KOŠICE 1. decembra (SITA) – Umožniť znevýhodneným komunitám východného Slovenska stať sa rovnoprávnymi, akceptovanými partnermi pri implementácii európskych projektov bolo cieľom trojdňového školenia, ktoré sa dnes skončilo v Košiciach.
Ako agentúru SITA informoval jeden z organizátorov projektu Slavomír Szabó, pre zástupcov ôsmich rómskych mimovládnych organizácií a občianskych združení pracujúcich s Rómami podujatie pripravila Karpatská nadácia.
Občianske združenia prejavili záujem o spoločnú tvorbu projektov riešiacich problémy konkrétnych mikroregiónov, ako sú vysoká kriminalita, pasívny prístup Rómov k nezamestnanosti, nízka vzdelanosť, sociálna odkázanosť a negatívne vplyvy na životné prostredie v okolí rómskych sídiel.
„Budúcnosť praje silným projektom, ktoré dokážu riešiť problémy čo najkomplexnejšie. Občianske združenia pracujúce s rómskymi komunitami často nemajú dostatočný potenciál na takúto prácu. Preto máme snahu s nimi spolupracovať, avšak nielen formou poskytovania know-how, ale i pri realizácii projektov a s dohľadom nad jeho financovaním,” uviedla riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.
Karpatská nadácia plánuje zlepšiť spoluprácu pri identifikácii základných problémov rómskych komunít a ich zapracovanie do projektov v súlade so stratégiou rozvoja regiónu. Školenie sa konalo v rámci programu Karpatské mosty, ktorý rómskym organizáciám ponúka možnosti pre strategické partnerské spojenia na spoločný postup pri získavaní zdrojov z európskych programov a finančných mechanizmov.
Karpatská nadácia podporuje dobré susedské vzťahy, sociálnu stabilitu a udržateľný ekonomický rozvoj v Karpatskom euroregióne. Pôsobí v prihraničných regiónoch Slovenska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Rumunska. Svojim vedomostným a ekonomickým potenciálom od roku 1994 pomohla pri realizácii stoviek projektov.