BRATISLAVA 4. decembra (SITA) - Politické strany, ktoré boli v sobotňajších obecných voľbách najúspešnejšie, by nemali zabúdať na svojich komunálnych zástupcov a celú komunálnu politiku. Na dnešnej tlačovej besede Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to uviedol jeho predseda Michal Sýkora. Podľa Sýkoru dúfajú, že vládne strany budú so zástupcami samosprávy diskutovať o pripravovaných zmenách, najmä vo financovaní.
"Dúfajme, že politické strany, ktoré patrili v zisku mandátov primátorov, starostov a poslancov k najúspešnejším na svoje komunálne zázemie nezabudnú a že podľa spätnej väzby od komunálnych politikov budú formovať aj svoju politiku na úseku rozvoja miest a obcí," povedal. Samosprávy podľa Sýkoru napríklad zásadne nesúhlasia s otvorením otázky ich financovania. Problémy vidia aj v pripravovaných zmenách stavebného zákona, či v pláne presunúť neštátne školstvo pod samosprávy bez presunu financií. Chcú dialóg a nie riešenie až v parlamente.
Sýkora hodnotí komunálne voľby ako zvládnuté. ZMOS je spokojné s účasťou voličov, ktorá sa od roku 1994 pohybuje vždy tesne pod hranicou 50 percent. Niektoré výmeny starostov a primátorov označil Sýkora za prekvapujúce. Podľa prvého podpredsedu ZMOS Richarda Frimmela ide napríklad o zmeny vo vedení Liptovského Mikuláša, Žiliny, Ružomberka či Turčianskych Teplíc. Zmeny bude ZMOS analyzovať spolu so zákonom o voľbách do orgánov samosprávy. Podľa Sýkoru je na škodu, že o volebnom zákone sa začína diskusia až pred voľbami. ZMOS sa prikláňa k zrušeniu 48-hodinového predvolebného moratória. Zákon by mal tiež nezávislým kandidátom umožniť ich zastúpenie vo volebných komisiách. Zmeny by tiež mali spresniť vzťah členov volebných komisií ku kandidátom, nemalo by sa napríklad stať, že v komisii sedia blízki rodinní príslušníci kandidáta, tvrdí Sýkora. Voliči by tiež zo zákona mali dostávať do domácností zoznamy kandidátov.
ZMOS podľa Sýkoru predpokladal, že za starostov bude zvolených viac nezávislých kandidátov. Oproti komunálnym voľbám v roku 2002, kedy to bolo 951 nezávislých kandidátov, ich v týchto voľbách zvolili 895, teda o 56 menej. V sobotňajších voľbách však nezávislí kandidáti obsadili druhú priečku v počte poslaneckých miest, kým vo voľbách spred štyroch rokov to bola tretia priečka. "Nezávislosť kandidátov hodnotíme ako pozitívny jav, ktorý vypovedá o tom, že samospráva a jej predstavitelia by v podstate ani nemali patriť k nejakému politickému prúdu, ale mali by patriť najmä všetkým občanom. Viac-menej všetci zvolení komunálni politici musia vo svojej praktickej činnosti zohľadniť fakt, že nezastupujú iba voličov, ktorí ich zvolili, ale aj tých, ktorí ich nevolili alebo tých, ktorí sa na voľbách vôbec nezúčastnili a dokonca aj tých, ktorí ešte nemajú volebné právo," uviedol šéf ZMOS.
es;tm;bl