SME

Profesori by mohli učiť do sedemdesiatky, schválili to rektori

BRATISLAVA 4. decembra (SITA) - Slovenská rektorská konferencia (SRK) schválila, že na vysokých školách by mohli učiť profesori do veku 70 rokov. V súčasnosti majú na akademickej pôde červenú profesori ...

BRATISLAVA 4. decembra (SITA) - Slovenská rektorská konferencia (SRK) schválila, že na vysokých školách by mohli učiť profesori do veku 70 rokov. V súčasnosti majú na akademickej pôde červenú profesori starší ako 65 rokov. Docenti a profesori by už nemali byť zamestnancami fakulty, ale univerzity. Na dnešnej tlačovej besede prezident Slovenskej rektorskej konferencii a rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Vladimír Báleš predstavil aj ďalšie priority SRK, ktoré by chceli presadiť do pripravovanej novely zákona o vysokých školách. Podľa Báleša prevratné zmeny sa pripravujú v riadení vysokých škôl. Tvrdí, že na nutnosť zmien poukázala aj evalvácia všetkých verejných škôl, s ktorou finišuje Európska asociácia univerzít. Polovica vysokých škôl už má posudzovanie za sebou. Vypracovali o nich záverečné správy, v ktorých väčšina pripomienok je rovnaká, dodal Báleš. Uviedol, že evalvátori častokrát nerozumeli riadeniu škôl. Novela zákona by mala práve toto odstrániť. SRK už dali zelenú tomu, aby sa posilnilo postavenie dekana a rektora. Dekan by mal vymenovávať a odvolávať prodekanov, rektor zas prorektorov. Každá fakulta by mala byť v akademickom senáte zastúpená primeraným počtom hlasov. Správna rada by mala mať na starosti tvorbu dlhodobého zámeru školy a rozpočtu. Rozhodovať by mala aj o plate rektora, ktorý v súčasnosti určuje minister školstva. Rada takisto má mať možnosť navrhnúť kandidáta na rektora.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú, aby vznik súkromných vysokých škôl schvaľoval parlament namiesto vlády. Zjednotili by sa tak pravidlá s verejnými vysokými školami. Súhlasia s ministrom školstva Jánom Mikolajom, že vysoké školy by sa mali deliť na univerzitné a neuniverzitné. SRK by však bola za to, aby sa v rámci univerzitných stanovili aj výskumné univerzity. Ďalej by sa mal zrušiť inštitút hosťujúceho docenta. Zmeny by sa mali týkať aj postavenia a pôsobnosti akreditačnej komisie, štúdia na vysokej škole, sociálneho zabezpečenia vysokoškolákov, financovania a hospodárenia vysokých škôl. SRK žiada, aby verejné vysoké školy mohli brať úvery od bánk. Rektori by boli radi, keby prešlo, aby si fyzické a právnické osoby mohli uplatniť odpočítateľnú položku zo základu dane, ak venujú peniaze vysokým školám a na podporu vedy a výskumu. Legislatívne chcú ustanoviť motivačné štipendiá - prospechové i

SkryťVypnúť reklamu

Báleš si myslí, že netreba zanedbávať vedu a výskum, infraštruktúra vysokých škôl si vyžaduje investície. "Na predpotopnom prístroji sa veda nedá robiť," dodal Báleš. SRK aj preto požaduje, aby sa na budúci rok dalo viac peňazí zo štátneho rozpočtu na vysoké školy, vedu a výskum. Viceprezident SRK a rektor Žilinskej univerzity v Žiline Ján Bujňák povedal, že v súčasnosti firmy požadujú, aby z vysokých škôl vychádzali absolventi použiteľní v praxi. Podľa neho hrozí, že "budeme nakupovať inžinierov, možno z východu".

Šéf rektorskej konferencie označil za problematické aj to, že na Slovensku máme veľa vysokých škôl, tých málo prostriedkov, ktoré dostávajú školy, sa tak rozptýlia. Báleš pochybuje, že by sa zo zákona zrušila vysoká škola, pretože by to malo politické dôsledky. "Žiadna vláda nezruší žiadnu verejnú školu," dodal Báleš. Podľa neho poriadok vo vysokom školstve by sa mohol urobiť, keď rezort školstva zverejní register garantov študijných programov. "Nie je prehľad, kto je garantom z verejnej vysokej školy aj na súkromnej škole," tvrdí Báleš.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 647
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 164
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 023
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 191
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu