SME

Na lyžovačku v Rakúsku odporúča MZV zvláštne poistenie

BRATISLAVA 4. decembra (SITA) - Slovákom, ktorí sa chystajú na lyžovačku do Rakúska, Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR odporúča, aby pred cestou uzavreli aj špeciálne poistenie na tento konkrétny ...

BRATISLAVA 4. decembra (SITA) - Slovákom, ktorí sa chystajú na lyžovačku do Rakúska, Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR odporúča, aby pred cestou uzavreli aj špeciálne poistenie na tento konkrétny účel. Podľa rakúskych zákonov je na svahu za kolíziu zodpovedný ten, kto narazí do lyžiara zozadu. Poistenie pokrýva náklady, ktoré sú spojené s odvozom a ošetrením zraneného lyžiara. Ten, kto poistenie nemá, musí všetko hradiť sám. Deťom sa pri lyžovačke odporúča ochranná prilba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdravotnícka starostlivosť je v Rakúsku na dobrej úrovni, bežné ošetrenie i odborné lekárske úkony, vrátane prvej pomoci, sú všade bez problémov dostupné. Občania SR by si mali pred cestou do tejto krajiny vybaviť Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý im zaručuje rovnakú zdravotnú starostlivosť, akú dostávajú rakúski občania.

SkryťVypnúť reklamu

Dovoz cudzej meny do Rakúska a vývoz z neho nie je pre občanov SR obmedzený. Štátni príslušníci členských krajín Európskej únie (EÚ) môžu dovážať a vyvážať tovar pre vlastnú potrebu bez cla. Výnimkou je dovoz nových osobných automobilov a cigariet, ktorých možno doviezť najviac 200 kusov.

Pre motoristov je dôležité vedieť, že v Rakúsku je najvyššia povolená rýchlosť 50km/h pri jazde v obci, mimo nej 100 a na diaľnici 130km/h. Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. Deti do 14 rokov alebo s výškou do 150 centimetrov musia sedieť v sedačke. Pokuty za dopravné priestupky sa pohybujú vo väčšine prípadov od 21 do 72 eur, vo vážnych prípadoch až do 2 180 eur. Ak nehoda vyústi do trestnoprávneho konania, treba rátať s pokutou v štandardnej výške 726 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Užitočné informácie sú na internetových adresách: www.austria.at, www.austria.com, www.austria-tourism.at, www.austrianmap.at, www.landkarte.at.

Informoval tlačový odbor MZV.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 274
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 378
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 657
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 096
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 039
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 036
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 019
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tomáš Hubočan.

Tomáš Hubočan po 21 rokoch ukončí profesionálnu kariéru.


Hromadná potýčka na konci zápasu Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Nervy a drzosť v zápase sú dobré veci, ak ich viete korigovať, hovorí slovenský útočník.


TASR
Samuel Gidi (vpravo) a Jakub Paur bojujú o loptu v zápase MŠK Žilina - FC Spartak Trnava vo štvrťfinále Slovnaft Cupu.

Mohol by sa dokonca zúčastniť aj ďalšieho kvalifikačného cyklu tejto vekovej kategórie.


Lukáš Lupták (v modrom drese) z MŠK Rimavská Sobota v zápase Partizán Bardejov - MŠK Rimavská Sobota v III. lige Východ.

Bardejov podľahol Rimavskej Sobote 1:3.


SkryťZatvoriť reklamu