SME

Školstvo môže podľa Devínskeho stratiť 70 miliónov z EÚ

Bratislava 4. decembra (ČTK) - Slovenské školstvo pravdepodobne príde tento rok o asi 70 miliónov korún z Európskej únie. Ministerstvo totiž nestíha spracovať podané projekty, povedal na dnešnom rokovaní ...

Bratislava 4. decembra (ČTK) - Slovenské školstvo pravdepodobne príde tento rok o asi 70 miliónov korún z Európskej únie. Ministerstvo totiž nestíha spracovať podané projekty, povedal na dnešnom rokovaní školského parlamentného výboru Ferdinand Devínsky z SDKÚ-DS. V blízkej budúcnosti môže takto podľa neho Slovensko stratiť miliardy korún, pretože na ministerstvách chýbajú ľudia, ktorí by s projektami pracovali. Problémy pripustilo i ministerstvo školstva.

"Ak to takto bude pokračovať, drvivá väčšina peňazí sa vráti do EÚ," povedal Devínsky zo Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie-Demokratickej strany expremiéra Mikuláša Dzurindu. Slovensko pritom môže v rokoch 2007 až 2013 získať pre vedu a školy pri súčasnom kurze koruny asi 60 miliárd korún. V súčasnosti štát do výskumu investuje asi 7,5 miliárd ročne, všetky školy a školské zariadenia dostávajú spolu s peniazmi samosprávy asi 60 miliárd korún.

SkryťVypnúť reklamu

Z takmer štyroch miliárd korún, ktoré školstvo mohlo získať v rokoch 2004 až 2006, sa podľa Devínskeho nevyčerpalo ani desať percent. Mnohé organizácie síce napísali úspešné projekty, ale peniaze na ne nikdy nedostanú, tvrdí Devínsky.

Problémy s čerpaním financií z EÚ potvrdil na výbore aj vedúci služobného úradu ministerstva školstva František Schlosser. Na každého z asi dvadsiatich manažérov, ktorí pracujú s projektami žiadateľov o peniaze, pripadá dvojnásobok žiadostí, než by malo. Preto sa financie dostávajú do škôl, či mimovládnych organizácií s niekoľko mesačným oneskorením. Ministerstvo bude musieť podľa jeho čelných predstaviteľov prijať na prácu s projektami EÚ ďalšie dve stovky zamestnancov, čím sa zvýšia nároky na mzdy rezortu asi o 30 miliónov korún ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem nedostatku zamestnancov ťažkosti spôsobuje aj zložitá kontrola výdavkov, na ktoré sa peniaze z EÚ použili, tvrdí prodekan Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer. Úradníci podľa neho opakovane kontrolujú každý cestovný lístok, či podobné nízke účty, čo celý proces preplatenia nákladov brzdí. "Privítali by sme napríklad systém paušálnych výdavkov, ktoré by kryli všetky drobné výdaje," povedal ČTK Redhammer, ktorý má niekoľko ročné skúsenosti s čerpaním eurofondov. Taktiež kontroly týchto malých výdavkov by sa podľa neho mohli vykonávať námatkovo a nie tak podrobne, ako v súčasnosti. Umožňujú to aj pravidlá EÚ, dodal.

Štátny tajomník ministerstva financií František Palko však oponoval, že dôsledná kontrola je nevyhnutná. Ak by audítori EÚ zistili, že sa peniaze použili neoprávnene, nielen že by ich Slovensko muselo vrátiť, ale EÚ by mohla zastaviť aj všetky ostatné platby. Na otázku, či v budúcoročnom rozpočet sú zdroje na to, aby ministerstvá mohli prijímať expertov na eurofondy reagoval: "Na kvalitných ľudí zdroje sú. Na nekvalitných ľudí, ktorí nevykonávajú to, čo vykonávať majú, nie sú." Ministerstvá by podľa neho počas prvých troch mesiacov budúceho roka mali rozhodnúť, ktorých zamestnancov prepustia a ktorých presunú na sekcie, kde ľudia chýbajú.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda Roberta Fica sa zaviazala, že šetriť verejné financie chce okrem iného prepustením 20 percent z asi 140.000 úradníkov. Opozícia protestuje a tvrdí, že také výrazné rezervy ministerstvá a ďalšie úrady nemajú.

grm boa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 741
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 254
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 202
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 016
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 937
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 489
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu