. novembra (SITA) – Poslanci za KDH nepodporia štátny rozpočet na rok 2007.
Podpredseda KDH Jozef Šimko dnes na tlačovej besede v Prešove kritizoval návrh rozpočtu ministerstva obrany, v ktorom sa na obranné výdavky (spolu s medzirezortným programom Podpora obrany) použije suma 29 miliardy Sk, čo podľa neho predstavuje iba 1,62 % HDP. Plán bol 30,9 miliardy Sk a vychádzal z 1,87 % HDP.
Podľa Šimka terajšie škrty v rozpočet ignorujú vládou schválený a parlamentom odsúhlasený dokument Model ozbrojených síl 2010, ktorý mal zabezpečiť modernizáciu armády kompatibilnú s vojenskými organizáciami NATO. "Pri vyčlenenej sume 1,62 % HDP v roku 2007 sa stávajú ozbrojené sily Modelu 2010 nedostupné,“ uviedol Šimko.
Kriticky sa vyjadril aj ku kauze muničné sklady, kde je požiadavka zvýšenia finančných prostriedkov z pôvodných 57 mil. Sk na 350 mil. Sk. Šimko v tejto súvislosti upozornil na zlý systém obranného plánovania na ministerstve obrany, ktorý je neefektívny a neumožňuje dostatočnú kontrolu a sankcionovanie. „Systém umožňuje presúvať finančné prostriedky v rámci programov. Podľa zistení v istom období sa v priebehu polroka menilo viac ako sto rozpočtových opatrení v objeme jednej miliardy korún,“ konštatoval poslanec.
Podľa jeho názoru východiskom zo súčasného stavu, keď sa verejne hovorí o kauze muničného skladu, je dať rozpočet ministerstva obrany pod verejnú kontrolu a minimalizovať utajené skutočnosti. Ako príklad uviedol Francúzsko, kde programovanie je odsúhlasené zákonom. Šimko chce iniciovať zmenu legislatívy, ktorá by viedla k väčšiemu odtajneniu rozpočtu rezortu obrany.
Rovnako kriticky postoj k rozpočtu vo vzťahu k školstvu zaujal aj exminister školstva Martin Fronc. Ten na adresu vlády uviedol, že „školstvo je na chvoste záujmu Ficovej socialistickej vlády. Taký nezáujem o školy, žiakov a študentov je hanebný. Vláda doslova kašle na školstvo,“ prehlásil Fronc. Preto opoziční poslanci najviac kritizujú oblasť školstva.
Podľa exministra budúcoročný rozpočet pre rezort školstva je najhorší za posledných šesť rokov a najviac na to doplatí regionálne školstvo, vysoké školy a oblasť vedy. V praxi to pocítia školy na znížení prostriedkov na rozvojové programy, vzdelávacie poukazy, učebnice, plánované aktivity na školách a na projekt Infovek. Zvýšenie prostriedkov pôjde výlučne na zvýšenie platov. Peniaze budú chýbať na mimoriadne nadané deti, na deti z málo podnetného prostredia, na bezbariérovosť škôl, na tvorivú činnosť všetkých žiakov a