Bratislava 5. decembra (TASR) - Prezident Ivan Gašparovič vystúpi v parlamente v stredu o 11. hodine. O rozpočte by mali poslanci začať rokovať v stredu 6. novembra. Vyplýva to z postupu rokovania, ktorý aj napriek nevôle opozície dnes schválil parlament. Zákonodarcovia budú hlasovať o dnes prerokovaných zákonoch na začiatku druhého rokovacieho dňa o 09.00 hodine.
V snemovni sa prediskutovali aj navrhované zmeny v zákone o dani z príjmov, ktoré poslanci SDKÚ-DS a KDH nepodporia. Iveta Radičová (SDKÚ-DS) navrhla zachovať 2 % asignačnú daň pre fyzické a právnické osoby a aby sa nezdaňovali príjmy z podnikania do 300 tisíc korún pre mimovládne organizácie. Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS) chce, aby sa podiel zaplatenej asignačnej dane použil iba na ochranu a podporu zdravia, prevenciu, liečbu, resocializáciu drogovo závislých v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb; podporu športu detí, mládeže a občanov zdravotne postihnutých; poskytovanie sociálnej pomoci a zachovanie kultúrnych hodnôt.
NR SR prerokovala aj novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorá presúva financovanie neštátnych základných umeleckých škôl (ZUŠ) a školských zariadení na samosprávu. Návrh odmieta exminister školstva Martin Fronc (KDH), ktorý ho považuje za likvidačný. Novela predpokladá, že od nového roku nebude cirkevné a súkromné ZUŠ, materské školy (MŠ), centrá voľného času, či školské jedálne financovať ministerstvo školstva, ale samospráva v rámci princípu fiškálnej decentralizácie. Vyššie náklady obcí, miest a krajov by malo kompenzovať zhruba 580 miliónov korún, ktoré dostane samospráva v roku 2007 od ministerstva školstva. Od roku 2008 by tieto výdavky malo pokryť zvýšenie podielu samosprávy na výnose dane z príjmu fyzických osôb. MŠ SR pritom v roku 2006 vyčlenilo na financovanie neštátnych ZUŠ a školských zariadení takmer 565 miliónov korún. Vláda zároveň stanovila podmienku, podľa ktorej je samospráva povinná neštátnym zariadeniam počas nasledujúcich troch rokov priznať najmenej 85 percent na to vyčlenených prostriedkov. Právomoc na vyradenie neštátneho zariadenia zo siete ostane výhradne ministrovi školstva.
Zvýšenie platieb štátu za svojich poistencov zo štyroch percent na 4,33 percenta z priemernej mzdy navrhujú opoziční poslanci Viliam Novotný (SDKÚ-DS) a Mária Sabolová (KDH) pomocou pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o zdravotnom poistení. Podľa navrhovanej novely by mal štát od januára do apríla 2007 platiť namiesto doterajších štyroch až päť percent. Novotný navrhol, aby štát platil celý budúci rok 4,33 percenta z priemernej mzdy. Sabolová predložila návrh v dvoch alternatívach. Podľa prvej by štát platil päť percent a podľa druhej 4,33 percenta natrvalo. Návrh novely súčasne posúva termíny na vykonanie ročného zúčtovania poistného za rok 2006, aby sa vytvoril časový priestor na prípravu zjednodušenia tohto zúčtovania. Lehota, dokedy sa musí vykonať a podať ročné zúčtovanie zdravotnej poisťovni, sa presúva z 31. marca do 30. júna 2007. Vyrovnať preplatok alebo nedoplatok na poistnom bude možné do 31. októbra namiesto do 30. júna 2007. Termín na ročné zúčtovanie so štátom alebo Ministerstvom financií SR bude 30. novembra, a nie 30. júna 2007. Druhým čítaním prešli aj vládne novely o azyle, o pobyte cudzincov a zmeny v colnom zákone.
Opozícia neuspela s návrhom, aby parlament na tejto schôdzi prerokoval uznesenie, v ktorom by poslanci žiadali vládu o prehodnotenie politických nominácií do orgánov obchodných spoločností s majetkovou účasťou štátu. Návrh Ivána Farkasa z SMK podporilo 59 zo 141 prítomných. Celkom 67 poslancov bolo proti, 11 sa zdržalo a štyria nehlasovali.