Bratislava 1. decembra (ČTK) - Šesť popredných stavebných firiem napriek vylúčeniu zo štátnych tendrov pre kartelovú dohodu o vládne zákazky zrejme nepríde.
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) dnes naznačil, že potrestané podniky sa do verejných súťaží budú môcť prihlásiť napríklad prostredníctvom svojich dcérskych spoločností. ÚVO po upozornení Európskej komisie ďalej rozhodol, že pri vyhodnocovaní ponúk v tendroch už nebude možné používať kritérium referencií uchádzača.
ÚVO skôr v tomto týždni na päť rokov rokov vylúčil z tendrov jednotku na domácom stavebnom trhu Doprastav, ako aj spoločnosti Skanska DS, Inžinierske stavby Košice, ďalej trojku na českom trhu Strabag a firmu Betamont či portugalskú spoločnosť Mota-Engil. Urobil tak potom, čo Protimonopolný úrad (PMÚ) v novembri potvrdil pokutu 1,35 miliardy korún pre uvedené firmy za kartel v tendri na výstavbu diaľnice pod Tatrami.
"Náš zákon hovorí, že obstarávateľ musí preukázať, že firmy porušili zákon. V rozhodnutí (Protimonopolného úradu) sú presne vymenované firmy," povedal novinárom šéf ÚVO Béla Angyal. Naznačil tak, že vylúčenie z tendrov sa bude týkať len potrestaných firiem a nie ich dcérskych či materských spoločností.
Doprastav sa tak do súťaže o verejné zákazky bude môcť uchádzať napríklad prostredníctvom svojej dcérskej firmy Metrostav, podobne budú môcť postupovať aj Skanska či Strabag. Skanska pritom na súde napadla rozhodnutie PMÚ o pokute.
Podľa Angyala päťročné vylúčenie z tendrov začalo plynúť 6. novembra, keď rozhodnutie PMÚ o pokute nadobudlo právoplatnosť. Potrestané firmy v roku 2004 vraj koordinovali svoje cenové ponuky v súťaži na stavbu diaľničného úseku Mengusovce-Jánovce.
ÚVO zároveň rozhodol, že pri vyhodnocovaní ponúk už nebude možné zohľadňovať referencie uchádzača. Urobil tak po upozornení Európskej komisie, že krajina pochybila v tendri na výstavbu prvého úseku diaľnice D3 od Hričovského Podhradia po Žilinu. Úrad verí, že tento krok uspokojí Európsku komisiu a Slovensku nebude hroziť zastavenie finančnej podpory EÚ na budovanie diaľnic.
"Od dnešného dňa, keď zistíme, že v prebiehajúcej súťaži je kritérium referencie alebo predošlých skúseností, takúto súťaž zrušíme," zdôraznil Angyal. Referencie bude možné zohľadniť len v kritériách pre účasť záujemcov v tendri, nie pri vyhodnotení samotných ponúk, dodal.
Úrad už neovplyvní súťaž na výstavbu úseku diaľnice D3, pretože v tomto prípade už bola podpísaná zmluva. "Ak by aj toto kritérium (referencie) nebolo, vyhrala by tá istá firma, ktorá stavbu realizuje," poznamenal Angyal.
Štát v posledných rokoch aj s finančnou pomocou z fondov EÚ výraznejšie podporuje investície do budovania diaľnic, ako aj rekonštrukciu železničnej infraštruktúry. Medzi priority patrí dokončenie diaľnice z Bratislavy cez Žilinu do Košíc. Do roku 2012 by štátom ovládané železnice mali ukončiť modernizáciu asi 200 kilometrového úseku medzi Bratislavou a Žilinou.
Adrian Bobok prl