Do procesu vzdelávania je podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča potrebné širšie zapojiť súkromný sektor. "Len tak nájdeme dostatok finančných zdrojov na vzdelávanie, rozvoj vedy a inovácie," povedal dnes prezident v prejave pred poslancami Národnej rady SR.
"Ak štát preberá na seba bremeno platenia za vysokoškolské štúdium, nerieši tým všetko. Mal by sa inšpirovať napríklad modelmi, ktoré aktivizujú najmä firemné štipendiá či štúdium na súkromné náklady," konštatoval Gašparovič.
Hlava štátu považuje za dôležité zabrániť odchodom mladých vzdelaných ľudí do zahraničia, posilniť spoločenské postavenie učiteľov a rozvíjať celoživotné vzdelávanie. Prezident pripomenul, že podľa lisabonskej stratégie mala SR predložiť už v roku 2005 projekty celoživotného vzdelávania, čo však nestihla.
Do procesu výchovy mládeže by sa podľa Gašparoviča mali ústretovejšie zapojiť aj cirkvi a občianske združenia, pričom tieto ich aktivity je potrebné podporovať.
V takmer hodinovom prejave, ktorý ohlásil iba v utorok, prezident na jednu stranu podporil základný smer reforiem bývalej vlády premiéra Mikuláša Dzurindu, súčasne však kritizoval "neoliberálny" model štátu a postavil sa za "moderný sociálny štát", ktorý presadzuje Ficov Smer-sociálna demokracia. Spoločnosť podľa Gašparoviča potrebuje rozvíjať sociálnu solidaritu podľa vzorov severoeurópskych krajín, Nemecka či Francúzska. Výsledok júnových parlamentných volieb, ktoré vyhral Smer-SD, vraj ukázal, že spoločnosť toto smerovanie aj vyžaduje.
Slovensko v tomto roku preukázalo, že je plnoprávnym členom Európskej únie, keď sa stotožnilo s jej zásadami vrátane humanizmu a tolerancie, myslí si Gašparovič. Okrem EÚ by však malo podľa neho zlepšiť najmä hospodárske vzťahy aj s nečlenskými krajinami, najmä Ruskom a Čínou. Vyslovil sa tiež za posilnenie a rozšírenie Vyšehradskej štvorky.
Prezident sa v prejave dotkol množstva oblastí. Okrem iného zdôraznil, aby sa vláda usilovala o energetickú a potravinovú sebestačnosť, venovala sa viacej problémom mládeže alebo vyzval k prijatiu nového tlačového zákona, ktorý má spresniť podmienky pre prácu novinárov.
Autor: zh

Beata
Balogová
