SME

Enel nám „daroval“ 400 miliónov

BRATISLAVA - Slovenské elektrárne sa dobrovoľne pripravili o 400 miliónov korún, keď vyhoveli požiadavke vlády na zachovanie súčasných cien elektriny pre domácnosti. Distribútorom predali každú megawatthodinu (MWh) elektriny pre domácnosti o 165 korún lac

Vďaka ústupkom distribútorov, prenosovej sústavy a 400 miliónovému „ústupku“ elektrární nás svietenie vyjde rovnako aj po novom roku.Vďaka ústupkom distribútorov, prenosovej sústavy a 400 miliónovému „ústupku“ elektrární nás svietenie vyjde rovnako aj po novom roku. (Zdroj: ARCHÍV)

nejšie, ako bola trhová cena. Enel, ktorý je 66-percentným vlastníkom elektrární, to komentuje ako prejav dobrej vôle. „Je to pre nás akoby investícia do budúcnosti, extra náklady, ktoré berieme na seba,“ povedal šéf skupiny Enel Fulvio Conti. Zdôraznil, že elektrárne nebudú výmenou za tento krok vládou nijako kompenzované.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zníženie ceny silovej elektriny pre domácnosti Conti v žiadnom prípade nepovažuje za formu krížovej dotácie. „Všetky ostatné ceny budú naďalej sledovať trendy trhu.“

Celkový výpadok v príjmoch je pritom asi 800 miliónov korún. Zvyšných 400 miliónov korún je podľa Contiho suma, ktorú štát dlhuje elektrárňam na poplat­koch. Ide napríklad o poplatky na vynútenú výrobu uhoľných elektrární, poplatky za vodu alebo stabilitu sústavy.

SkryťVypnúť reklamu

Enel zdôrazňuje, že napriek tomuto kroku nemieni ustúpiť z plánovaných investícií do elektrární. „Na našom pláne investovať v najbližších rokoch 72 miliárd korún sa nič nemení,“ povedal Conti.

Vláda pomohla 4 percentám

Vláda nezvýšenie cien elektriny považuje za svoju prácu. „S ministrom hospodárstva sme vytvárali, vytvárame a budeme vytvárať tlak na monopoly a na regulačný úrad, aby sa pri určovaní cien brala do úvahy sociálna situácia obyvateľstva, obrovské zisky monopolov a priaznivý vývoj cien ropy a kurzu amerického dolára oproti slovenskej korune,“ povedal premiér Robert Fico.

Úspešné rokovania vlády s dotknutými spoločnosťami potvrdil aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. „Pri elektrárňach musela zasiahnuť vláda, úrad totiž nemá právomoci hovoriť do silovej elektriny,“ povedal predseda úradu Karol Dvorák. Keby vláda nerokovala s elektrárňami, so Slovenskou elektrizačnou a prenosovou sústavou a s distribučnými spoločnosťami, cena elektriny by podľa neho stúpla zrejme o 4 percentá.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak by sa však podarilo uviesť zákon o regulácii sieťových odvetví od januára 2007 v skrátenom legislatívnom konaní, mohlo dôjsť k razantnejšiemu zlacneniu,“ povedal Jahnátek.

Nezvýšenie cien elektriny je však podľa Dvoráka zároveň výsledkom tvrdých rokovaní s distribútormi a „nie je výsledkom vládneho tlaku“.

Slovenské elektrárne nechceli presne uviesť, za koľko predali silovú elektrinu domácnostiam. Podľa úradu bola výsledná cena na úrovni 1657 korún za MWh. Slovenské elektrárne pritom donedávna uvádzali, že po zľavnení predávali jednu MWh za 1600 korún. Podľa našich informácií to však bolo ešte menej, silová elektrina pre domácnosti sa predávala asi za 1561 korún za MWh.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 266
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 880
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 620
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 586
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 151
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 064
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 445
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Nemecko - Francúzsko: ONLINE prenos zo zápasu o 3. miesto Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu o tretie miesto v Lige národov: Nemecko - Francúzsko.


Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu