BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Poslanci Národnej rady SR prerokovali návrh novely zákona o dani z príjmov. Opoziční poslanci vládny návrh podrobili tvrdej kritike. Od začiatku budúceho roka vláda navrhuje viac zdaňovať osoby s nadštandardným príjmom, za ktorý považuje hrubú mzdu vo výške približne 47 600 Sk mesačne. Od tejto sumy by mali zamestnanci postupne prichádzať o nezdaniteľnú časť základu dane. Ako uviedol poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec, takýto návrh považuje za „trest pre pracovných a úspešných“. Navrhuje ho preto z vládnej novely vypustiť.
Opozícia sa v pléne vyjadrila aj za zachovanie súčasných podmienok pri asignácii zaplatenej dane z príjmov. Poslankyňa SDKÚ-DS Iveta Radičová navrhuje, aby právnické a fyzické osoby mohli tak ako doteraz aj naďalej mimovládnym organizáciám poukazovať 2 % zo zaplatenej dane z príjmu. Zároveň neziskovkám navrhuje ponechať oslobodenie od dane do výšky 300-tis. ich príjmov. Podľa nej treba zachovať podporu pri poskytovaní služieb a aktivít, ktoré štát nevie zabezpečovať tak ako tretí sektor. Reakciou Radičovej na kritiku rezortu financií, že asignácia dane sa môže zneužívať, by mala byť prísnejšia kontrola. Navrhuje, aby prijímateľov dane zverejňovalo Daňové riaditeľstvo SR. Poslanec za Smer-SD Jozef Burian a predseda parlamentného finančného výboru reagoval, že so zachovaním možnosti poukázať 2 % dane aj pre právnické osoby počíta už aj dohoda koalície.
Nesúhlas so zvyšovaním daní pre osoby s nadštandardnými príjmami vyjadril aj poslanec za KDH Július Brocka. „Zvyšovaním daní budete demotivovať tých, ktorý dane platia,“ odkázal koaličným poslancom s tým, že sa zvýši motivácia platenie daní obchádzať. KDH chce tiež v pléne presadiť návrh na zvýšenie daňového bonusu na dieťa o 100 Sk na 640 Sk mesačne. Ak takýto návrh prejde, Brocka podľa vlastných slov pri prerokúvaní rozpočtu ukáže, kde sú skryté rezervy, aby sa zvýšené nároky pokryli bez zvýšenia rozpočtového deficitu.
Okrem ďalších návrhov padol v pléne aj pozmeňovací návrh SDKÚ-DS, aby si všetci živnostníci mohli namiesto skutočných výdavkov uplatňovať paušálne výdavky vo výške 60 % z príjmov. V súčasnosti majú takúto možnosť iba remeselníci, ostatní živnostníci si môžu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 %. Štefanec tiež navrhuje, aby si zamestnávatelia mohli ako odpočítateľnú položku vo výške 6 % z úhrnu miezd zamestnancov aj naďalej uplatniť príspevky na účelové sporenie a životné poistenie a nielen príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie. Vládny návrh je podľa Štefanca v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže a doplatili by naň najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľov, ktorých príspevky zamestnávateľov motivujú na dobrovoľné sporenie na dôchodok. SDKÚ-DS navrhuje tiež vypustiť z vládneho návrhu uznesenie, podľa ktorého by sa dodatočne zdanili výnosy z dlhopisov z roku 2003. Takéto ustanovenie je podľa Štefanca retroaktívne a v rozpore s Ústavou SR.
Podľa navrhovanej novely by sa tiež výnosy z predaja podielových fondov mali zdaňovať zrážkovou daňou. Poslanec za Smer-SD Jozef Burian predložil pozmeňovací návrh, na základe ktorého by sa mali nové pravidlá v tejto oblasti zaviesť namiesto od januára až od apríla budúceho roka. Ako uviedol, návrh má poskytnúť správcovským spoločnostiam dostatok času pre prípravu na zmeny v zdaňovaní výnosov z podielových fondov, ktoré podľa neho ministerstvo financií prerokovalo už aj so správcovskými spoločnosťami.
Predsedajúci schôdze Pavol Paška prerušil o 20:00 schôdzu NR SR, rokovanie bude pokračovať v stredu od 9:00 hlasovaním o dnes prerokovaných bodoch programu. O 11:00 vystúpi pred poslancami prezident SR Ivan Gašparovič.