BRATISLAVA 1. decembra (SITA) - Mediálny tlak na premiéra Roberta Fica, ku ktorému sa dnes pridala opozícia, môže viesť k zmenám v nomináciách zástupcov štátu v podnikoch s jeho účasťou. "Signály zo Smeru naznačujú, že sú tam ľudia, ktorí si uvedomujú negatívny dopad niektorých nominácií. Výmena sa preto nedá vylúčiť," povedal pre agentúru SITA prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Gregorij Mesežnikov. Premiér to však určite nebude prezentovať ako konanie pod nátlakom opozície.
Problematické nominácie do podnikov s účasťou štátu sú pre opozíciu dobrou témou, na ktorej sa bude zrejme ešte istý čas vymedzovať voči koalícii. Po probléme, ktorý nastal medzi SDKÚ a KDH v nazeraní na povolebný vývoj, našla opozícia zjednocujúcu tému. "Je to aj istá forma komunikácie s voličmi," myslí si Mesežnikov. Dodal, že všetky tri opozičné strany majú spoločný sociálno-ekonomický základ, preto je ich spolupráca aj vo veciach rozpočtu prirodzená.
Lídri troch bývalých vládnych strán sa dnes po dlhšom čase spoločne prezentovali po opozičných rokovaniach v Bratislave. Dohodli sa, že na decembrovej parlamentnej schôdzi navrhnú uznesenie, v ktorom by Národná rada (NR) SR požiadala vládu o prehodnotenie nominácií do orgánov obchodných spoločností s majetkovou účasťou štátu. Zároveň opozičné poslanecké kluby prerokujú návrh KDH na zvolanie mimoriadnej schôdze s návrhom na odvolanie ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Spolu podporia aj zmeny v rozpočte na budúci rok a ústavný zákon, zabezpečujúci nemennosť pravidiel druhého piliera dôchodkového sporenia.