Preto podľa názoru viceprezidenta Združenia zdravotných poisťovní Vladimíra Balogha dochádza k základnému konfliktu vo financovaní v zdravotnej starostlivosti medzi zdrojmi a nákladmi. Ako na seminári venovanom stomatologickému financovaniu uviedol, ak sa má vôbec hovoriť o poistení, musia sa určiť štandardy. Až potom bude možné povedať, na čo zdroje sú a na čo nie. Podľa neho by sa rozsah Zákona o liečebnom poriadku mal zúžiť minimálne o 20 až 25 percent, alebo treba presne určiť, čo bude hradiť pacient, čo poisťovňa a čo štát.
Nešťastím podľa Balogha je, že schválené "zdravotné zákony" prešli 14 novelami a stráca sa ich súvislosť, pričom nikdy neboli ekonomicky podložené.
Za diskusiu by podľa neho stála otázka "či zákon o štátnom rozpočte má oprávnenie vstupovať do verejných zdrojov z pozície direktívy, to znamená, že bude vyhodnocovať, koľko štát platí a za koho." Dodal, že v takom dokumente, musí byť jasne zakotvené, že každý rok si štát nemôže meniť a prispôsobovať platbu za svojho poistenca. Poukázal na veľké rozdiely platieb. Kým ekonomicky aktívny poistenec platí 1200 až 1300 korún mesačne, štát za svojich poistencov platí len 336 korún mesačne. V súčasnosti je asi 40 percent neplatičov poistného a z nich 50 percent tvoria nedobytné pohľadávky.
Systém financovania v zdravotníctve nie je kompletne uzavretý. V nemocniciach sa použili tzv. prospektívne rozpočty, kde je stanovená cena koľko má dostať nemocnica za mesiac, pričom poisťovniam chýbajú ceny výkonov ako základný ekonomický nástroj, a tak sa nemôžu stanoviť štandardy nákladov v nemocniciach. Prakticky 45 percent nákladov z financií je ťažko regulovateľných.
Pripomenul, že minister plánuje prostredníctvom Cenového výmeru Ministerstva financií SR zaviesť minimálnu cenu, ktorú poisťovne budú musieť mesačne nemocniciam platiť. Podľa Balogha táto suma má byť zvýšená o 170 miliónov korún, čo predstavuje 1,75 miliardy mesačne. To je polovica z disponibilných zdrojov poisťovní. Vysvetlil, že tých 170 miliónov korún poisťovne budú musieť vziať z platieb určených pre stomatológov, lekárne, špecialistov a primárnu sféru. To bude znamenať, že zadlženosť, ktorá v súčasnosti narastá u nemocníc o 300 miliónov korún mesačne, bude narastať len o 200 miliónov. Ministrov zámer dosiahnuť ekonomický efekt tak podľa Balogha bude nulový. *za som NNNN