Bratislava 4. decembra (ČTK) - Hlavným bodom decembrovej schôdze parlamentu, ktorá sa začína v utorok, bude prijímanie štátneho rozpočtu na rok 2007. Poslanci majú okrem toho definitívne hlasovať o novele zákona o dani z príjmov, čím zasiahnu do rovnej dane zavedenej predošlou vládou Mikuláša Dzurindu, či o znížení dane z pridanej hodnoty na lieky. Na programe budú aj ďalšie významné novely zákonov.
Návrh štátneho rozpočtu počíta so znížením schodku verejných financií na 2,9 percenta hrubého domáceho produktu, čím sa spĺňa jedna z podmienok pre prijatie eura. Podľa pôvodného vládneho návrhu by mal štát budúci rok hospodáriť pri zvýšení výdavkov o päť percent na 347 miliárd korún s deficitom 38,9 miliardy. Finančný parlamentný výbor však na konci novembra schválil mierne navýšenie príjmovej i výdavkovej časti rozpočtu, po ktorom by mal celkový rozpočtový deficit klesnúť asi o pol miliardy.
Opozícia rozpočet s najväčšou pravdepodobnosťou nepodporí. Nepáči sa jej najmä stále vysoký deficit, ktorý by podľa nej mohol byť pri rýchlom raste ekonomiky ešte nižší a na druhej strane málo peňazí napríklad pre školstvo. Vládne strany však majú v parlamente spoľahlivú väčšinu 85 z celkovo 150 hlasov.
Koalícia Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS chce definitívne schváliť aj viaceré zmeny v systéme 19-percentnej rovnej dane. Na základe novely zákona o dani z príjmov fyzických osôb by mali napríklad platiť vyššie dane z príjmu lepšie zarábajúci zamestnanci a živnostníci; naopak, na desať percent by sa mala znížiť 19-percentná daň z pridanej hodnoty pri liekoch a zdravotníckych pomôckach.
V záverečných čítaniach by mali okrem toho zákonodarcovia rozhodnúť napríklad o zvýšení jednorazového príspevku pri narodení prvého dieťaťa, prechodnom zvýšení zdravotných odvodov za poistencov štátu, či o zmene financovania štátnych základných a stredných škôl. Ich financovanie by sa malo presunúť na samosprávy, čo podľa kritikov môže ohroziť súkromné a cirkevné školy.
Poslanci sa budú okrem toho v prvom čítaní zaoberať novelou zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Na základe nej by mal štát získať väčšiu kontrolu nad nezávislým energetickým regulátorom (ÚRSO) a mohol by viacej ovplyvňovať ceny energií. Podobne by vláda chcela upraviť legislatívu tak, aby mohla vymenovať a odvolať šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
kbp pto fab