Bratislava 30. novembra (TASR) - Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko vyzýva všetkých rybárov, aby pri vodných plochách dôsledne odstraňovali rybárske vlasce a háčiky, ktoré sú mimoriadne nebezpečné pre vodné vtáctvo.
Ochranári čoraz častejšie dostávajú hlásenia o labutiach, ktoré sa trápia a umierajú zamotané do rybárskych vlascov a nebezpečných háčikov. Napriek snahe sa im nepodarí každú z nich zachrániť a mnohé umierajú na odľahlých a ťažko dostupných miestach. Počas posledných dvoch dní riešili v Bratislave dva prípady - prvý na Kuchajde, ďalší na Chorvátskom ramene v Petržalke. "Prvá labuť mala do tela zapichnuté až dva háčiky, z toho jeden veľmi hlboko v jazyku. Ten jej spôsobil silné krvácanie a bez zásahu človeka by s istotou neprežila. Po vyslobodení labuť pokojne odplávala, ešte niekoľko dní však bude jej snehobiele telo sfarbené krvavými škvrnami z utŕžených rán," povedal Ján Dobšovič z SOS/BirdLife Slovensko.
Marek Brindzík zo ochranárskej spoločnosti pripomína, že tento problém sa týka aj iných druhov vodného vtáctva, ako sú chochlačky, lysky, potápky a kormorány. "V podobných prípadoch odporúčame kontaktovať odborníkov, ktorí vedia ako pomôcť zranenému jedincovi. Netreba tiež zabúdať, že brániaca sa labuť môže byť pre človeka, ktorý nie je pripravený na jej útok, veľmi nebezpečná," dodal.
Ochranári zdôrazňujú, že rybárske vlasce, ale aj špagáty a iný odpad, sú nebezpečné nielen pri vode, ale zabíjajú aj na hniezdach. Vtáky ich často používajú na výstelku hniezd, kde sa do nich môžu zamotať mláďatá. Medzi postihnuté druhy patria napríklad bociany.