25. augusta 2006
Dvaja neznámi mladí muži ráno v Brezovom hájiku v Nitre údajne prepadli 23-ročnú dievčinu maďarskej národnosti Hedvigu M.. Podľa napadnutej dievčiny jej ukradli mobil, z ktorého práve telefonovala v maďarčine a strhli jej náušnice, čím jej roztrhli uši. Dievčina uviedla, že jej kázali vyzliecť si blúzku a na zadnú stranu jej perom napísali Maďari za Dunaj. Polícia okamžite po oznámení rozbehla v Nitre špeciálnu akciu. Podľa napadnutého dievčaťa mali páchatelia holé hlavy a kožené bundy.
Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Viktor Žák, kde dievčinu vyšetrili, informoval, že maďarská študentka utrpela ľahké povrchové zranenia. Pacientku, ktorá na tom bola psychicky zle, vyšetrili na úrazovej chirurgii a na gynekológii. Odporučili jej tiež pomoc psychológa.
26. augusta
Maďarsko nemusí vyzývať Slovensko, aby konalo proti extrémizmu, odkázal do Budapešti premiér Robert Fico po tom, ako ho predseda maďarskej vlády Ferenc Gyurcsány vyzval na dištancovanie sa od protimaďarských prejavov. Gyurcsány cez médiá žiadal tiež potrestanie mužov, ktorí 25. augusta v Nitre prepadli 23-ročnú študentku maďarskej národnosti.
27. augusta
Predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico vyzval politikov a médiá, aby prestali živiť tému národnostného extrémizmu. "To čo sa stalo v Nitre, sa môže stať kdekoľvek na svete," vyhlásil a zároveň obvinil predsedu SMK Bélu Bugára, že práve jeho strana túto tému živí.
30. augusta
Záporný postoj k prejavom nacionalizmu a rastúcej xenofóbii vyjadrili protestným pochodom občianske iniciatívy a predstavitelia spoločenského, kultúrneho a cirkevného života v Nitre.
4. septembra
Predseda SMK Béla Bugár vyjadril podporu polícii a aj ministrovi vnútra v boji proti extrémizmu. Podľa neho je potrebné v tejto situácii aj politicky odsúdiť extrémistické prejavy, pretože prípady, najmä na štadiónoch, naberajú na obrátkach.
5. septembra
Ministri zahraničných vecí SR a MR Ján Kubiš a Kinga Gönczová po vyše hodinovom rokovaní v Bratislave uviedli, že problémy chcú riešiť dialógom a inými bežnými mechanizmami.
7. septembra
Premiér Fico po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jaapom de Hoop Schefferom v Bruseli vyhlásil, že vláda bude "absolútne prísna voči všetkým prípadom extrémizmu“. Vzniknutú situáciu treba podľa premiéra riešiť s Maďarskom, "čo sa už deje“. Fico odmietol kritiku, podľa ktorej je súčasné napätie v slovensko-maďarských vzťahoch spôsobené účasťou SNS vo vláde. "Medzi účasťou SNS (vo vláde) a individuálnymi prípadmi (útokov) nevidím žiaden vzťah,“ vyhlásil po rokovaní s predsedom Európskej komisie (EK) José Manuelom Barrosom.
11. septembra
Policajný vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci útoku na študentku maďarskej národnosti Hedvigu M., pretože sa skutok nestal. Ako uviedol 12. septembra minister vnútra Robert Kaliňák, na objasnenie tohto prípadu bolo nasadených viac ako 250 policajtov, preverených bolo 620 podozrivých a 100 reštauračných zariadení. O tom, že si Hedviga útok vymyslela, svedčí napr. že mobilný telefón, z ktorého údajne v čase útoku telefonovala v maďarčine, v ten deň nebol podľa mobilného operátora použitý ani na jeden hovor. Znalecké posudky vylúčili všetky zranenia, ktoré opísala. Písmo na blúzke, kde bolo napísané Maďari za Dunaj. SR bez parazitov! bolo podľa grafológov zhodné s písmom na obálke, v ktorej sa jej vrátili doklady a s jej písmom v žiadosti o vydanie pasu. Ďalšími dôkazmi bola analýza DNA z jej slín, ktorými oblízala známku na obálke s dokladmi, a hodinky, ktoré jej podľa prvej výpovede ukradli, ale pri ďalšej výpovedi ich mala na ruke.
Predseda SMK Béla Bugár uviedol, že priebeh vyšetrovania útoku na Hedvigu M. vyvoláva otázniky. Prvým je vytvorenie identikitu páchateľov, povedal Bugár. Neuskutočnila sa ani jedna konfrontácia, napriek preverovaniu vyše 620 podozrivých a existencii opisu dvoch možných páchateľov. Pozastavil sa tiež nad tým, že študentku nezobrali na miesto činu a neurobili rekonštrukciu prípadu.
13. septembra
Hedviga M. predstúpila pred médiá. Obvinila policajtov, že na ňu tlačili, aby sa priznala, že klamala. Trvá na tom, že ju napadli dvaja mladí muži. Na niektoré záležitosti z prepadu si podľa vlastných slov zatiaľ nespomína, ale bola u psychiatra, ktorý jej v tomto smere pomáha. Zdôraznila, že nikdy netvrdila, že telefonovala po maďarsky. Podľa nej sa rozprávala s turistami v aute s maďarskou ŠPZ, ktorí sa jej pýtali na cestu do Nových Zámkov.
14. septembra
Advokát Gábor Gál oznámil, že na základe vzájomnej dohody ukončil právne zastúpenie Hedvigy M. Podľa Gála od chvíle, ako sa začal prípadom zapodievať, boli on a cez jeho osobu aj SMK napádaní. Odmietol obvinenia ministra Kaliňáka zo snáh o spolitizovanie problému. Hedvigino zastupovanie prevzal advokát Roman Kvasnica.
15. septembra
Minister vnútra Robert Kaliňák sa vzhľadom na postoj SMK rozhodol nevystúpiť v médiách, lebo od začiatku mu záleží na tom, aby sa prípad nepolitizoval. Až do právoplatného verdiktu sa viac k nemu nebude vyjadrovať.
Europoslanec z vládnej Maďarskej socialistickej strany a odborník na menšinovú problematiku Csaba Tabajdi považuje priebeh vyšetrovania slovenskou políciou a jeho výsledok za znepokojivý. Tabajdi 13. septembra v rozhovore pre maďarskú rozhlasovú stanicu InfoRádió vyslovil nedôveru voči práci slovenskej polície a vlády v prípade vyšetrovania údajného národnostne motivovaného napadnutia študentky Hedvigy M. v Nitre.
19. septembra
Hovorca nitrianskej krajskej prokuratúry Jaroslav Maček potvrdil, že prokuratúra v Nitre dostala ráno sťažnosť Hedvigy M. proti zastaveniu vyšetrovania údajného útoku na jej osobu. Sťažnosť došla 18. septembra faxom na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre a 19. septembra ju doručili na prokuratúru.
1. októbra
Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár v diskusnej relácii TV Markíza Na telo priznal, že v prípade Hedvigy M. urobili chybu.
18. októbra
Okresný prokurátor v Nitre zamietol sťažnosť Hedvigy M. proti zastaveniu trestného stíhania v jej prípade, pretože sťažnosť nie je dôvodná. Prokurátor sa nevyjadril k ďalšiemu postupu v kauze, povedal však, že prípadné trestné stíhanie Hedvigy M. je jednou z možností, ako v tejto kauze pokračovať.
10. novembra
Nitriansky okresný vyšetrovateľ prijal z prokuratúry spisový materiál, týkajúci sa anonymného trestného oznámenia na Hedvigu M. Ako povedal nitriansky policajný hovorca Miloš Fábry, vyšetrovateľ sa ním bude zaoberať. Trestné oznámenie pre trestný čin krivej výpovede podal na Hedvigu M. anonymný občan začiatkom októbra. Podal ho na základe rozhodnutia prokuratúry, ktorá potvrdila postup polície pri zastavení trestného stíhania v kauze údajného útoku na ňu. Podľa záverov polície si útok vymyslela.
30. novembra
Nitriansky vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu krivej výpovede a krivej prísahy. Stíhanie sa začalo na základe trestného oznámenia od občana. Ak študentke preukážu vinu, hrozí jej trest na jeden až päť rokov.