Bratislava 4. decembra (TASR) - Plánom na rozšírenie schengenského priestoru o nové členské štáty Európskej únie (EÚ) sa budú zaoberať ministri vnútra a spravodlivosti na svojom zasadnutí 5. decembra v Bruseli.
"Vláda a ministerstvo vnútra prijali také opatrenia, aby sa Slovenská republika stala členským štátom schengenského priestoru už v roku 2007. Prebehli rokovania medzi krajinami, ktoré sa o členstvo uchádzajú, vzájomná podpora je nevyhnutná. Veríme, že aj doterajší členovia naše snahy podporia," povedal pre TASR hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Podľa jeho slov sa noví členovia EÚ zhodli na podpore portugalského návrhu, takzvaného SIS I, ktorý umožní napojenie nových krajín už v roku 2007.
Financovanie opatrení, ktoré by Slovensko malo pred vstupom do Schengenu prijať, je diferencované, ide o zdroje EÚ a slovenský štátny rozpočet.
Štúdia, ktorou sa budú ministri zaoberať, ukázala, že technicky možno pripojiť desať nových členov únie k súčasnej schengenskej informačnej databáze. Kontroly na pozemných hraničných priechodoch i v morských prístavoch by sa mohli zrušiť v januári 2008, zatiaľ čo na letiskách by prestali existovať o dva mesiace neskôr. Náklady na zapojenie do terajšej databázy v celkovej výške takmer šesť miliónov eur by znášali všetky členské štáty Schengenu.
Vypracovaniu štúdie predchádzala kritika zo strany nových členov EÚ v súvislosti so značným meškaním sprevádzkovania novej schengenskej informačnej databázy (SIS II), ktorá mala umožniť ich vstup do schengenského priestoru pôvodne v októbri 2007. Pred dvoma mesiacmi však Európska komisia oznámila, že spustenie SIS II nebude možné do júna 2008, čo by pre nových členov znamenalo zrušenie kontrol na hraniciach oveľa neskôr. Portugalsko preto predložilo návrh na rozšírenie terajšej databázy SIS I.
Komisár pre slobodu, spravodlivosť a bezpečnosť Franco Frattini avizoval, že podporí tento plán. Zdôraznil však, že treba pokračovať v príprave SIS II. Rozšírenie SIS na nové krajiny prinesie odklad spustenia SIS II z júna na december 2008. Ukazuje sa tiež, že problémy v pripravenosti nových krajín na vstup do Schengenu stále pretrvávajú, hoci celkové hodnotenie je vo všeobecnosti pozitívne, uzatvára European Voice.
epo juh tal