KOŠICE 1. decembra (SITA) – Treba zachovať učňovské školstvo, hoci jeho súčasné postavenie charakterizuje výrazný pokles počtu žiakov a ak sa to nezastaví, počet žiakov v učilištiach klesne do roku 2015 o približne 35 percent.
Zdôraznil to po rokovaní so zástupcami OZ KOVO, OZ pracovníkov školstva a vedy a riaditeľmi stredných odborných učilíšť vedúci odboru školstva Košického samosprávneho kraja Štefan Kandráč. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia učilíšť z Košíc, Prakoviec, Čiernej nad Tisou, Kráľovského Chlmca, Veľkých Kapušian a ďalších miest.
Podľa riaditeľov učilíšť je nevyhnutná spolupráca so zamestnávateľmi v jednotlivých regiónoch a s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. „V niektorých odboroch už nedokážeme reagovať na požiadavky zamestnávateľov. Ide hlavne o obrábačov kovov, strojárske a stavbárske odbory. Hlavným dôvodom je nezáujem rodičov, ale aj neschopnosť škôl a ich zriaďovateľov zvrátiť to premyslenou osvetou a spoluprácou so zamestnávateľmi, ktorí by vedeli garantovať aj budúcu zamestnanosť najlepších absolventov,“ uviedol Kandráč.
„Neúmerne rastú náklady na odborný výcvik. Ročne je to až okolo 65 tisíc na jedného učňa. A to sú len priame náklady, bez nákladov na prevádzku, kúrenie, mzdu majstra odborného výcviku. Za normatív jednoducho žiaka nevyučím,“ tvrdí riaditeľ Spojenej školy v Prakovciach Ján Blaškovan. Navrhuje preto vytvoriť učňovský zákon, na základe ktorého by zamestnávatelia prispievali finančnými prostriedkami na odborné vyučovanie.
„Chýba celková koncepcia rozvoja učňovského školstva, pritom investori a firmy upozorňujú na nedostatok kvalifikovaných remeselníkov. Rekvalifikačné kurzy nemôžu nahradiť riadne denné vzdelávanie remeselníkov na učňovských školách,“ zdôraznil člen Rady OZ KOVO Jozef Balica. Podľa neho problémom je nedostatok pedagogických pracovníkov, čo súvisí s
Stredné odborné školy technického zamerania potrebujú reformu. „Mala by sa uskutočniť v dvoch líniách. Prvá by mala priniesť niekoľkonásobné zvýšenie finančných prostriedkov pre normatív výchovno-vzdelávacieho procesu v technických školách, čím by sa skvalitnila odborná príprava, modernizoval by sa strojový park v dielňach. Súčasný stav na SOŠ je 919 korún na žiaka, na SOU 979 korún na žiaka. Druhá línia znamená prepojenie na trh práce a podnikateľské subjekty, ktoré potrebujú technické a remeselnícke profesie. V nich budú študenti a učni vykonávať prax. Je potrebné, aby došlo k legislatívnej zmene a takíto podnikatelia boli zvýhodnení,“ povedal Pavel Ondek z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy.