SME

Gašparovič: Reformám prospejú menej ostré kroky

BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Prihovoriť sa osobnejšie ako v minulosti so snahou pomenovať našu súčasnú situáciu a vývojové tendencie bol podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča dôvod jeho dnešného vystúpenia ...

BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Prihovoriť sa osobnejšie ako v minulosti so snahou pomenovať našu súčasnú situáciu a vývojové tendencie bol podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča dôvod jeho dnešného vystúpenia pred poslancami parlamentu. „Prečo dnes - dnes je Mikuláša, dávajú sa nádielky a vy budete rozhodovať o nádielke pre nás všetkých. Vo vzťahu k občanom budete aj vy čerti i anjeli,“ povedal Gašparovič. Rok 2006 považuje za rok našich relatívne vyvážených vzťahov. Ocenil spoluprácu V4, ale aj spoluprácu s krajinami mimo Európy. Končiaci sa rok je podľa prezidenta aj rokom našich nových medzinárodných ambícií. Úlohou našej zahraničnej politiky je podľa prezidenta udržiavať prijateľnú rovnováhu medzi našimi národno-štátnymi záujmami a záujmami EÚ. Gašparovič verí, že sa podarí nájsť aj efektívnejší spôsob presadzovania záujmov Slovenska v orgánoch EÚ. Za správne považuje, ak SR vystupuje v EÚ ako jednotný celok - napríklad v otázke bezpečnostnej a obrannej politiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do pohybu sa podľa prezidenta dali naše vnútorné vzťahy. Poďakoval sa opäť za dohodu na skrátení volebného obdobia. „Vysoko si cením priebeh parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili v súlade s ústavou a zákonom,“ povedal prezident a dodal, že sa to týka aj komunálnych volieb. Občania podľa neho kládli dôraz na riešenie existenčných problémov, osobitne dôstojného života pre všetkých.

Slovensko sa podľa Gašparoviča držalo cieľov z Programového vyhlásenia vlády a dosiahlo veľmi dobré makroekonomické výsledky, no žilo najmä reformami. „Prospieva im však väčší súlad, pokojnejšie tempo a menšia ostrosť krokov,“ povedal prezident. Vyzdvihol aj efektívnu znalostnú ekonomiku a označil ju za kľúčovú prioritu. Inovačná a vzdelanostná stratégia predstavujú postupnú a dlhodobú investíciu, dodal. Moderný sociálny štát európskeho typu, znalostná ekonomika, vzdelanosť a kultúrnosť, sociálne a právne istoty, dôstojný život pre všetkých sú podľa prezidenta nielen ideály Novembra, ale aj piliere ústavy. „Všetky kroky týmto smerom považujem za ústavné a oprávnené rozhodnutia,“ povedal Gašparovič s tým, že treba riešiť problém chudoby a sociálneho poníženia. Súčasnosť podľa prezidenta očakáva odbornosť a tímový prístup, schopnosť viesť dialóg. Programové vyhlásenie vlády považuje za ambiciózne a náročné, aby bolo úspešné, treba podľa hlavy štátu stabilizovať aktívnu politiku zamestnanosti.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaden región Slovenska podľa prezidenta nie je schopný pokryť svoje potreby samostatne, potrebujú spoluprácu a solidaritu.

Prezident poukázal na ekologické problémy. Pitná voda je strategickou surovinou a v našich podmienkach s ňou súvisí aj kúpeľníctvo, rybolov, turistika a ďalšie. „Život a zdravie sú najvyššou hodnotou jednotlivca i spoločnosti,“ dodal prezident.



jr;pr;zd

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 090
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 567
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 541
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 579
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 945
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 673
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 760
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


SkryťZatvoriť reklamu