BRATISLAVA 1. decembra (SITA) - Opozičné strany sú pobúrené personálnymi nomináciami do orgánov Transpetrolu a od predsedu vlády Roberta Fica očakávajú, že bude konať. Dohodli sa, že na decembrovej parlamentnej schôdzi dajú návrh na uznesenie, v ktorom by Národná rada SR požiadala vládu o prehodnotenie nominácií do orgánov obchodných spoločností s majetkovou účasťou štátu. Zároveň opozičné poslanecké kluby prerokujú návrh KDH na zvolanie mimoriadnej schôdze s jediným bodom - návrhom na odvolanie ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Na tlačovej konferencii po stretnutí lídrov opozičných strán o tom informoval predseda SMK Béla Bugár.
Ak by sme sa mali správať len podľa počtu mandátov, ktorými disponujeme, rezignovali by sme na svoje ústavné funkcie, povedal na margo zmysluplnosti iniciovania mimoriadnej schôdze parlamentu o odvolávaní Jahnátka predseda KDH Pavol Hrušovský. Podľa neho aktuálna situácia podnieti aj koaličných poslancov "aby uvažovali, či budú podporovať tento štýl vládnutia, ktorý Slovensku škodí, zaváňa rodinkárstvom, klientelizmom a umožňuje návrat metód spravovania krajiny spred roku 1998." Predsedovia SDKÚ-DS a SMK nevyslovili návrhu KDH jednoznačnú podporu s tým, že ho najskôr prerokujú v poslaneckých kluboch. "Minimálne sa pokúsime o uznesenie. Ak o takýchto vážnych otázkach nebude chcieť koalícia hovoriť, môže tým posilniť naše rozhodnutie konať aj inak," povedal Bugár.
Podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu za rezort v zmysle kompetenčného zákona zodpovedá minister, aj keď sa premiér snaží odviesť pozornosť verejnosti na Fond národného majetku. Minister hospodárstva Jahnátek podľa neho konal veľmi nezodpovedne a nemorálne, preto by mal konať premiér. "Politickú zodpovednosť za konanie ministra nesie predseda vlády," dodal Dzurinda. Podľa neho však Robert Fico v politickom zmysle rezignoval na svoju funkciu tým, že kryje hanebné nominácie, stále viac presadzuje rodinkárstvo a nekoná.