SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných mamsédií z 3.4.2001

Prezident Schuster pokračuje v návšteve Libanonu

Bejrút 3. apríla (TASR) -Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster pokračuje dnes druhým dňom v oficiálnej návšteve Libanonskej republiky a Sýrskej arabskej republiky. Po pondelňajších rokovaniach s prezidentom Emilom Lahúdom má dnes na programe stretnutia s ďalšími ústavnými činiteľmi premiérom Ráfikom Harírím a predsedom parlamentu Nábihom Barrím, aby tak obsiahol celý multináboženský a multietnický rozmer libanonského politického systému. Je pravidlom, že prezidentom je kresťanský maronita, predsedom vlády sunnitský moslim a šéfom parlamentu šiitský moslim.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkej obľube ľudí i takmer dvojtretinovej podpore v parlamente sa teší charizmatický stavebný podnikateľ Harírí, ktorý sa po krátkej prestávke vrátil opäť do premiérskeho kresla, aby pokračoval v pláne obnovy libanonskej infraštruktúry zničenej dlhotrvajúcou občianskou vojnou v krajine. Ponuky zapojiť sa do tohto finančne náročného projektu dostali už aj slovenské stavebné firmy. Konkrétne ide o budovanie elektroenergetických a vodohospodárskych diel.

O týchto i ďalších možnostiach ekonomickej spolupráce sa bude popoludní hovoriť aj na seminári zorganizovanom Obchodnou a priemyselnou komorou Libanonu, na ktorom s úvodným príhovorom vystúpi prezident SR Rudolf Schuster. Početní predstavitelia slovenských podnikateľských a obchodných kruhov budú spoločne s libanonskými partnermi hľadať konkrétne projekty na naplnenie v pondelok podpísanej rámcovej Dohody o obchodnej spolupráci medzi vládou SR a Libanonskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenského prezidenta dnes v Bejrúte čaká aj návšteva honorárneho konzulátu SR a stretnutie so zástupcami Zväzu absolventov slovenských a českých vysokých škôl a so slovenskými krajankami.


Ján Figeľ je v USA na konferencii o spolupráci krajín V 4

Washington 3. apríla (TASR) - Visegrádska spolupráca potvrdzuje, že štáty a národy strednej Európy chápu svoju spoluzodpovednosť za bezpečnosť a celkový ekonomický a sociálny rozvoj v regióne - povedal na úvod svojej pracovnej návštevy Washingtonu štátny tajomník MZV SR Jan Figeľ, ktorý sa v hlavnom meste Spojených štátov zúčastňuje na konferencii o regionálnej spolupráci krajín V4.

Visegrádska skupina sa v posledných mesiacoch opäť dostáva do povedomia amerických politikov a štátnikov, ako príklad úspešnej a stále sa prehlbujúcej spolupráce vo všetkých dôležitých dimenziách, uvádzajú zdroje, blízke novej Bushovej administratíve.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok štátny tajomník Figeľ bilaterálne rokoval s pracovníkmi amerického ministerstva zahraničných vecí a o situácii na Slovensku informoval významných poradcov amerických senátorov a kongresmanov.

Dnes sa na pôde kongresu zíde so spolupredsedom Helsinskej komisie, republikánskym kongresmanom zo štátu New Jersey Chrisom Smithom.

Popoludní v Bielom dome bude Ján Figeľ a štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí z Maďarska, Poľska a Českej republiky, zastupujúci krajiny V4, rokovať so zástupcom poradkyne prezidenta Busha pre otázky národnej bezpečnosti Steve Hadleym.

Hlavným bodom pobytu štátneho tajomníka MZV SR Jána Figeľa vo Washingtone bude konferencia o Visegrádskej štvorke, organizovaná pri príležitosti 10.výročia vzniku tohto ambiciózneho modelu regionálnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu


Verheugen je proti rozšíreniu EÚ po skupinách

Brusel 3. apríla (TASR) - Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen odmieta prijímanie nových členov do Európskej únie (EÚ) v umelo vytvorených skupinách a uprednostňuje princíp vlastných zásluh umožňujúci tým kandidátskym krajinám, ktoré ukončia rokovania ako prvé, aby hneď aj uzavreli prístupovú zmluvu.

"Je veľkým pokušením vytvárať politické skupiny, ale po veľmi dôsledných úvahách sme rozhodli, že by to nebolo spravodlivé," povedal komisár v prednáške na pôde bruselskej mimovládnej organizácie Priatelia Európy.

Prístupové rokovania s najlepšími kandidátmi sa podľa neho v každom prípade uzavrú do konca roku 2002, čo umožní týmto krajinám zúčastniť sa na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004. Z 13 kandidátov má 10 šancu ukončiť rokovania v roku 2002, tento termín nemôžu splniť len Rumunsko a Bulharsko, ktoré značne zaostávajú, a Turecko, ktoré rokovania ešte nezačalo.

SkryťVypnúť reklamu

Verheugen potvrdil, že pre EÚ je nevyhnutné zaviesť po vstupe nových krajín obmedzenie voľného pohybu pracovných síl, inak nebude možné v niektorých členských štátoch získať dostatočnú podporu verejnosti. Definitívny návrh predloží Európska komisia (EK) 18. apríla.

Komisár neuviedol podrobnosti, podľa zdrojov EK však pôjde o päťročné prechodné obdobie s možnosťou jeho predĺženia o ďalšie dva roky. Vyslovil sa však za klauzulu prehodnotenia - podľa zdrojov EK by k nemu malo dôjsť už po dvoch rokoch - ako aj regionálnu a sektorovú pružnosť, ktorá by umožnila prístup pracovnej sily z Východu do tých štátov, ktoré ju potrebujú.

Za jeden z veľkých problémov rokovaní, ktorý treba čo najrýchlejšie vyriešiť, považuje Verheugen prechodné obdobia v oblasti životného prostredia. Len samotné Slovensko žiada napríklad deväť prechodných období - výlučne v oblastiach, ktoré si vyžadujú obrovské investície.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak nepriznáme kandidátom prechodné obdobia (v životnom prostredí), k prvým vstupom do EÚ dôjde po roku 2010," uviedol Verheugen. Vyzval však kandidátov, aby svoje žiadosti podložili riadnymi investičnými plánmi, ktoré zaručia, že potrebná legislatíva bude po stanovenom čase uplatnená. Prechodné obdobia v životnom prostredí sú podľa Verheugena možné aj preto, lebo neohrozia fungovanie vnútorného trhu a pravidlá hospodárskej súťaže v EÚ.

Komisár kandidátske krajiny ubezpečil, že súčasná kríza poľnohospodárstva spôsobená krívačkou, slintačkou a chorobou šialených kráv nebude znamenať dodatočné prekážky rozšíreniu. Prisľúbil, že kandidáti budú môcť ovplyvniť pripravovanú reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky, čím naznačil, že k nej nedôjde pred prvým rozšírením.

SkryťVypnúť reklamu


J. Valko odovzdal poverovacie listiny zambijskému prezidentovi

Harare 3. apríla (TASR) - Nový mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Zambii so sídlom v zimbabwianskej metropole Harare Ján Valko odovzdal 29. marca poverovacie listiny prezidentovi Zambijskej republiky Frederickovi Titusovi Jacobovi Chilubovi, informoval dnes Tlačový odbor MZV SR.

Veľvyslanec J. Valko prezidenta oboznámil s prioritami slovenskej zahraničnej politiky. Obaja partneri konštatovali, že existujú značné rezervy v rozvoji bilaterálnych stykov, najmä v hospodárskej oblasti.

Počas rozhovoru s ministrom zahraničných vecí Zambie Kelim Sipakelim Walubitom veľvyslanec SR požiadal o podporu kandidatúry SR na post nestáleho člena BR OSN na obdobie 2006-07.

SkryťVypnúť reklamu


Bývalý esesák dostal za vraždy českých a slovenských židov 12 rokov väzenia

Ravensburg 3. apríla (TASR) - Na 12 rokov odňatia slobody odsúdil dnes Krajinský súd v nemeckom Ravensburgu bývalého dôstojníka SS Juliusa Viela, ktorý na sklonku druhej svetovej vojny popravil v Čechách siedmich židovských väzňov, pravdepodobne pôvodom z Čiech a zo Slovenska. Išlo o jeden z posledných súdnych procesov voči bývalým nacistom v Nemecku a trval necelé dva mesiace.

Bývalého esesáka, dnes 83-ročného muža súd uznal vinným, že v hodnosti poručíka SS počas výkopových prác pre protitankové zákopy 18. marca 1945 neďaleko českých Litoměříc spáchal uvedené vraždy. Štátna prokuratúra pritom žiadala doživotný trest odňatia slobody a obhajoba chcela Viela zbaviť obžaloby.

SkryťVypnúť reklamu

České ministerstvo zahraničných vecí privítalo dnešný verdikt ravensburského súdu s konštatovaním, že aj desaťročia, ktoré uplynuli od druhej svetovej vojny má zmysel objektívne sa zaoberať vtedajšími tragickými udalosťami.

Obžaloba disponovala jediným svedkom - bývalým Vielovým podriadeným - v súčasnosti kanadským profesorom Adalbertom Lallierom. Ten už počas prvej decembrovej výpovede nekompromisne obviňoval svojho bývalého šéfa. Obhajcovia obvineného i ďalší bývalí príslušníci SS však jeho výpoveď spochybňovali, pričom Viel jednoznačne obvinenia popieral.

O identite zavraždených židov nie je nič známe a nemecká prokuratúra to ani neskúmala. Zákopy kopali väzni z koncentračného tábora Terezín. Obvinený pôsobil ako učiteľ dôstojníckej školy SS, ktorej žiaci a učitelia boli okrem iného poverení strážením väzňov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa výpovede Viela však jeden z väzňov z Terezína a napokon aj Lallier počas návštevy tohto koncentračného tábora v 90. rokoch zmenili dátum popravy. V deň popravy a deň predtým však údajne iní príslušníci SS z blízko ležiacej školy pre spravodajských dôstojníkov mali zastreliť 30 podvyživených židov. Podľa Lalliera však mal Viel všetkých židov zastreliť postupne po jednom, bez toho že by pušku pustil z ruky.

Bývalý poručík SS čelil obvineniam už v 60. rokoch, no pre nedostatok dôkazov bol zbavený viny. Po vojne pracoval ako novinár, nikdy neopustil Nemecko. Stuttgartská polícia ho zatkla pred dvoma rokmi a do dnešného dňa bol vo vyšetrovacej väzbe. V predpríprave konania sa prihlásilo dovedna až 900 svedkov.


Maget: Obavy z rozšírenia EÚ treba rozptýliť

SkryťVypnúť reklamu

Berlín 3. apríla (TASR) - Bavorský opozičný líder Franz Maget (SPD) počas svojej minulotýždňovej návštevy v Bratislave uvítal snahu Slovenska zabrániť masovému exodu pracovníkov do západnej Európy po vstupe do Európskej únie. "Ako politici musíme ľuďom rozptýliť ich obavy z rozšírenia," dodal na margo negatívneho postoja západnej verejnosti k rozšíreniu EÚ v rozhovore pre denník Mainpost.

Nemecká verejnosť sa podľa Mageta obáva aj masívneho odlevu firiem smerom na východ za lacnejšou pracovnou silou. Tieto obavy však nie sú na mieste, keďže z Nemecka už dnes pochádzajú traja zo štyroch najväčších investorov na Slovensku Deutscher Telekom, Siemens a Volkswagen.

Ako pre denník dodal Peter Kollárik, riaditeľ bratislavskej spoločnosti Siemens s.r.o., "nie je potrebné transportovať ľudí do Nemecka alebo Bavorska, aby dosiahli zisk." Bratislavská dcérska spoločnosť vytvorila v minulom roku obrat vo výške 800 miliónov mariek, z ktorého štvrtina skončila späť v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu


Na Kube sa začalo pracovné rokovanie 105. konferencie MPÚ

Havana 3. apríla (TASR) - Po nedeľňajšom slávnostnom otvorení sa v pondelok začalo v kubánskej Havane pracovné rokovanie 105. konferencie Medziparlamentnej únie (MPÚ). Slovensko na nej zastupuje predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss a poslanci Ivan Gašparovič (HZDS) a Mária Kadlečíková (SOP).

Konferencia sa začala všeobecnou rozpravou, v rámci ktorej vystúpi v priebehu dnešného dňa s príspevkom aj P. Weiss ako vedúci slovenskej delegácie.

Ako dnes uviedol pre TASR, hlavným bodom programu konferencie je posilnenie demokracie a parlamentných inštitúcií vo svete. Ako dodatočné body boli na základe hlasovania zaradené do programu na návrh Kuby príspevok parlamentov sveta k boju proti terorizmu v súlade s rezolúciou OSN a na návrh Nemecka prešla do programu ako naliehavý bod aj medzinárodná akcia súvisiaca s vážnou situáciou v Afganistane sprevádzanou ničením kultúrneho dedičstva na základe nariadenia Talibanu.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa začína aj príprava záverečných rezolúcií, ktorá sa koordinuje prostredníctvom jednotlivých regionálnych skupín. Slovenská delegácia pôsobí v rámci geopolitickej skupiny 12 plus, do ktorej patria členské krajiny Rady Európy, Kanada, Austrália, Nový Zéland a Spojené štáty americké.

Slovenská delegácia podporila návrh na také zmeny stanov tejto skupiny, aby sa dočasne mohol stať jej členom s hlasovacím právom Izrael. Podporu SR má aj úsilie Európskeho parlamentu (EP), ktorý má v súčasnosti štatút pridruženého člena o riadne členstvo v MPÚ.

Hoci štyria európski poslanci vrátane dvoch podpredsedov EP využili zriedkavú príležitosť na nadviazanie kontaktu s Kubáncami a stretli sa v pondelok v Havane s kubánskymi disidentmi a rodinnými príslušníkmi kubánskych politických väzňov, Weiss pre TASR potvrdil, že slovenskú delegáciu kubánski disidenti nekontaktovali. Ako ďalej dodal, každá delegácia postupuje v tomto smere samostatne. Regionálna skupina, do ktorej patrí aj SR, však zaujala podľa neho stanovisko, že v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv a demokraciou na Kube nie je všetko v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom MPÚ, ktorá bola založená v roku 1889, je nadväzovať a udržiavať osobné kontakty medzi členmi parlamentov a koordinovať činnosť jednotlivých zákonodarných zborov zameranú na upevňovanie a rozvíjanie demokratických parlamentných inštitúcií a na zachovanie a upevňovanie mieru medzi národmi. Po znovuprijatí Sudánu na pondelňajšom rokovaní má MPÚ momentálne 141 členov.


Šéf ukrajinskej diplomacie Zlenko navštívi Slovensko

Kyjev 3. apríla (TASR) - Minister zahraničných vecí Ukrajiny Anatolij Zlenko navštívi začiatkom budúceho týždňa (9. a 10. apríla) Slovensko. Informoval o tom dnes zástupca vedúceho tlačovej služby MZV Ukrajiny Serhij Borodenkov.

Počas dvojdňového pobytu na Slovensku sa Zlenko stretne so svojím rezortným partnerom Eduardom Kukanom, prezidentom Rudolfom Schusterom, predsedom parlamentu Jozefom Migašom, premiérom Mikulášom Dzurindom i primátorom Bratislavy Jozefom Moravčíkom. Zíde sa takisto so zástupcami ukrajinskej menšiny na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Zlenka, ktorý nastúpil do funkcie pred pol rokom, budú sprevádzať priemyselníci a podnikatelia z rôznych oblastí Ukrajiny. Obsah dvojstranných rozhovorov má byť návšteva zameraná na aktuálne otázky vzájomných aktivít oboch krajín v oblasti smerovania do európskych a euroatlantických štruktúr, spoluprácu na mnohostrannej úrovni i posúdenie širokej medzinárodnej problematiky.

Očakáva sa, že obe strany vyhodnotia doterajší postup realizácie dvojstranných dohôd dosiahnutých počas pobytu ukrajinského premiéra Viktora Juščenka na Slovensku vlani v decembri.

Osobitnou úlohou je koordinácia úsilia oboch krajín pri tranzite ropy a plynu. Zlenko má navštíviť Slovnaft a zúčastniť sa na spoločnom zasadaní Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a Obchodno-priemyselnej komory Ukrajiny.

V rámci pobytu Zlenka by sa mala pripraviť aj návšteva ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu na Slovensku, ktorá sa predbežne plánuje na 12.-14. júna.


Libanonský prezident požiadal R. Schustera o sprostredkovanie stykov s Európou

Bejrút 3. apríla (TASR) - Slovenská republika by mohla v budúcnosti prostredníctvom hlavy štátu pôsobiť ako hovorca libanonských stykov s Európou. Prezidenta SR Rudolfa Schustera o to požiadal libanonský prezident Emile Lahúd. Podľa prezidenta Schustera je to pre neho osobne veľká česť, ale aj zodpovednosť, ak chce Slovensko v tejto úlohe obstáť.

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster pokračoval dnes v oficiálnej návšteve Libanonskej republiky stretnutiami s premiérom Rafíkom Harírím a predsedom parlamentu Nábíhom Berrím.

Podobne ako na pondelňajšom rokovaní s prezidentom Lahúdom aj dnes mu libanonskí ústavní činitelia tlmočili záujem, aby Slovensko čo najskôr nadviazalo na dobré obchodné a podnikateľské tradície ešte z čias bývalého Česko-Slovenska.

Padli aj konkrétne ponuky, predovšetkým z oblasti vodného hospodárstva a energetiky, pretože stavbárskych kapacít má už Libanon dostatok.

"Žiaľ, musím konštatovať, že Česká republika bola po rozdelení oveľa iniciatívnejšia ako Slovensko," povedal prezident Schuster a dodal, že v Libanone stále hľadajú, kam sa podelo Slovensko. Zdôraznil, že táto cesta im má ukázať, že Slovensko je opäť tu a chce sa tu usadiť v ekonomickej oblasti.

Na zintenzívnenie stykov medzi Slovenskom a Libanonom predseda libanonského parlamentu Berri navrhol zrušenie vízovej povinnosti držiteľom diplomatických, služobných a zvláštnych pasov.

Predseda vlády Harírí prisľúbil v rozhovore so slovenským prezidentom vyslať na Slovensko skupinu libanonských podnikateľov a ponúkol Slovensku aj pomoc pri otváraní ciest na tretie trhy, najmä do arabských krajín. Podľa Schustera má tento pôvodne úspešný stavebný podnikateľ silný vplyv v arabskom svete a bolo by nerozumné jeho ponuku nevyužiť.

"Pre Slovensko je dôležité, že Libanon môže slúžiť ako odrazový mostík do tretích krajín, pretože Libanončania sú už od čias Féničanov známi tradične ako dobrí obchodníci. Ja osobne vidím najväčšie možnosti v obchodovaní do tretích štátov," povedal prezident.

Témou rozhovorov boli aj politické otázky, najmä riešenie napätej situácie v izraelsko-arabských vzťahoch. Libanonskí predstavitelia si podľa slov prezidenta Schustera vážia postoj Slovenska v OSN, smerujúci k spravodlivému mierovému riešeniu situácie v celom regióne Blízkeho východu.

Libanon sa podľa neho počas zdĺhavej občianskej vojny na vlastnej koži presvedčil, že jediným trvalým riešením konfliktov v tejto oblasti je mier. Dnes môže Libanon slúžiť ako príklad dobrého multináboženského a multietnického nažívania.

Prezident Schuster pozval všetkých troch najvyšších predstaviteľov Libanonskej republiky na návštevu Slovenska, po ktorej by mali nasledovať podnikatelia.



Prezident Schuster je nespokojný s objemom obchodnej výmeny s Libanonom

Bejrút 3. apríla (TASR) - Súčasná obchodná výmena medzi Slovenskom a Libanonom aj napriek istému vzostupnému trendu nezodpovedá skutočným možnostiam oboch krajín. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster to konštatoval v príhovore na stretnutí slovenských a libanonských podnikateľov, ktoré dnes v Bejrúte zorganizovala Obchodná a priemyselná komora Libanonu.

Prezident uviedol, že Slovensko so sympatiami sleduje proces obnovy ekonomického potenciálu Libanonu, posilňovanie jeho medzinárodného politického postavenia a v prípade záujmu libanonskej strany je pripravené podieľať sa na týchto procesoch. Prisľúbil, že urobí všetko, čo je v jeho možnostiach, aby pomohol odstrániť prekážky, ktoré ešte bránia rozvoju vzájomnej hospodárskej a obchodnej spolupráce. Slovenská republika si podľa slov prezidenta uvedomuje, že Libanon je vstupnou bránou na Blízky východ a aj z tohto pohľadu privítal podpísanie obchodnej dohody medzi Slovenskom a Libanonom, ktorú považuje za dobrý základ pre zvýšenie obchodnej výmeny.

Záujem libanonských podnikateľských kruhov na rozvoji obchodnej spolupráce so Slovenskom tlmočil v mene členov libanonskej obchodnej a priemyselnej komory jej predseda Adnan Kassár. Konštatoval, že priestor na spoluprácu je široký, veď Libanon dnes dováža zo Slovenska ročne tovar za približne päť miliónov dolárov a vývoz je takmer nulový. Vyzval slovenských podnikateľov, aby využili Libanon aj ako vstupnú bránu na tretie trhy, najmä v arabskom svete. "Arabský trh s 265 miliónmi spotrebiteľov je aj trhom našich priateľov," vyhlásil Kassár.

Dve desiatky slovenských podnikateľov, ktorí zavítali do Libanonu v sprievode prezidenta, sa na seminári oboznámili s konkrétnymi možnosťami investovania a dodávok predovšetkým v oblasti strojárstva, elektroenergetiky a vodného hospodárstva. "Je dobré, že s nami prišli do Libanonu aj slovenskí podnikatelia, aby sa na mieste informovali o ponuke a možnostiach spolupráce," povedal prezident Schuster a dodal, že Libanon nemá záujem obchodovať so štátom, ale chce konkrétnu spoluprácu na úrovni podnikov a podnikateľov.

Slovenský prezident dnes v Bejrúte navštívil aj na honorárny konzulát SR a stretol sa so zástupcami Zväzu absolventov slovenských a českých vysokých škôl, ktorý zlučuje väčšinu z takmer 800 Libanončanov s vysokoškolským diplomom získaným na Slovensku alebo v Čechách, ako aj so slovenskými krajankami. Očividne dojatý srdečným privítaním v ľubozvučnej slovenčine, Schuster prezradil, že Slovensko poskytne ďalšie štátne štipendiá pre študentov z arabských krajín, najmä z Libanonu a Sýrie.


Markuš oceňuje použitie metódy depolitizácie pri riešení sporu okolo VDGN

Budapešť 3. apríla (TASR) - Veľvyslanec SR v Maďarsku Štefan Markuš dnes na tlačovej konferencii v Budapešti skonštatoval, že slovensko-maďarské vzťahy nikdy neboli také dobré ako v súčasnosti. Dodal, že "je to výsledok cieľavedomého úsilia vlád oboch krajín o dobré susedské vzťahy a stabilitu stredoeurópskeho priestoru."

"Vôľa oboch vlád a krajín spolupracovať je dnes dostatočne veľká na to, aby sa dokázala vyrovnať so snahami a činmi namierenými proti spoločným záujmom. Myslím, že aj súzvuk nedávnych vyhlásení MZV oboch krajín to dostatočne potvrdzuje," uviedol Markuš.

Slovensko-maďarské vzťahy majú aj širšiu ako len bilaterálnu dimenziu. Za veľmi dôležitú a významnú považujeme spoluprácu našich krajín v rámci visegrádskej skupiny (V4), a to i v príprave na vstup do EÚ, zdôraznil diplomat.

Markuš informoval, že platformou rozvoja vzťahov SR a Maďarska je Zmluva o dobrých susedských vzťahoch a priateľskej spolupráci podpísaná v roku 1995. Na jej základe v minulom roku pracovalo 11 zmiešaných komisií a po podpísaní dohody o cezhraničnej spolupráci bude vytvorená dvanásta zmiešaná komisia, ktorá sa bude zaoberať práve problematikou spolupráce prihraničných a cezhraničných regiónov.

V otázke regionálnej spolupráce bol podľa Markuša prelomom rok 1999, keď výrazne vzrástla aktivita slovenských i maďarských prihraničných miest, obcí a regiónov smerom k zakladaniu nových euroregiónov. Vznikli tak spoločné euroregióny: Ipeľský, Váh-Dunaj-Ipeľ, Neogradiensis (Novohrad), Slaná-Rimava, Košice-Miškovec, Karpatský euroregión. SR podporuje vznik euroregiónu v trojuholníku Bratislava-Györ-Viedeň a v rámci tejto spolupráce SR naďalej podporuje realizáciu priemyselného parku Jarovce-Kittsee.

Markuš však na tlačovej konferencii spomenul aj zložitú kauzu okolo vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros, pričom za predpoklad jej vyriešenia označil vyhlásenie oboch strán, že danú otázku nepovažujú za politickú, ale medzinárodno-právnu a technickú a jej riešenie nesmie negatívne ovplyvňovať bilaterálne vzťahy. "Veríme, že práve takýto prístup umožní začať rokovania o realizácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu," uviedol Markuš.

Metóda depolitizácie by sa podľa Markuša dala použiť aj v niektorých ďalších otázkach; napr. v prípade niektorých osobností či udalostí, ktoré sa v Maďarsku a SR zatiaľ hodnotia rozdielne. "Z hľadiska našich vzťahov je oveľa výhodnejšie prenechať toto pole odborníkom, t.j. historikom a nevyužívať ho politicky," zdôraznil.

Za výrazný krok vpred v oblasti školstva Markuš označil podpísanie Dohody o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelaní medzi SR a Maďarskom, ako aj Program spolupráce medzi ministerstvami školstva oboch krajín na roky 2000-2003. Zavŕšila sa aj príprava zmluvy o kultúrnej spolupráci, ktorá by mala byť podpísaná ešte v tomto roku. "V rámci pozitívnej bilancie minulého roka nemôžem nespomenúť začatie rekonštrukcie Mostu Márie Valérie medzi Ostrihomom a Štúrovom, ktorý po uvedení do prevádzky určite prispeje k zrýchleniu dopravy, ale predovšetkým podporí ekonomický rozvoj regiónov na oboch brehoch Dunaja vrátane cestovného ruchu," dodal veľvyslanec SR.

Za veľmi dôležité z hľadiska stability slovensko-maďarských vzťahov a posilňovania vzájomnej dôvery Markuš označil intenzívne kontakty ústavných činiteľov a členov vlád oboch krajín v minulom roku a avizoval oficiálne návštevy predsedu Národnej rady SR Jozefa Migaša a predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu v Maďarsku v apríli toho roku.


Politici V4 informujú zástupcov USA o úspešnom modele regionálnej spolupráce

Washington 3. apríla (TASR) - Pri príležitosti 10. výročia založenia Visegrádskej štvorky (V4) štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí Českej, Maďarskej, Poľskej a Slovenskej republiky informujú dnes a v stredu vo Washingtone amerických politikov a zákonodarcov ako aj širokú verejnosť o tomto úspešnom modele regionálnej spolupráce. Slovensko zastupuje na diskusiách štátny tajomník Ján Figeľ.

Figeľ pre americké médiá povedal, že visegrádska spolupráca potvrdzuje, že štáty a národy strednej Európy chápu svoju spoluzodpovednosť za bezpečnosť a celkový ekonomický a sociálny rozvoj. Visegrádska skupina sa v posledných mesiacoch opäť dostáva do povedomia amerických politikov a štátnikov ako príklad úspešnej a stále sa prehlbujúcej spolupráce vo všetkých dôležitých dimenziách, uvádzajú zdroje blízke novej administratíve USA.

V pondelok štátny tajomník Figeľ bilaterálne rokoval s pracovníkmi amerického MZV a o situácii na Slovensku informoval významných poradcov amerických senátorov a kongresmanov. Témou rozhovorov boli otázky rozvoja slovensko-amerických vzťahov, vstup Slovenska do NATO a získanie podpory Washingtonu slovenským ambíciám.

"Poznáme svoje slabiny a aj Spojené štáty vedia o tom, že Slovensko potrebuje ďalšie zlepšenie, osobitne pri reforme ozbrojených síl. Dôležité sú trendy a tie budú aj konkrétne merané v tomto čase, osobitne medzi 19 štátmi aliancie a Slovenskom, i na jar budúceho roku, ak sa v tomto období udeje zásadný progres v mnohých oblastiach, legislatívnych aj vojensko-obranných, a samozrejme pri predpokladanej politickej stabilite a možnej kontinuite," poznamenal Ján Figeľ pre TASR.

"Som optimistom z hľadiska vstupu Slovenska do aliancie. Diskusie o tom sa už začínajú. Hovorí sa o menších alebo väčších scenároch. Je dôležité, aby Slovensko bolo zastúpené v každom vážnom realistickom scenári," dodal štátny tajomník MZV SR. Podľa neho diskusia na Slovensku tiež potrebuje prejsť do hĺbky, "aby sme to vnímali nielen ako tému áno-nie do EÚ, alebo áno-nie do NATO, ale ako zodpovednosť za svoju vlastnú bezpečnosť a zároveň spoluzodpovednosť za prinajmenšom strednú Európu".

Slovensko si podľa Figeľa samo sebe môže byť prekážkou, ak by nezvládalo vnútorné procesy tak, aby bolo stabilným a kontinuálnym partnerom pre zásadné bezpečnostné otázky, ak by svoje potreby riešilo iba prijímaním nejakých deklarácií a stratégií bez hlbšej implementácie. "Toto nám pri vedomom a angažovanom pôsobení, aké dnes vnímame, nehrozí, ale dôležité je, aby sme tieto zásady prebudovali do fungujúcich inštitúcií, ako je národný bezpečnostný úrad, ako sú moderné, flexibilné ozbrojené sily, dostatočne kvalitné a dôveryhodné preverovanie osôb, inštitúcií, ako je fungujúci krízový manažment, systém rýchleho varovania alebo núdzového plánovania. To všetko je o nás a pre nás, ak toto všetko zvládneme, som si istý, že na strane aliancie neexistuje prekážka pre pozvanie Slovenska," uviedol J. Figeľ.

Dnes na pôde Kongresu sa štátny tajomník Figeľ zišiel so spolupredsedom Helsinskej komisie, republikánskym kongresmanom zo štátu New Yersey Chrisom Smithom. V Bielom dome bude Ján Figeľ a štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí Maďarska, Poľska a ČR rokovať so zástupcom poradkyne prezidenta Georgea W. Busha pre otázky národnej bezpečnosti Stevom Hadleym. Pobyt štátnych tajomníkov V4 vyvrcholí medzinárodnou konferenciou o pôsobení tohto regionálneho zoskupenia.


Predstavitelia armád SR a ČR podpísali memorandum o spoločnom cvičení

Olomouc 3. apríla (TASR) - Memorandum o spoločnom česko-slovenskom cvičení Blue Line 2001 podpísali dnes v Olomouci velitelia pozemných vojsk Armády Slovenskej republiky a Českej republiky, Jozef Blizman a Jozef Fedorko. Druhé spoločné cvičenie oboch armád sa uskutoční v dňoch 10.-13. septembra v slovenskom výcvikovom priestore Lešť, informovala TASR Eva Švadlenková zo skupiny pre civilné záležitosti veliteľstva pozemných síl AČR.

Cieľom vojenského cvičenia bude zladiť medzinárodný štáb brigády pri plánovaní mierovej operácie na vynútenie a udržanie mieru medzi dvoma znepriatelenými štátmi. Cvičenie má zvýšiť úroveň bojovej zladenosti podľa štandardov NATO. "Je to príležitosť vyskúšať si cvičenie s členským štátom NATO, kde nie je problém s jazykovou bariérou," povedal novinárom generálmajor Blizman.

Cvičenie v Lešti nadväzuje na Blue Line 2000 vo výcvikovom priestore Libavá v kraji Olomouc, ktoré bolo najväčším spoločným vojenským cvičením od rozdelenia česko-slovenskej federácie a zúčastnilo sa na ňom dovedna 1353 vojakov z oboch krajín s 270 kusmi vojenskej techniky.

Tohtoročné veliteľsko-štábne cvičenie by malo svojím rozsahom na vlaňajší ročník nadväzovať. Slovenská armáda nasadí bojové vozidlá pechoty, tanky, mínomety, húfnice Zuzana, vrtuľníky Mi-24, kým česká armáda v počte asi 220 mužov príde so 40 kusmi pásovej a kolesovej techniky.

"Som presvedčený, že pozemné sily slovenskej armády nezaostávajú z hľadiska pripravenosti naplnenia úloh v rámci mierových operácií rozličného druhu," poznamenal Blizman. Blue Line 2001 si podľa neho vyžiada čiastku asi 26 miliónov Sk a dlhodobú investíciu približne vo výške 60 miliónov Sk na výstavbu vojenského výcvikového priestoru v Lešti.


J. Migaš očakáva aktívnejšiu podporu Nemecka pri integrácii SR do EÚ

Berlín 3. apríla (TASR) - Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš očakáva aktívnejšiu podporu Nemecka pri integrácii Slovenskej republiky do Európskej únie (EÚ). Po stretnutí s nemeckým štátnym ministrom pre európsku integráciu Christophom Zöpelom dnes v Berlíne vyslovil názor, že približovací proces môže trvať ešte približne tri roky, pričom prechodné obdobia, ktoré niektoré členské krajiny EÚ presadzujú, nemožno chápať ako diskrimináciu, ale ako postupný proces vyrovnávania sa s otázkami súvisiacimi s prístupovým procesom. Jozef Migaš začal stretnutím so štátnym ministrom Ministerstva zahraničných vecí Nemecka dvojdňovú pracovnú návštevu Berlína. V stredu sa jeho program bude odvíjať na parlamentnej pôde, kde sa po stretnutiach s predsedami výborov pre obranu a pre európske záležitosti uskutočnia rozhovory s predsedom nemeckého Spolkového snemu Wolfgangom Thiersem. Popoludní je naplánovaná prednáška predsedu NRSR v Európskej akadémii v Berlíne na tému Európ ska križovatka na Dunaji, prečo by Európska únia mala mať záujem o Slovensko.


SMK hrozí kvôli reforme verejnej správy údajne rozkol

Budapešť/Bratislava 3. apríla (TASR) - Po sobotňajšom tesnom hlasovaní na Republikovej rade Strany maďarskej koalície (SMK) o reforme verejnej správy na Slovensku koluje čoraz viac dohadov o údajnom rozkole, ktorý hrozí SMK, uvádza dnes maďarská agentúra MTI.

Zasadanie vedenia SMK sa v sobotu uskutočnilo za zatvorenými dverami, v týchto dňoch sa však dostali na verejnosť správy o veľmi búrlivej diskusii, počas ktorej viacero delegátov obvinilo jedno krídlo strany, že z hľadiska maďarskej menšiny za "menšie zlo" v súvislosti s reformou verejnej správy hlasovali kvôli hospodárskym záujmom, menovite kvôli záujmom na privatizácii spoločnosti Transpetrol. Ale aj toto stanovisko v prospech modelu 12+12 znamená rozdelenie Žitného ostrova a Medzibodrožia a oblasti Kráľovského Chlmca.

Poslanec za SMK Miklós Duray, ktorý hlasoval proti schváleniu tohto stanoviska, uviedol, že vie o hospodárskych záujmoch, stojacich za týmto rozhodnutím. Predseda SMK Béla Bugár na to reagoval výzvou Durayovi, aby predložil konkrétne dôkazy a zdôraznil, že nepovažuje za čisté prostriedky, ak niekto bez konkrétnych dôkazov obvineniami špiní meno členov Republikovej rady SMK.

Proti modelu 12+12 na zasadaní hlasoval aj podpredseda vlády SR Pál Csáky, rada však členov vlády za SMK zaviazala, aby uvedený model podporila. Csáky poukázal na to, že uvedený model nepovažuje za dobrý z hľadiska rozdelenia Žitného ostrova a území na východnom Slovensku obývaných maďarskou menšinou. Vicepremiér upozornil na to, že Republiková rada SMK svojím rozhodnutím porušila rozhodnutie snemu SMK, podľa ktorého je pre Maďarov rozdelenie šiestich okresov, v ktorých žije maďarská menšina, neprijateľné.

Podľa Csákyho vláda svojím nedeľným rozhodnutím v prospech modelu 12+12 neurobila nič iné, len sa oslobodila od dilemy konečného rozhodnutia, pretože rozhodnutie preniesla na Národnú radu SR.

Zdá sa, že v parlamente model 12+12 nedostane potrebnú podporu. Čím ďalej, tým viac sa ukazuje, že dostatočný počet hlasov dostane model 8+8, ktorý je pre maďarskú menšinu ešte horším riešením, upozorňuje MTI.

Podľa politických pozorovateľov SMK hrozí rozkol bez ohľadu na to, či vystúpi z vládnej koalície alebo nie, alebo či tak urobí skôr alebo neskôr. Časť jej voličov určite bude strane vyčítať, že sa podieľala na vládnutí v období, keď sa uskutočnila taká reforma verejnej správy na Slovensku, ktorá je pre maďarskú menšinu nepriaznivejšia ako predchádzajúca.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


Oh my Hockey
Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu