VYSOKÉ TATRY 5. decembra (SITA) – Cestovnému ruchu v regióne Vysokých Tatier stále chýbajú pravidlá, ako sa dá fungovať a investovať do Tatier. „Nie je schválená zonácia a nie je schválený územný plán mesta,“ konkretizoval na dnešnom zasadnutí HN Clubu vo Vysokých Tatrách Peter Korbačka z J&T Finance Group základné problémy, ktoré brzdia doterajšie zámery firmy. V spoločnosti podľa neho vládne „určité rozčarovanie z tejto situácie,“ napriek tomu J&T sa nechce vzdať a neplánuje z Tatier odísť. „Takto pesimisticky zatiaľ neuvažujeme. Stále máme optimistické naladenie a chceme naplniť víziu,“ doplnil P. Korbačka. Kým pri vstupe spoločnosti do regiónu Vysokých Tatier chceli problémy riešiť principiálne, dnes po skúsenostiach „ideme spôsobom čo sa dá, tak to robíme,“ uviedol P. Korbačka. J&T má podľa Korbačku záujem investovať vo Vysokých Tatrách
Chýbajúce jasné pravidlá existovania v regióne podľa starostu Štrby a predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru spôsobili, že mnohé zimné strediská cestovného ruchu už dávno Vysoké Tatry predbehli. O podpore a rozvoji cestovného ruchu nielen vo Vysokých Tatrách, ale i na Slovensku, sa podľa Sýkoru už minimálne desať rokov len hovorí. „Ak sa cestovný ruch nestane jednou z priorít vlády, tak to bude na škodu tejto krajiny,“ uviedol M. Sýkora. Samospráva a podnikatelia chcú podľa neho dobudovať a rozvíjať len intravilány a malú časť zastavaných extravilánov. Štát musí podať pomocnú ruku, pretože problém je podľa Sýkoru vo vzťahoch ústredných orgánov štátnej správy. „Je to najmenej 12 rokov, čo sa nedokázalo dohodnúť ministerstvo pôdohospodárstva s ministerstvom životného prostredia ako vytvoriť podmienky pre život vo Vysokých Tatrách aj cez zmenu legislatívy,“ uviedol M. Sýkora.
Viacerí podnikatelia z oblasti cestovného ruchu kritizovali podporu štátu pri propagácii Slovenska a nedostatočnú podporu štátu cestovnému ruchu a podmienok pre jeho rozvoj. Podľa podpredsedníčky ZMOS-u Viery Krakovskej príkladom je aj zákon o združeniach cestovného ruchu. Ak mali návrhy na podporu cestovného ruchu dopad na štátny rozpočet, v mnohých prípadoch sa to zastavilo. J&T podľa P. Korbačku však nepožaduje od štátu dotácie, len legislatívne podmienky na investovanie, ktoré sa doteraz nepodarilo vytvoriť.
---
Na spoločnom postupe pri riešení následkov tatranskej kalamity a zonácie Tatier sa na dnešnom stretnutí zhodli minister životného prostredia (MŽP) Jaroslav Izák a minister pôdohospodárstva (MP) Miroslav Jureňa.
Do 31. januára budúceho roku spoločná komisia vypracuje Štúdiu posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti na priaznivý stav predmetu ochrany v Tichej a Kôprovej dolina bez ohľadu na vlastnícke vzťahy a stupeň ochrany. V piatom stupni ochrany sa kalamitné drevo spracúvať nebude.
Ministri informovali o organizovaní medzinárodnej odbornej konferencie týkajúcej sa podkôrneho hmyzu a jeho vplyvu na lesné ekosystémy v chránených územiach, ktorá by sa mala konať 19. až 20. marca budúceho roku pod odbornou gesciou Národného lesníckeho centra (NLC) Zvolen a Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Banská Bystrica.
"Ten výstup z tejto konferencie veríme, že bude rýdzo odborný a posudok, ktorý vzíde, že budeme v podstatnej miere rešpektovať obidve ministerstvá. Čo sa týka šírenia podkôrneho hmyzu a jeho vplyvu na ekosystém je predpoklad, že možno to najhoršie obdobie už máme za sebou, ale nedá sa to zaručiť. Budúci rok bude determinujúci, aby sa stanovila skutočná diagnóza," uviedol pred novinármi Jaroslav Izák.
Konferencia sa uskutoční v marci a z nášho pohľadu a z pohľadu lesníkov chceme mať jasno do konca apríla, pretože je tu obava z ďalšieho pôsobenia podkôrneho hmyzu v tomto období," dodal minister Jureňa.
Pred časom vznikol medzi oboma rezortmi v tejto otázke spor a obe argumentovali vlastnými analýzami stavu podporujúcimi ich stanoviská. Odborná konferencia by otázku boja s podkôrnym hmyzom mala definitívne vyriešiť.
ŠOP a NLC do 31. januára 2007 pripravia spoločnú metodiku rozdelenia územia TANAP-u na zóny ochrany. Následne do 31. marca oba rezorty pripravia spoločný pracovný návrh zonácie.