Účasť na voľbách dosiahla 48 %

Najväším prekvapením volieb sú neúspech Jána Slotu v Žiline a zvolenie Pavla Hagyariho za primátora Prešova.

Novým primátorom mesta Prešov sa 3. decembra 2006 stal advokát Pavel Hagyari.(Zdroj: TASR)

Na sobotňajších komunálnych voľbách sa zúčastnilo 47,65 percenta oprávnených voličov. Volebná účasť bola nižšia v mestách a mestských častiach, kde dosiahla 36,76 percenta, v obciach prišlo k volebným urnám 61,93 percenta voličov.

Vo voličských zoznamoch na celom Slovensku bolo zapísaných 4306 280 občanov. Okrskové volebné komisie vydali 2 052 003 voličských obálok. Počet obcí, miest a mestských častí, v ktorých bolo zvolené obecné, mestské a miestne zastupiteľstvo bol 2906. Zápisnicu o výsledku volieb neodmietol podpísať žiadny člen ÚVK.

V porovnaní s komunálnymi voľbami pred štyrmi rokmi bola účasť o 1,86% nižšia. V mestách sa pritom účasť zvýšila, a to o 0,43%, v obciach poklesla o 5,01%.

Štyria kandidáti na primátora v krajských mestách obhájili svoje posty a staronového šéfa radnice na najbližšie štyri roky budú mať Bratislava, Košice, Trnava a Trenčín. V ďalších štyroch krajských mestách podľa neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb prišlo k zmenám. Najväčšie prekvapenie sa konalo v Žiline, kde šéfa SNS Jána Slotu po 16 rokoch vystriedal kandidát pravice Ivan Harman, ktorého volilo 13 050 voličov.

Primátorom Bratislavy sa opäť stal Andrej Ďurkovský , ktorého podporovala koalícia KDH a SDKÚ-DS. Získal 67 097 hlasov. Staronovým primátorom Košíc je počtom hlasov 21 242 stal František Knapík, ktorý v sobotňajších komunálnych voľbách kandidoval za koalíciu KDH, SDKÚ-DS a SMK. Na primátorskú stoličku v Trenčíne si opäť zasadne Branislav Celler z koalície SDKÚ-DS a KDH. Získal 5890 hlasov. V Trnave primátorský post už štvrté volebné obdobie obhájil Štefan Bošnák za koalíciu KDH, SDKÚ-DS. Získal spolu 10 053 hlasov.

Novým primátorom Banskej Bystrice sa stal nominant Smeru -SD, SNS a SZS Ivan Saktor, bývalý šéf Konfederácie odborových zväzov. Získal 8133 hlasov. Striedanie vo funkcii primátora nastalo aj v Prešove, kde s 15 116 hlasmi vyhral nezávislý Pavel Hagyari. Aj Nitra má nového primátora - nominanta koalície SmerSD, KDH, SNS, SF a HZD Jozefa Dvonča, ktorého volilo 8033 voličov.

• Polícia nezaznamenala konanie, ktoré by narušilo alebo zmarilo priebeh volieb, skonštatoval viceprezident Policajného zboru Stanislav Jankovič. "Neprišlo ani k vážnejším narušeniam verejného poriadku, ktorý by mal priamy súvis s voľbami," povedal. Na zabezpečení verejného poriadku a prípravy volieb sa podieľalo 5583 policajtov.

• Predseda ÚVK Danko uviedol, že dochádzalo k určitým porušeniam volebných pravidiel, nedošlo však ku konaniu, ktoré by bolo naplnením trestného činu. V súvislosti s prípadmi ovplyvňovania voličov konštatoval, že k miere porušovania pravidiel je kompetentný vysloviť sa len Ústavný súd SR. Príslušní kandidáti majú možnosť sa naň obrátiť. Zapisovateľka ÚVK Lívia Škultétyová dodala, že komisia dostala 36 podaní týkajúcich sa volebnej kampane, z toho päť odstúpila ako kompetentnému Ministerstvu kultúry SR a jeden Rade pre vysielanie a retransmisiu.

• Internetovú stránku Štatistického úradu SR pravdepodobne napadli hackeri. Útok na stránku znemožnil on-line sledovanie výsledkov sčítavania hlasov z komunálnych volieb. Mach však zároveň zdôraznil že, základnú úlohu ŠÚ SR, ktorou je spracovanie výsledkov volieb, úrad zvládol na sto percent. Policajný viceprezident Stanislav Jankovič dodal, že trestné oznámenie týkajúce sa útoku na internetovú stránku ŠÚ SR zatiaľ nedostali. Ak sa tak stane, začnú konať.

Podrobnejšie zhrnutie najdôležitejších výsledkov v mestách - kliknite

Noví starostovia v jednotlivých obciac - kliknite.


V Nitre zvážali voličov minibusmi

Mestská volebná komisia v Nitre doteraz zaznamenala dve písomné sťažnosti na pokus o ovplyvňovanie volieb. Obidve sťažnosti sa podľa slov zapisovateľa mestskej volebnej komisie Ľubomíra Martinku týkali bezplatnej prepravy voličov minibusmi do volebných miestností.

Minibusy, ktoré Nitrania poznajú pod názvom Šarkan, patria súkromnej spoločnosti a sú alternatívou mestskej hromadnej dopravy. Počas predvolebnej kampane boli na minibusoch umiestnené volebné plagáty jedného z kandidátov na primátora Nitry. Podľa očitých svedkov plagáty na minibusoch zostali aj počas dnešného dňa, keď vozidlá zvážali voličov z jednej mestskej časti a z Orechovho dvora, kde mesto vysťahovalo v minulých rokoch do bytov nižšej kategórie neplatičov z komunálnych bytov.

V Krompachoch a Fiľakove podozrenie na podplácanie Rómov

Podozrenie na podplácanie voličov oznámili krompašskej mestskej polícii. Uplácanie Rómov peniazmi, alkoholom, či cigaretami, aby hlasovali za istého kandidáta na primátora v Krompachoch sa však zatiaľ nepotvrdilo. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ Spišská Nová Ves Vladislav Chroust.

"Nám oficiálne nikto nijaké oznámenie nedal," povedal Chroust s tým, že vyšetrovanie pokračuje ďalej. Ako uviedol, polícia dostala informáciu, že členovia okrskovej volebnej komisie č. 1 sídliacej v miestnom dome kultúry majú náznak, že sa niekto pokúša uplácať Rómov, aby hlasovali za istého kandidáta na primátora.

Vo Fiľakove podala obvodná volebná komisia podnet na políciu za to, že jeden z kandidátov na primátora vraj rozdával voličom potravinové balíčky. Ten istý kandidát, ktorý je majiteľom obchodu s potravinami, navyše preukázateľne rozdával doma vyrobené zoznamy kandidátov so zakrúžkovanými menami, povedala ČTK predsedníčka mestskej volebnej komisie Mária Gyetvaiová. V Rimavskej Sobote, kde je takisto silná koncentrácia rómskeho obyvateľstva, naopak podľa zapisovateľky mestskej volebnej komisie Marty Feketeovej doposiaľ k žiadnemu ovplyvňovaniu volieb nedošlo.

V Nitrianskom Pravne kalendáriky so zakrúžkovnými menami

Vážnejšiu sťažnosť na priebeh volieb v Trenčianskom kraji zatiaľ zaznamenali v obci Nitrianske Pravno v okrese Prievidza. Nezávislá pozorovateľka v 3. okrsku, ktorý sídli v miestnom domove dôchodcov, sa sťažovala, že dôchodcovia prichádzajú do volebnej miestnosti s kalendárikmi, na ktorých sú napísané mená, ktoré majú zakrúžkovať, informovala agentúru SITA predsedníčka miestnej volebnej komisie Dana Konevalová. Kalendárik im mal vraj dať starosta a sú na ňom mená súčasných zastupiteľov. Situáciu na mieste preverila miestna volebná komisia, avšak žiadne porušenie nezaznamenala, nakoľko kalendáriky nikto nerozdával vo volebnej miestnosti, ani pred ňou, informovala Konevalová.

Pozorovateľka sa tiež sťažovala, že ráno jej nedovolili nahliadnuť do prázdnej urny a že nemala k dispozícii stoličku, uviedla Konevalová. Keď prišla miestna volebná komisia na obhliadku okrsku, pozorovateľka sa podľa Konevalovej vo volebnej miestnosti nenachádzala, bol tam však jej manžel, ktorý kandiduje na poslanca ako nezávislý. Konevalová pripomenula, že niektorí občania Nitrianskeho Pravna si vopred vyžiadali možnosť monitorovať priebeh volieb a oni im vyhoveli.

Aktivista v Dunajskej Strede rozdával dvestokorunáčky

Mestská volebná komisia v Dunajskej Strede sa dnes zaoberala dvoma problémami súvisiacimi s komunálnymi voľbami. Ako povedal pre agentúru SITA predseda tamojšej volebnej komisie Zoltán Bugár, viacerým ľuďom volala určitá organizácia, ktorá ich vyzývala, aby šli voliť. "K svojej výzve pripojila aj názor, komu by bolo vhodné dať hlas," naznačil.

Komisia rokovala aj o aktivistovi, ktorý na námestí rozdávala dvestokorunáčky za hlas pre konkrétneho kandidáta. Oba prípady už v súčasnosti vyšetruje polícia.

V Šali mali študentky nabádať na voľbu vybraného kandidáta

Mestská volebná komisia v Šali dostala dve písomné sťažnosti týkajúce sa pokusu o ovplyvňovanie voličov. Ako informovala zapisovateľka mestskej volebnej komisie, jeden občan mal dostať finančnú odmenu, ak bude voliť konkrétneho kandidáta na primátora. V druhom podaní sa uvádza, že pred obchodným domom Jednota nabádali študentky okoloidúcich, aby išli voliť. Údajne sa ich pýtali, či pôjdu voliť a ak odpovedali kladne, informovali ich o adrese volebnej miestnosti podľa vopred pripraveného zoznamu. Občan v sťažnosti uviedol, že ho nabádali aj na volenie konkrétneho kandidáta. „Pýtali sme sa na to študentiek, tie však povedali, že na toto nenabádali,“ skonštatovala Sedláková.

Mestská volebná komisia sa zatiaľ nerozhodla, či podnety posunie ďalej obvodnej komisie alebo polícii. „Počkáme, či príde viac podnetov a podľa toho uvidíme,“ dodala zapisovateľka.

V Domove dôchodcov volili nedôstojne

Porušenie tajnosti volieb dnes zistili členky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Miloslava Čutková (ĽS-HZDS) a Veronika Sadloňová (SZ) počas kontroly v domove dôchodcov na Pažítkovej ulici v Bratislave. Následné v tomto zmysle ÚVK prijala aj uznesenie. Komisia však doteraz nezaznamenala nejaké závažné podnety od občanov.

"Keď sme tam prišli, boli tam dvaja členovia okrskovej volebnej komisie. Videli sme, že nezabezpečili tajnosť volieb. Bolo veľmi veľa ľudí na chodbách, bol tam hluk a bolo to nedôstojné," povedala novinárom dnes podvečer Čutková. Tvrdí, že členovia okrskovej komisie mali dozerať na celý priebeh volebného aktu klientov domova dôchodcov. "Či, z toho vznikne problém, je vec kandidátov, respektíve ľudí, ktorých sa to týka," poznamenala. Podľa nej počas ich návštevy boli v tejto volebnej miestnosti aj pozorovatelia z Občianskeho oka.

Sadloňová je presvedčená, že celé hlasovanie bolo chaotické a nedôstojné. "Mám pocit, že niektorí voliči ani nevedeli čo robia. Možno že to bolo v prílišnej snahe uviesť tie voľby do úspešného konca. Bolo tam príliš veľa zainteresovanosti zamestnancami. A to nemalo byť," zdôraznila. Naznačila, že volič nemal zabezpečenú intimitu a nebol tam nikto, kto by mohol voličovi pomôcť. "Spytovala som sa ľudí v dvoch izbách. Odpovedali mi, že volili a sami si krúžkovali. Dokonca aj sami od seba mi to povedali. Nemôžeme s tým nič spraviť, pretože žiadne dôkazy o konkrétnej manipulácii nemáme. Atmosféra okolo aktu volenia nebola taká ako mala byť," doplnila.

Rómovia sú najčastejším terčom pokusov o ovplyvňovanie

Podobné podozrenie preveroval v teréne aj predseda volebnej komisie vo Veľkom Krtíši, kde sa predstavitelia politických strán navzájom obviňovali z ovplyvňovania voličov. Podľa dostupných informácií sa na jednom mieste začali zhromažďovať Rómovia, pretože tam pre nich vraj mali variť volebný guláš. Na mieste sa však tieto informácie nepotvrdili, povedal ČTK člen volebnej komisie vo Veľkom Krtíši Ján Urda.

Pokusy ovplyvňovať rómskych voličov sa objavujú takmer počas každých volieb. Kandidáti sa snažia na svoju stranu získať ľahko ovplyvniteľných ľudí rôznymi darčekmi a presviedčaním najmä vo veľkých osadách, ako sú v obciach Jarovnice, Bystrany či na košickom sídlisku Luník IX.

V týchto obciach však dnes podľa dostupných informácií zatiaľ k žiadnym problémom nedošlo. "Nezaznamenali sme žiadne takéto problémy," povedala ČTK zapisovateľka volebnej komisie z prvého okrsku v Jarovniciach Antónia Škvarková. Podľa nej nikto podozrenie z kupovania hlasov volebnej komisii neoznámil, zároveň však poznamenala, že nevie, čo sa deje v obci, prípadne v osade.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Real-time technológie: nový byt z papiera uvidíte na vlastné oči
 2. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Stretnutie po rokoch alebo predaj z papiera
 2. Trend zánovných luxusov dorazil i na Slovensko
 3. Real-time technológie: nový byt z papiera uvidíte na vlastné oči
 4. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 5. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 6. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 7. Hitparáda štiav
 8. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 10. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 11 528
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 7 423
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 259
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 606
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 4 593
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 4 379
 7. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 3 612
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 2 462
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 1 922
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 1 810

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

KOMENTÁRE

Skutok sa stal. Únos sa vracia sa do kín aj do parlamentu

Mantru „skutok sa nestal“ verejnosť často vníma presne naopak.

SVET

Američania sú blízko k ozajstnému Iron Manovi. Testy začnú o rok

Oblek TALOS dokáže vojakov ochrániť pred strelami.

Neprehliadnite tiež

Fico bude presviedčať ľudí, aby sa nebáli nahlasovať korupciu

Zároveň je odhodlaný zatraktívniť zákon, ktorý ochraňuje oznamovateľov korupcie.

Únos si prišiel pozrieť aj prezident Kiska

Tvorcovia predstavili očakávaný politický triler.

Žarnay: Matovičov štýl je príliš konfrontačný, politici ním nahrávajú extrémistom

Poslanec Oto Žarnay, ktorý bol kandidátom SaS a OĽaNO na košického župana, sa ich podpory vzdal. Nepadli žiadne kritériá pomoci, hovorí pre SME.

Odborník na práva dieťaťa: Dievča z Čistého dňa prefackali z oboch strán

Opozícia robí z Čistého dňa nátlakovú politiku, takže sa Smer zabetónoval, tvrdí odborník na práva detí Jozef Tinka.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop