Novým primátorom Banskej Bystrice sa stal nominant Smeru-SD, SNS a SZS Ivan Saktor, bývalý šéf Konfederácie odborových zväzov.
Súčasný primátor Ján Králik (nezávislý), ktorý vládol v meste pod Urpínom dve volebné obdobia, utrpel volebný debakel, keď s 2 220 hlasmi skončil až na treťom mieste za Jánom Chladným (SDKÚ-DS, KDH a ĽS-HZDS), ktorý získal 7 169 hlasov. O post primátora Banskej Bystrice sa v týchto voľbách uchádzali ôsmi kandidáti.
Ivan Saktor si bol svojím úspechom podľa vlastných slov istý na sto percent. Ako po zrátaní hlasov jeho tímom povedal pre médiá, v jeho prospech zavážila zhoda náhod, dobrý program a najmä „otázka prepojenia centrálnej vlády a regionálnych peňazí na Bystricu," ktorá bola podľa neho osem rokov „v tieni veľkých peňazí.“ V jeho prospech zavážilo aj to, že je známou tvárou a je ľavicovým kandidátom, keďže Banská Bystrica je podľa neho ľavicovým mestom. Volebnú kampaň v Banskej Bystrici zhodnotil ako korektnú zo strany všetkých kandidátov.
Budúci banskobystrický primátor Ivan Saktor chce prioritne riešiť problémy mestskej hromadnej dopravy (MHD). Jej prevádzkovateľ má zmluvu iba do konca tohto roku a bude treba rozhodnúť, akým spôsobom bude fungovať v budúcich rokoch. Podľa Saktora je veľkou chybou, že MHD funguje bez trolejbusov, pričom tento problém spôsobilo doterajšie vedenie mesta. Saktor považuje za dôležité obnoviť trolejbusovú dopravu. "Obyvatelia Banskej Bystrice pri našich prieskumoch pred voľbami dávali najavo, že po ôsmich rokoch chcú na poste primátora zmenu. Išlo o to, či podporia mňa alebo niektorého z ďalších kandidátov. Nakoniec sa rozhodovali medzi mnou a kandidátom pravice Jánom Chladným. Banskobystričania ma nesklamali, lebo vždy boli viacerí z nich ľavicovo orientovaní. Myslím, že to dali najavo aj v týchto voľbách, a preto som vyhral," povedal po svojom zvolení pre TASR Saktor.
Na komunálnych voľbách sa v Banskej Bystrici zúčastnilo 22 101 zo 67 048 oprávnených voličov, čo predstavuje účasť 32,96 percenta. O 31 poslaneckých mandátov v Banskej Bystrici sa uchádzalo 177 kandidátov.
Do parlamentu zasadne riaditeľka Divadla z Pasáže a spevák
Sobotné komunálne voľby priniesli výraznú zmenu v zložení 31-členného banskobystrického mestského zastupiteľstva. Zo súčasných poslancov dali občania mandát pokračovať aj v nasledujúcom funkčnom období jedenástim, dvadsať poslancov bude nových. Vo voľbách medzi inými neuspel ani súčasný viceprimátor Márius Mika či bývalý podpredseda Národnej rady SR Ján Ľupták.Z hľadiska politickej príslušnosti budú mať v novozvolenom zastupiteľstve najväčšie zastúpenie nezávislí poslanci, keď zo 47 kandidujúcich uspeli 13. Koalícia strán Smer-SD a SNS obsadí 12 poslaneckých miest, zvyšných šesť pripadlo koalícii strán KDH, ĽS-HZDS a SDKÚ-DS. Ostatné politické strany – Nádej, Občianska konzervatívna strana, Ľudová únia, Agrárna strana vidieka, Hnutie za demokraciu, Slobodné fórum, Slovenská ľudová strana, SLNKO, Strana zelených – ako aj koalícia Komunistickej strany Slovenska so Združením robotníkov Slovenska vyšli zo sobotného volebného súboja v Banskej Bystrici naprázdno.
V novozvolenom banskobystrickom mestskom zastupiteľstve bude päť žien, z profesií prevažujú lekári, ktorí získali 11 poslaneckých miest. Medzi nimi sú aj čerstvý riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Ján Šulaj či riaditeľ Stredoslovenského ústavu srdcovo-cievnych chorôb Peter Mečiar. Lekárom je aj novozvolený poslanec s exotickým menom Ihsan Alkhouri. Spomedzi nových poslancov sú aj mimo Banskej Bystrice známi napríklad riaditeľka Divadla z Pasáže Viera Dubačová, právnik a spolupracovník organizácie Transparency international Vladimír Pirošík alebo spevák Róbert Kazík. Do zastupiteľstva kandidoval aj predseda občianskeho združenia Slovenská pospolitosť Marián Kotleba, dostatočnú podporu Banskobystričanov však nezískal.
Králik: Sklamaní budú Bystričania
Končiaci primátor Banskej Bystrice Ján Králik svoju prehru v sobotňajších komunálnych voľbách očakával. Ako uviedol pre agentúru SITA jeho zlý výsledok sa dal predpokladať z toho, že sa všetci protikandidáti spojili proti nemu. Králik vo voľbách utrpel výrazný neúspech, keď skončil na treťom mieste s takmer 3,7-násobne menším počtom hlasov ako víťaz Ivan Saktor a vyše 3,2-násobne menším počtom hlasov ako druhý Ján Chladný.
Vo svojej vykonanej práci vo funkcii primátora Králik príčiny svojho výrazného neúspechu nevidí. „Skôr si myslím, že sa málo hovorilo o tom, čo sa pozitívne vykonalo. Tretí sektor skresľoval veci, ktoré boli pozitívne, čo sa prejavilo aj na ich úspechu vo voľbách poslancov. Ale sklamanie nie je na mojej strane, sklamanie bude na strane občanov v budúcnosti,“ povedal Králik.
S názorom víťaza volieb Ivana Saktora, že kampaň bola korektná zo strany všetkých kandidátov, Králik nesúhlasí. „Možno vo vzťahu k nemu bola, ale vo vzťahu ku mne všetci postavili kampaň na vyťahovaní negatívnych názorov, namiesto toho, aby predstavili komplexný a reálny program pre mesto,“ uviedol Králik. Dodal, že proti nemu používali nepravdivé klamstvá a ohovárania, a to najmä Saktor, Miloš Kráľ, Zdenko Haring a kandidáti na poslancov pochádzajúci z tretieho sektora.
Po odchode z postu banskobystrického primátora sa chce Králik vrátiť k práci pedagóga na vysokej škole, o podnikaní neuvažuje.
Naposledy aktualizované o 12.34 h