BRATISLAVA 30. novembra (SITA) - Na sobotňajších voľbách starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských alebo miestnych zastupiteľstiev sa môžu zúčastniť všetci obyvatelia Slovenska - občania SR aj cudzinci s trvalým pobytom v SR. Podmienkou je, aby mali v obci, kde budú voliť, trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb, teda v sobotu 2. decembra, dosiahli 18 rokov. Voličský preukaz na komunálne voľby neexistuje. Voliť sa dá len v mieste trvalého bydliska na základe občianskeho preukazu. Ako pre agentúru SITA uviedla zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová, je to preto, lebo len tam je uvedené presné trvalé bydlisko. O hlasy voličov sa v obecných voľbách uchádzajú občania SR a aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí kandidujú za politickú stranu alebo ako nezávislí. Kandidát na starostu musí mať minimálne 25 rokov a na komunálneho poslanca aspoň 18 rokov.
Na základe preukazu totožnosti volebná komisia zaznačí voliča v zozname voličov a dá mu prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce alebo mesta a hlasovacie lístky. Hlasovacie lístky budú rôznych veľkostí - A5, A4 a A3. Všade okrem Bratislavy a Košíc dostanú voliči dva - hlasovací lístok pre voľby starostu obce alebo v meste primátora a hlasovací lístok pre voľby poslancov obecného a v meste mestského zastupiteľstva. V Bratislave a Košiciach budú lístky označené modrým pásom. V týchto dvoch mestách dostanú voliči štyri hlasovacie lístky. Okrem primátora a poslancov zastupiteľstva mesta tu totiž obyvatelia volia aj starostu a poslancov zastupiteľstva mestskej časti, v ktorej bývajú.
S obálkou a lístkami sa volič odoberie za plentu do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov obecného (mestského alebo miestneho zastupiteľstva) zakrúžkuje poradové čísla jednotlivých kandidátov, najviac však toľkých, aký počet poslancov má byť vo volebnom obvode zvolený. Na hlasovacom lístku pre voľby starostu obce (primátora mesta alebo starostu mestskej časti) zakrúžkuje volič poradové číslo jedného kandidáta. Ak volič na lístkoch zakrúžkuje viac, ako je určený počet kandidátov alebo nezakrúžkuje ani jedného kandidáta, je lístok neplatný. Hlasovacie lístky vloží do obálky, ktorú vhodí do volebnej schránky. Voličovi, ktorý sa neodoberie za plentu, komisia neumožní hlasovať.
Ak sa volič zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, nemôže počas volieb dostaviť do volebnej miestnosti, môže okrskovú volebnú komisiu, v ktorej zozname voličov je zapísaný, požiadať o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. Stačí, ak o to požiada sused alebo príbuzný voliča. Volič hlasuje tak, aby sa dodržala tajnosť hlasovania. Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre telesnú chybu alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou za plentu iného voliča, aby za neho hlasovací lístok podľa jeho pokynov upravil a dal do obálky. Nemôže to však byť člen okrskovej volebnej komisie.
Voliť podľa zákona nemôžu napríklad tí, ktorí majú obmedzenú osobnú slobodu z dôvodu ochrany zdravia ľudí, sú vo výkone trestu odňatia slobody, sú zbavení spôsobilosti na právne úkony.